Chladnou zemí

Pátrání po stopách dějin se stejně jako u Topolových předchozích próz i v této novele proplétá se surreálně-karnevalovým dějem. Lakonicky vyprávěný příběh je archeologií hrůzy, vrstvu za vrstvou odkrývá území novější evropské minulosti. Ve chvíli, kdy umírají poslední příslušníci generace, která to vše ještě zažila, Topol ukazuje, jak jejich potomci bojují o uchování příběhů násilí, jež chápou jako poslední kotvu autenticity – a troskotají v soukolí komerce, muzealizace a politiky. Topolovi se obdivuhodným způsobem daří nebýt ani jednoznačný, ani neházet všechny hodnoty na postmoderní smetiště dějin. Na své cestě k masovým hrobům evropského Východu se z různých stran přibližuje k eticky dvojznačným otázkám a otřásá tak jakoby bezděčně a s jemnou ironií zdánlivě stabilním základem našeho historického sebevnímání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/16664/chladnou-zemi-4Uc-16664.jpg 4.1112
Romány, Literatura česká
Vydáno, Torst

Kniha Chladnou zemí

tonysojka

Hororový thriller v kulisách pátrání po místech válečných masových hrobů.Děsivé a znepokojující .Zajímavý počin.

000nugatovej

Jak zachovat v paměti lidí jako memento různé podoby zla z doby 2. světové války, když jejich přímí pamětníci pomalu odcházejí. A dá se porovnávat velikost těch hrůz? Oč je Terezín menším zlem než mnohonásobně opakované hrůzy v Bělorusku. A nakolik se dá na tom historickém zle vydělávat? Nakolik se komercionalizace toho zla nestává sama zlem? Zlem jiného typu. Topol je provokativní i v tomto díle. Nejen myšlenkami, i jazykem.

Ivana.Ka
28.03.2018

Neskutečně obludný příběh... Několikrát jsem chtěla knihu odložit... Nejhorší je poznatek toho, že autor má svým způsobem pravdu...

petrarka72
14.11.2017

Putování českého Simplicia po pohřebištích Evropy, od Terezína přes Prahu do Minsku a ještě dál. Silné a syrové, přesto s nadsázkou a zvláštní lehkostí napsané. Potěšila jsem se.

Sobolosh
14.07.2017

Zajímavě vyprávěný příběh a působivé čtení, synopsi obsáhli jiní přede mnou. Terezín máme v sobě jako jednu ze stále živých historických hrůz. Tady se najednou dozvíme, že jinde byly tyto hrůzy mnohonásobně masovější a strašnější, páchané na stejných chudácích různými národy a v povědomí je nemáme, resp. o nich ani nevíme. Topola moc načteného nemám, ale tahle kniha ve mně leží již dlouho. Komentář píšu zpětně.

RomanTilcer
05.07.2017

Příběh vypráví pasáček koz z Terezína, kterej si dřív, než tam vzniklo pietní místo, chodíval s ostatníma děckama hrát do někdejšího koncentračního tábora. Nenuceně líčí hrůzný historky, který se k Terezínu vážou, ale protože odtamtud pochází, má město upřímně rád. Jakmile se naučí pracovat s počítačem, rozjede spolu s člověkem, co se narodil přímo v táboře, projekt, kterej má udržovat strašlivý dějiny v paměti a přitahovat turisty a s nima peníze, aby město a jeho odkaz nezanikly. Projektu se daří, postupem času ale bují do takové míry, že přichází problematická komerce (například prodej takzvané „ghetto pizzy“) a nelibost úřadů.
Jedná se o novelu, je vyprávěná ich-formou a vypravěč je tak trochu prosťák, takže všechno odsýpá a vzniká tu působivej kontrast mezi nepříliš zaujatým popisem a šílenou hrůzností toho, co popisuje. S bobtnáním terezínskýho projektu se pozornost přesouvá k ještě větším příšernostem než u nás, konkrétně do Běloruska, kde došlo k vyvraždění stovek vesnic a časem skončily v hrobech asi čtyři miliony lidí (přičemž jich tam žilo zhruba deset milionů). S tím, jak přibývá už tak neuvěřitelné krutosti, je čím dál neuvěřitelnější i příběh, a to nemyslím hanlivě, ale tak, že působí až surreálně.
Na můj vkus to celý bylo trochu moc rychlý, mám rád, když má autor víc prostoru na budování svýho světa, a jinde si Topol mohl dovolit větší stylistický kejkle, ale jinak je to silná kniha. Doporučuju!

morava
06.06.2017

Jsem moc rada, ze me oko zahledlo tohoto autora a tuto knihu na policce v nizozemskem knihkupectvi a jsem moc rada, ze jsem nevahala a koupila si ji.
Cetla jsem ji tedy v nizozemstine, ale pokud se mi naskytne prilezitost, rada si ji prectu i v originale, protoze tato kniha za to urcite stoji. Za mne tedy velke doporuceni.

Pamka
26.03.2017

Za mě nejlepší, co kdy Jáchym Topol - co se týče prózy - napsal. Prostředí Běloruska je dodnes tragické a přitom se o něm u nás prakticky nemluví, o jeho dějinách už vůbec. Zasazení části textu právě tam je naprosto výborné. Dokonalá "cesta zla".