Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi

Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414942/bmid_chlapec-ktery-nasledoval-sveho-otce-HBl-414942.jpg 5 146 54

Gustav Kleinmann, vídeňský židovský čalouník, je v roce 1939 zatčen nacisty a spolu se svým dospívajícím synem Fritzem odvlečen do německého Buchenwaldu. Tam se začíná jejich nepředstavitelný příběh plný násilí, hladu a nucených prací, v rámci nichž budovali koncentrační tábor, své vlastní vězení. Když Gustava zařadili do transportu do Osvětimi, což se tehdy rovnalo rozsudku smrti, odmítl ho Fritz opustit. V časech hrůz, jichž se stali svědky, i utrpení, jež prožili, je naživu držela jediná jistota: láska mezi otcem a synem. Kniha vychází z Gustavova tajně vedeného deníku a je podložena důkladným archivním výzkumem. Poprvé vypráví jejich příběh – příběh o odvaze a přežití, v dějinách holokaustu bezprecedentní. Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi je připomínkou jak té nejlepší, tak té nejhorší stránky lidství, síly rodinného pouta i nezdolnosti lidského ducha.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Jota

The Boy Who Followed His Father into Auschwitz , 2018

oolinkaa
21.02.2020 4 z 5

Další příběh , který nás vtáhne do smutné a nepochopitelné doby. U Některých pasáží, jako u podobných knih s touto tématikou , mi přijdou velké nepřesnosti , spíše věci, které se asi nemohli udát, každopádně kniha je velmi čtivá a doporučuji všem, kdo se zajímá o holokaust a dejiny.

Mychaela
29.01.2020 5 z 5

Neskutečné, silné, nepochopitelné.
Toto by měla být povinná četba pro všechny! Abychom přestali řešit blbosti, abychom byli vděční, za to, co máme a jak dobře se máme, aby ženské přestaly blbnout s poruchami příjmu potravy a dobrovolným hladověním.
A hlavně proto, aby se něco podobného už nikdy neopakovalo! Občas mám pocit, že k tomu máme slušně nakročeno...
Je pro mě naprosto zdrcující, že někdo může holocaust zpochybňovat!! Co je to za lidi?!

josska
18.01.2020 5 z 5

Kdybych mohla dám víc hvězdiček,kniha je skvělá,čtivá,běhal mě mráz po zádech a slzy v očích,,,člověk tomu vubec nemuže uvěřit co se dělo a hlavně jak to Gustav a Fritz mohli přežít přes 5 let,,,silný příběh,,,doporučuji všem...

orinka3
13.01.2020 5 z 5

To je úžasná kniha. Doslova vtáhne do děje, jsme tam s nimi, zavření. Ráda čtu horory. Nic mi nedělají, beru je jako pohádku pro dospělé a bez problémů po nich usínám. Jenže tato četba je něco docela jiného. S hrůzou jsem si uvědomovala, že toto všecko opravdu bylo. Němci pořádali hony na lidi, které měli za zvířata. Obdivuhodná dvojice, tatínek se synem. Neskutečný zázrak lidské vůle. Překvapilo mě, že i v těch strašných podmínkách došlo k tomu, že disciplinovaní Němci dokázali odvelet a potrestat i svoje lidi, kteří se provinili krádežemi. To ale vůbec nemůže odčinit jejich vinu na bolestném konci každého, kdo se dostal do smrtící mašinérie jejich koncentračních táborů, především do strašné továrny na smrt, Osvětimi. Kniha se mi dostala hluboko pod kůži. Určitě by si ji měli přečíst hlavně ti, kteří - pro mě z nepochopitelných důvodů - tvrdí, že koncentrační tábory nebyly.

allebra
29.12.2019 5 z 5

I přes náročné téma se kniha četla velmi dobře, nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Silný příběh pevného vztahu otce se synem, který mi po dočtení dlouho nešel z hlavy. Je to zázrak, že se deník Gustava Kleinmanna vůbec dochoval, i při čtení mě jeho objevení děsilo. Podobné knihy bychom si měli připomínat, abychom nezapomněli a vážili si toho, že nás ta doba minula.

st18321
19.12.2019 5 z 5

Velmi silný a napínavý příběh. Kdybych nevěděl, že se jedná o příběh podle skutečných událostí, tak bych tolika náhodám ani nevěřil. Je až neuvěřitelné co si hrdinové museli zkusit, aby přežili útrapy SS. Knihu můžu všem, které toto téma zajímá doporučit.

