Chlapci z Pavelské ulice

Povídka Ference Molnára je dnes v Maďarsku považována už za jednu z klasických knih pro mládež. Vznikla začátkem našeho století a dožila se do dnešních dnů již nesčetných vydání, byla přeložena do mnoha jazyků, v době mezi dvěma válkami i u nás. Vypravuje o osudech chlapců, kteří chodili do kvarty v době, kdy v Pešti jezdila ještě koňská dráha a v blízkosti jedné z nejživějších tříd byly dosud prázdné stavební parcely. Skupina chlapců „vlastní“ jednu takovou parcelu – ,,grunt“ v Pavelské ulici, kde si po vyučování hraje a kde se řídí přísnými pravidly organizované party. Jiná skupina chlapců ze sousední školy se rozhodne, že násilím obsadí grunt v Pavelské ulici. Po napínavých zápletkách, kdy obě skupiny vzájemně slídí po svých záměrech a plánech, je vypovězena válka. Pavelští sice bitvu vyhrají, ale ze svého vítězství se dlouho neradují. Jednak je draze zaplatí smrtí jednoho z kamarádů, jednak se brzy dovídají, že na parcele se bude stavět činžovní dům. Molnár je skvělý vypravěč a dovedl podat tento příběh ze života městských chlapců naprosto věrojatně. Z postav vytvořil plastické typy, které trvale utkví v paměti svými vlastnostmi a jednáním. Molnár mistrně dávkuje tragiku i humor tak, aby v pravou chvíli povolilo čtenářovo napětí a aby byl schopen unést další gradaci. Realistickým příběhem s pointou až tragickou podařilo se mu vytvořit silné podobenství o nesmyslnosti a krutosti válek. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/40462/chlapci-z-pavelske-u-40462.jpg 4.247

A Pál-utcai fiúk (1953)

Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Kniha Chlapci z Pavelské ulice

kapr

Vynikající, byť na můj vkus trošku příliš depresivní. O knížku se budu zajímat i nadále. Představuje pro mne do určité míry reprezentanta maďarské literatury pro mládež, i maďarské literatury jako celku. Rád bych se pokusil postupně zhlédnout i všechna její filmová zpracování, je jich totiž povícero, a snad najdu i čas abych sem informace z wiki a filmových databází přenesl. Kniha mimo mnoha menších vrcholů má ještě dva závěrečné, pro které není prakticky možné na ni zapomenout. Mám na mysli jak osud Nemecska tak i osud ohrady, klukovského hřiště, kolem které se děj celé knihy točí. Pokud trošku znáte Budapešť, a podíváte se na mapu, na místa kde se příběh odehrává, uvědomíte si ten skok, jak se město za to zhruba století rozšířilo. To se samozřejmě týká většiny měst. Pamatuji se jak mi otec vyprávěl o dětských hrách v Mozartově ulici na Smíchově pod Bertramkou, kde vyrůstal v době, kdy tu Praha prakticky už končila, a dále už byly jen zelené stráně. Přiznávám, tehdy jsem mu tak trošku nevěřil. Dnes v těch místech už končí samotné centrum města, a za dobu co jsem na světě jeho okraje poskočily prakticky snad o 10 km dál.
Knihu hodnotím asi tak na 3,8/5, dám jí tedy trošku nerad jen ty 4 hvězdičky. Mám prostě raději knihy úsměvnější, zatímco v tomto případě jde o silný dramatický příběh, jakkoli vychází z osudů chlapecké dětské party z níž nejstarší členové jsou již právě na hraně dospívání. Pokud budete číst knížku večer před spaním, tak si nad závěrem zřejmě, společně se všemi zde komentujícími čtenářkami společně zapláčete.
Jsem šťasten, že se mi podařilo čirou náhodou získat za symbolickou cenu první české ještě předválečné vydání. Možná se pokusím pro zajímavost o něco podobného ve slovenštině, mám dojem, že slovenský překlad předběhl české vydání asi o tři roky.
Předpokládám, že se ke komentářům ke knize ještě vrátím, a jak ta filmová zpracování, tak to první slovenské vydání upřesním.

