Chlapec na dřevěné bedně

Chlapec na dřevěné bedně https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182656/bmid_chlapec-na-drevene-bedne-pkn-182656.jpg 4 673 190

I v temných časech – zejména v temných časech – vyjde najevo síla a odvaha. Leonu Leysonovi (narozen jako Leib Lejzon) bylo teprve deset let, když nacisté obsadili Polsko a jeho rodina byla donucena přestěhovat se do krakovského ghetta. S velkou dávkou štěstí, houževnatosti a odvahy Leyson přežil sadismus nacistů. Byly to především šlechetnost a vytrvalost jednoho člověka, muže jménem Oskar Schindler, které zachránily životy Leona Leysona, jeho matky, otce a dvou ze čtyř sourozenců. Paměti dítěte ze Schindlerova seznamu zachycují s jímavou průzračností nevinnost malého chlapce a jeho střetu s nepředstavitelnou krutostí, bezprávím a zlem. Je pozoruhodné, že navzdory všemu utrpení, které paměti popisují, se jejich autor nenechal unést a zaslepit nenávistí a záští. Z každého řádku vyzařuje naděje, moudrost a lidská důstojnost. Tím jsou Leysonovy paměti výjimečné.... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The Boy on the Wooden Box , 2011

Ann58
13.04.2021 5 z 5

Přečetla jsem mnoho knih s podobnou tématikou, ale tahle je jednoznačně nejlepší. Dokonalá. Čtivá. Děsivý svět a válečný život podaný dětskýma očima. Doporučuji všem.

Jája92
05.03.2021 5 z 5

Čtenář může přečíst na dané téma spoustu knih, ale pokaždé když si přečtu další, tak mě neskutečně zamrazí. Kniha je psaná velmi čtivou formou a se zatajeným dechem jsem sledovala smutný příběh malého chlapce, který si musel projít mnoha krutostmi.

čef
21.02.2021 5 z 5

Těžko o této knize napsat něco originálního. Autor bohužel musel prožít děsnou dobu, ale měl naštěstí možnost dostat se k Schindlerovým zaměstnancům a tento člověk ho, jako i tisíce jiných, zachránil před ostatními nacisty a jistou smrtí. Přešlo mnoho let a autor je také po smrti, ale dobré činy Schindlera díkybohu zapomenuty nejsou. Nechci končit pateticky, ale prosím, přečtěte si to.

verunb
19.02.2021 5 z 5

Knihu bych určitě zařadila mezi povinnou četbu pro mládež. Psáno čtivě, ale s dětskou nevinností a dětskýma očima.

Scheila
15.02.2021 5 z 5

Takovéto knihy se mi těžko hodnotí, co se dá hodnotit na vzpomínkách člověka a jeho minulosti? Myslím, že nic.
Mohu hodnotit jen to, že Leon odvyprávěl svůj příběh, aby tato doba nebyla zapomenuta. Mohu hodnotit i to s jakou vytrvalostí a odvahou přežil hrůzy tamních doby. A také mohu hodnotit odvahu a lásku k lidem pana Schilera.
Nic víc mi hodnotit nenáleží.
Dekuji za tyto knihy a děkuji lidem, že i přes všechny hrůzy co prožili jsou ochotni se k nim vracet, aby nám dovyprávěli kus historie.

Jurajovamaka
05.02.2021 5 z 5

Výpoveď chlapca, už muža, ktorý prežil. Opisuje obdobie už pred vojnou a pokračuje hrôzami, ktoré prežil on a jeho rodina. Prežili vďaka šťastiu, ale aj p. Schindlerovi. Boli na jeho zozname. Opisuje a ukazuje nám obraz pána, ktorý je/bol hrdina. Je to z pohľadu dieťaťa, ktoré vojnu znáša ťažšie. O to ľahšie sa ale vie potom vrátiť k "normálnemu" životu a splniť si sny. Čo mi táto kniha dala? Možno život nie je ľahký a vždy šťastný, ale zobúdzať sa s vedomím či prežijem tento deň je ešte ťažšie.
Tak si to užívajme, NIKDY NIE JE TAK ZLE, ABY NEMOHLO BYŤ EŠTE HORŠIE ;-)

Ivulik7
28.01.2021 5 z 5

Opravdu silný příběh, který vám dlouho rezonuje v těle. Tato kniha stojí za přečtení. Já osobně ji řadím mezi nejlepší na toto.

Nikolačte
24.01.2021 5 z 5

Opravdu krásná kniha. Příběh chlapce, který se dostal na Schindlerův seznam mě upřímně dojal. Autor dokázal upoutat čtenáře. Knihu jsem přečetla, jak se říká, jedním dechem.

Anavi8912
10.01.2021 5 z 5

Krásná a dojemná kniha.

baty
04.01.2021 5 z 5

Nádherná kniha. Četla jsem jedním dechem, autor mě dokázal přikovat do křesla a já se nemohla odtrhnout. Velmi krásně napsaný příběh šťastných shod náhod, díky kterým mohlo vzniknout toto nádherné dílo. Je potřeba připomínat si, jaká zvěrstva se tu konala a knihy lidí, kteří tuto dobu osobně zažili a přežili, jsou to nejcennější, co nám tu mohli zanechat.

Lvíček835
27.11.2020 4 z 5

Kniha která mě dojala hlavního hrdinu jsem si hned zamilovala to co se V ní dělo bych nepřála nikomu je to hrozné co se dělo židům během války,pro ně nebudu psát pro koho protože kdo to čet tak ví to vlastně byly zvířata která nechávaly umírat, ale hlavní hrdina byl statečný takže si získal mé srdce.

Anickahor
22.11.2020 4 z 5

Kniha, která mě dojala...
Kniha o holokaustu, ale ne tak drastická a drsná, protože je vyprávěna optikou malého chlapce... Malého chlapce, který (ač o to nestál) pod tíhou událostí a situace předčasně dospěl. A který měl velkou odvahu, ale zároveň i velké štěstí.

denisa7430
17.11.2020 4 z 5

Pravdivý příběh chlapce, kterého od jisté smrti v plynové komoře zachránila bedna v závodech jistého pana Schindlera.

kalinka99
24.10.2020 5 z 5

Příběh hocha a jeho rodiny během útrap Židů za 2. světové války. Chlapec měl veliké štěstí, že se dostal na Schindlerův seznam.

Talys
17.10.2020 5 z 5

Autentické vyprávění svědka vyhlazování polských Židů za druhé světoví války, chlapce, který se dostal na proslulý Schindlerův seznam. Je i o tom, jak těžké bylo najít slova a začít o bolestných zkušenostech mluvit.

lencin
27.09.2020

Jak se nemožné stalo možným.
(2013)

JaninaV.
01.09.2020 5 z 5

Emotivní příběh z pohledu chlapce (dítěte) z Schindlerova seznamu. Kniha přečtená jedním dechem, hezky se čte, hodně silný příběh, nechyběly slzy. Určitě doporučuji k přečtení, i když ve mě tento příběh bude ještě dlouho.......dávám plný počet hvězd.

pydla
05.07.2020 4 z 5

Chlapec na dřevěné bedně, je poutavý příběh vyprávěný z pohledu dítěte s celou svou dětskou duší a pohledem na svět. Jde o dojímavé vyprávění samotného autora, který zažil a přežil koncentrační tábor díky Schindlerovi a kniha je takovým poděkováním právě Schindlerovi a jeho seznamu. Škoda jen, že se autor nepouští do větších detailů, ale chápu, že pro něj sepsání svých vzpomínek muselo být bolestné. I přesto jde o pěknou knihu, kterou přečtete jedním dechem.

HaHy7
30.06.2020 5 z 5

Kniha vypráví pravdivý emotivní příběh jedné židovské rodiny během 2. sv. války pohledem malého chlapce. Jsou zde popisovany osobní zkušenosti s Oskarem Schindlerem. Po přečtení mě kniha přiměla k přemýšlení nad obsahem, životními hodnotami a významem rodiny. Pan Leyson, který vypráví příběh svého dětství usiluje o zachování a přenášení vzpomínek na holocaust dalším a dalším generacím, aby se nezapomnělo. Má můj velký obdiv.

Nunynka
20.06.2020 4 z 5

Poutavý příběh od kterého se nedalo odtrhnout. Kniha,která se rychle přečte,ale myslíte na ni ještě hodně dlouho. Knihy o holocaustu moc nečtu a tato byla nenáročná a přesto vypovídala o všem. O Oskaru Schindlerovi jsem slyšela,ale nikdy jsem pořádně nevěděla kdo to vlastně byl. Teď bych si o něm určitě ráda doplnila znalosti.

Židé nacismus nacisté Oskar Schindler podle skutečných událostí

Autorovy knížky

Leon Leyson
polská, 1929 - 2013
2013  89%Chlapec na dřevěné bedně

Kniha Chlapec na dřevěné bedně je v