Vladísek
11.11.2019 5 z 5

Po přečtení této knihy se nedokáži ubránit dojmu, že existuje-li peklo na Zemi, zhmotnilo se právě v Osvětimi a v ostatních koncentračních táborech. Nechci se již opakovat; pro tuto knihu platí vše mnou již dávno napsané u podobných knih s totožným tématem. Neskutečně silný a smutný příběh o rozbití jedné fungující a šťastné rodiny, který ukazuje, jak pevné dokáže být pouto mezi otcem a synem. Doporučuji.

VladkaBU
08.11.2019 5 z 5

Úžasný čtivý příběh krásně napsaný o silném a srdečném vztahu otce a syna během transportů do koncentračních táborů. Je až k neuvěření, že se zachoval Gustavův deník z dob tak těžkých, kterými si lidé museli projít

veronika0382
24.10.2019 5 z 5

Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi je skutečný příběh lásky mezi otcem a synem, utrpení, vůle žít a nevzdávat se. Je to příběh odvahy, který je v dějinách holocaustu jedinečný tím, že spolu otec se synem odešli do koncentračního tábora už v roce 1939 a po dlouhých, krutých šesti letech oba přežili.
Více v mojí recenzi zde záložkách - Veru, Knihy na cestách

Costanzo
20.10.2019 5 z 5

Tuto knihu jsem si vybrala z jednoho prostého důvodu. Nejen, že se jedná o skutečný příběh, ale válečná tématika mě zajímá, a i když se za doby druhé světové války konala až nechutná zvěrstva na lidech, neměli bychom na to nikdy zapomenout. Kniha je založena na skutečných událostech, které se opírají o historické zdroje. Základem příběhu se stal deník z koncentračního tábora, který si tajně psal Gustav, paměti a rozhovory s Fritzem, které přinášejí otřesný pohled do života za holokaustu a toto vše je doplněno svědectvím přeživších. Příběh plný násilí, hladovek, bití, nikdy nekončících nucených prací, úplavice a úkladných vražd Židů ze strany SS, to je jen krátký výčet toho všeho. Gustav představoval neuvěřitelnou duševní sílu. I přes peklo, kterým si prošel, pořád věřil a doufal v to, že jednou všechno musí skončit, ať už vysvobozením nebo smrtí. Velmi emotivní kniha se silným příběhem. Je napsána vypravěčským stylem, takže je čtivá a působí autenticky. Tento děsivý příběh rozšířil mé vědomosti a podal mi krutý realistický obraz koncentračních táborů, kde se páchala neuvěřitelná zvěrstva na lidech a donutil mě přemýšlet o tom, jaké tresty by měly být stanoveny pro válečné zločiny. Stojí za přečtení, doporučuji.

okeey
16.10.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, této tematiky, co jsem četla. Naprosto autentické, pro nás, kteří žijeme v dnešní době, kde si můžeme ,,koupit co chceme" ,,jíst, co chceme" atd., naprosto neuvěřitelné! Zařadit do povinné četby, protože tohle by si měl přečíst každý bez výjimky! Četla jsem ji se zatajeným dechem. Rozhodně doporučuji a zároveň doufám, že tohle nikdy nezažiju.

JanaDor
30.09.2019 5 z 5

Autor pomocí různých zdrojů, co nejpřesněji přiblížil osud dvou lidí během války. Gustav si psal tajně deník, takže to pomáhalo upřesnit data a místa.
Kniha je napsána vypravěčským stylem s fakty, takže když pomineme obsah, četla se dobře. Jenomže oddělit mi to nešlo. Obsah se stylem je propojen, a tak jsem si musela dělat přestávky od knihy, abych strávila, co se v ní dělo. V závěru knihy jsou poznámky, kde jsou uvedeny zdroje událostí z každé kapitoly.
Doporučuju přečíst všem. Je to jen kapka v moři tragédie, která se nedávno děla v Evropě, a je naší poviností si ji připomínat.

bookcase
30.09.2019 5 z 5

Líp než Marek pode mnou bych to nenapsala. Kniha o neuvěřitelném poutu mezi otcem a synem, které nezlomi ani peklo koncentračního tábora. Opravdu peklo, hrůzy a zlo, na které by se nemělo zapomínat.

Marekh
03.09.2019 5 z 5

Autor píše: „Tato kniha by nikdy nemohla vzniknout bez nejzásadnějších zdrojů informací – bez deníku z koncentračního tábora Gustava Kleinmanna a pamětí Fritze Kleinmanna, které se ke mně dostaly přes profesrora Reinholda Gärtnera z univerzity v Innsbrucku. Reinhold jednak pomáhal Fritzovi s vydáním dokumentů v knize DOCH DER HUND WILL NICHT KREPIEREN („A ten pes ne a ne pojít“), mně pak nezanedbatelným způsobem pomohl spoluprací při počátečním bádání pro tuto knihu, za což mu děkuji.“

Kniha je založena na skutečných událostech, které prožil Gustav Kleinmann a jeho syn Fritz Kleinmann v koncentračních táborech (Buchenwald, Osvětim, Mauthausen aj.). V koncentračních táborech strávili přes 5 let, což je velmi dlouhá doba. Sledujeme jejich osudy od prvního transportu do Buchenwaldu až po návrat do Vídně. Je obdivuhodné, že Gustav s Fritzem přežili toto peklo. Gustav si vedl deník, do kterého si zapisoval zážitky z koncentračních táborů. Deník nebyl obsáhlý, nicméně pro autora to byl jeden z cenných zdrojů informací, který použil při zpracování knihy. Gustavův syn Fritz napsal: „Vím, že můj otec kvůli tomu deníku riskoval život. Nikdo z ostatních vězňů ho ve psaní nepodporoval, protože neohrožoval jenom sebe, ale nás všechny. Dokonce i dnes zůstávají některé otázky nezodpovězené“ Kde můj otec deník ukrýval? Jak se mu ho podařilo dostat přes kontroly?“ Gustav v rozhovoru z roku 1997 prozradil, že když sloužil jako sanitář ubikace, schovával jej v posteli, a když pracoval venku, nosil ho u sebe. Do deníku si poznamenal také báseň – Kaleidoskop z kamenolomu, kterou složil.

Kniha je poměrně obsáhlá, nicméně čtivá. Dozvěděl jsem se nové informace, které mi rozšířily obzory o koncentračních táborech. Obdivoval jsem Fritze za jeho statečnost, za to, že neopustil svého otce a dobrovolně se rozhodl, že pojede s ním do Osvětimi! Nechtěl ho opustit za žádnou cenu, i když ho všichni odrazovali, poněvadž si uvědomovali, že je tisíckrát horší než Buchenwald a je téměř jisté, že zemře v plynové komoře! V knize se dočteme o dalších členech Gustavovy rodiny, a co se s nimi stalo během války, dočteme se o drsných pracovních podmínkách v kamenolomu, kde pracovali Gustav a Fritz. Postupně vystřídali řadu jiných zaměstnání, které byly fyzicky náročné. Dočteme se o zvěrstvech, které páchali Nacisté, o pochodu smrti aj. Zajímavá byla pro mě událost, když se Fritz seznámil s jedním Němcem, kterého si oblíbil a který mu v určitých situacích pomohl. Oč se jednalo, se dozvíte během četby knihy. Z toho vyplývá, že ne všichni Němci byli špatní. Našli se také takoví, kteří měli srdce na správném místě a kteří používali rozum a nemohli se ztotožnit s myšlenkou hromadného vyvražďování Židů. Bylo jich sice poskromnu, ale také pomáhali. V knize se pořád něco děje, dochází k různým zvratům, k událostem, které byly hodně napínavé a akční. Nad určitým rozhodnutím, které provedl Fritz, jsem kroutil hlavou a říkal jsem si, proč se takto zachoval a proč tolik zbytečně riskoval..

Je vidět, že autor si dal velkou práci se zpracováním knihy. Během četby nalezneme na konci některých odstavců číselné odkazy, jejíž podrobnější vysvětlení nalezneme v POZNÁMKÁCH /Poznámky pod čarou/. Jsou hodně podrobné, všímal si každých nepřesností, které uvedl na správnou míru. Nečetl jsem všechny poznámky, pouze ty, které mne oslovily. Autor uvádí hodně zdrojů, ze kterých čerpal. Rovněž vedl rozhovory a dopisoval si s Kurtem Kleinmannem a dalšími členy rodiny. V knize nalezneme také REJSTŘÍK. Škoda, že se v knize nachází pouze jedna černobílá fotografie, fotografií mohlo být více. Musím pochválit také přebal knihy, který se povedl.

Skutečných příběhů z 2. světové války, s tematikou koncentračních táborů, vychází v poslední době velmi hodně. Tato kniha je zajímavá tím, že nám vykresluje příběh otce i syna, kteří oba dva prošli hrůzami koncentračních táborů a oba dva přežili a později podali svědectví o svých zážitcích. Málokdo měl takové štěstí. Rovněž délka jejich pobytu v koncentračních táborech je ojedinělá v příbězích, které jsem doposud četl. Pět a půl let PEKLA!!!

Osvětim (koncentrační tábor) životopisy, biografie paměti, memoáry holokaust, holocaust

Jeremy Dronfield
britská, 1965