Chlapec a hvězdy

Letos uplynulo třicet let od smrti jednoho z největších českých básníků Jaroslava Seiferta, jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu. Připomínáme si jeho tvorbu jednou z nejkrásnějších sbírek Chlapec a hvězdy, jež hluboce ovlivnily zejména mladé čtenáře. Jaroslav Seifert se narodil v roce 1901 do nuzných poměrů a podstatnou část života prožil na pražském Žižkově, kde také studoval na gymnáziu. Ve dvacátých létech už byl považován za jednoho z význačných představitelů československé umělecké avantgardy. Posléze se kromě vlastní tvorby věnoval i novinařině, přičemž pracoval v nejrůznějších listech a časopisech, ovšem po roce 1949 se začal věnovat výhradně literatuře. Nejvýmluvněji o básníkově životní i tvůrčí cestě vypovídá jeho vzpomínková kniha Všecky krásy světa....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299241/big_chlapec-a-hvezdy-X0y-299241.jpg 4.497

Kniha Chlapec a hvězdy

EvikU.

Tuto knihu dostal manžel, ale já ji mám přečtenou první :-D. Kniha je krásná, pohladí, dojme, donutí vzpomínat...

Já jsem tomuhle spisovateli asi propadla, moc se mi jeho básně líbí. Na moderní verše nejsem, ale tenhle autor mě velmi zaujal, najednou v nich vidím tu hloubku... Prostě krása, doporučuji.

lynxir
30.11.2021

Knihu jsem objevil pod nazdobenou jedličkou v době, kdy jsem coby malé pískle tajil dech nad ilustracemi Josefa Lady. Básně Josefa Seiferta mi začaly brnkat na srdeční strunku až v jistém lehce postpubertálním závanu. Dnes, v jakémsi věku sklízení úrod předchozího zrání, jsem zcela a naprosto okouzlen ze spojení obého. Jedním slovem: geniální!

Percabethka
14.11.2021

Krásná!️

PÍSEŇ O DĚTSTVÍ
Dejte mi, chlapci, trochu hlíny,
chtěl bych si s vámi stavět hráz
a nedívat se na hodiny
a neslyšet, jak míjí čas.
A brouzdati se chladnou strouhou,
vždyť ruce, nohy nezebou.
A život, cestu krásnou, dlouhou,
teprve míti před sebou.

Šárkaxx
15.05.2021

Četla jsem novější vydání od Vyšehradu bez obrázků J. Lady. Sbírka kraťoučká a krásná, několikrát mě verše dojaly k slzám.

Loriss
05.04.2021

Na poezii moc nejsem, ale tuhle básnickou sbírku miluju už od dětství. Spojení Seifert a Lada je prostě geniální. Když se každý rok láme zima do předjaří, vždycky mi na mysli vytanou verše:
Vody se hnuly, praskl led, kalný proud opřel se o kry. Jdu sněhem, snad už naposled, bořím se, sníh už je mokrý..

Fontak
13.03.2021

Čtvero ročních období na vesnici popisováno malým chlapcem. Krása. To je přesně ten případ knihy, kdy jdete do obchodu, dáte za ní bezmalá 200 Kč, za hodinku máte přečteno, protože je to knížečka útloučká a přesto vůbec těch peněz nelitujete.

Na borůvkách

Jen ostružiny rozhrnu
a překročím pár stínů,
už spěchám cestou po drnu
do stráně na mýtinu.

Převislé větve rozplétám,
cesty jsou zotvírány.
A zas vás všechny najdu tam
už nad plnými džbány.

Život nás hodil na pospas
bez výbavy a věna.
Poznávám tváře, ale čas
už setřel mi z nich jména.

Však přece jenom zůstaly
tu věta, tu pár slůvek
a pod chvojí se usmály
rty černé od borůvek.

Madlenko, co jsi dělala?
ptám se hned nedočkavý.
To je ta, jež se usmála.
Cůpky má kolem hlavy.

Sbíral jsem s vámi jahody,
teď výčitkám se bráním.
Spadl mi lístek do vody,
do světa šel jsem za ním.

Marťa 12
13.01.2021

Knihu jsem zvolila právě pro její ilustrace. Josef Lada dokázal svou ilustrací definovat obraz, ale i teplo domova. Jeho díla v knihách a na pohlednicích nám dokáží evokovat vzpomínku na rodinu a dětství, přestože nepocházíme přímo z jeho rodných Hrusic. Z jeho vyobrazených postav můžeme cítit soudržnost malého města, pohostinství a vřelost. Také nemohu opomenout české zvyky a tradice, kterými především Ladové kresby disponují. Každá jeho malba, je jako otevřená náruč, do které se může i velký čtenář schoulit a připomenout si tak svět jakým byl, když byl ještě tím malým čtenářem. Nemohla vzniknout lepší publikace ještě s doprovodem Seifertových mistrovských veršů. Krásná kniha pro děti i dospělé.

ivetka859
13.12.2020

Básně plynou, hladí i smutní. Jsou rytmické, pravidelné a uklidňují. Tématem je venkov, pohádky, příroda; samá víla a vodník. Bylo příjemné číst si básně před spaním.