Alíša236
29.12.2018

Přiznávám, čekala jsem po nadšených komentářích tady víc... takový maďarský Foglar, méně moralizující, ale zase postrádající hodnoty umění dohody, smíru...a také smutnější a bezvýchodnější.... Ale uznávám, nejsem kluk a není mi 10.

Abia
09.09.2018

Jako dítě jsem jí nečetla, i když jsem přečetla snad všechny knihy v dětské knihovně. Narazila jsem na ní v doporučení někoho zde na Databázi knih a nelituji. Dvě party kluků, skvěle popsané boje a zážitky. Autor jde až do krajnosti a to je silná stránka této knihy. Stále jsem doufala v dobrý konec a věděla, že nepřijde.

Johnas10
25.06.2018

Nevím jestli bych knížku ocenil v úplně klukovském věku. Asi by mi vadily maďarské názvy a jména, protože dětské uvažování je v tomhle primitivní. Jako odrostlejší jsem byl ale hluboce zasažen. Četl jsem na doporučení a dále doporučuji. Moc dobré.

Vesmich
05.02.2017

Pravěká kniha, parta kluků, přátelství. Děti ji nečtou a číst nechtějí, dospělý čtenář ji ocení.

babicka_amalka
27.01.2017

četla jsem kdysi jako dítě (jak už je to dávno!) - a moc se mi to líbilo; doufám, že se to bude líbit i dnešním dětem a mladým;

Dae
01.05.2016

Podle mě má co dát i dospělému. Je to bezesporu kniha čtivá, vtipná, dojemná i poučná. V každém případě doporučuji ke čtení a to i v případě, že už nejste v 6. třídě. :o)

Babo
02.09.2014

Bubo bubo má stoprocentní pravdu.I já jsem Nemcka oplakala a když jsem viděla i film měla jsem dojem, že se už nikdy nebudu smát.To už je ale opravdu hodně dávno,,,,,

bubo bubo
27.05.2013

Byla to povinna cetba v seste tride, a stala se jednou z mych NEJ na dlouhou dobu. I kdyz jsem toho Nemecka oplakala.

em54
21.08.2012

Ano, ano, Stammel mi mluví z duše. Rozhodně je to jedna ze silných knížek vydaných v edici KOD a i když mi jako klukovi tu a tam připomínala třebas Foglara, rozhodně postrádá jeho až mentorskou didaktičnost. Určitě ji teď musím doporučit vnoučatům, když už jsem to neudělal u svých dětí!

Stammel
15.04.2012

Prvotřídní kniha pro mládež. Molnár moc hezky vykresluje charaktery chlapců, takže jsem se s nimi a s jejich patáliemi lehce ztotožnil. Pak už jsem si jen se zatajeným dechem užíval napínavá dobrodružství, popsaná s parádním smyslem pro humor na jedné a dramatičnost chvíle na druhé straně. Až mě překvapilo, že se ještě dokážu pro takové klukoviny zapálit!

Nejhezčí a nejhřejivější ovšem je, jak Molnár skrze jednotlivé kluky přesně a přesvědčivě vykresluje hodnotu cti, odvahy, skromnosti a dalších vzácných kvalit duše. Kdybych měl děti, udělalo by mi radost, našli-li by v této knížce své vzory:-)

Co posouvá knihu do kategorie mimořádných je ale především závěr, tvořící protipól rozjařené dětské hře. Do příběhu zasáhne smrt a konečnost. S takovou silou, že je až uzemňující. Existenciální tíži, jakou nacházíme při překračování hranice dětství vstříc dospělosti, zachytil Molnár s mistrovským citem. Nasadil celé historii korunu, která sice bolestivě tlačí, ale která má velkou cenu.

Čekal jsem, že knížka bude kratochvílná. Dostal jsem mnohostranný duševní zážitek.

maďarská literatura dětství Budapešť

Ferenc Molnár

Ferenc Molnár
maďarská, 1878 - 1952

• Chlapci z Pavelské ulice (1963)
  • Olympia (1966)

Kniha Chlapci z Pavelské ulice je: