Chladnokrevně

Chladnokrevně https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/540/chladnokrevne-540.jpg 4 708 118

Dnes již klasická kniha Chladnokrevně vypráví reportážním stylem o bestiálním zločinu, který v roce 1959 otřásl Spojenými státy a k němuž došlo v zapadlé vesnici v Kansasu: dvojice mužů, kteří se každý z jiných důvodů dostali na šikmou plochu, tehdy povraždila čtyři členy farmářské rodiny. Autor se zabývá analýzou jejich motivů, sleduje průběh vraždy i následné detektivní pátrání a tento děsivý příběh přivádí až na samý závěr, když rekonstruuje potrestání zločinců smrtí. Capotův "román ze skutečnosti" vyšel poprvé v roce 1965 - a v té době rozpoutal v americké literatuře revoluci. Prolínáním dokumentaristického přístupu, podpořeného trpělivým sběrem autentického materiálu, s prozaickou dovedností a estetickým zřetelem totiž autor vytvořil dílo, které se stalo nejenom zneklidňujícím obrazem jednoho zločinu, ale především symbolickým poselstvím o odvrácené straně společnosti. Pro tvorbu usilující o věrné zachycení problémů a paradoxů moderního světa tak Capotova kniha otevřela zcela nové možnosti a stala se inspirací řady dalších literárních děl.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub

In Cold Blood , 1965

JankoSvec
JankoSvec
05.01.2017 1 z 5

Pre mňa veľké sklamanie.
Veľký priestor je venovaný psychológií postáv a celkovým okolnostiam, ktoré predchádzali tragickým udalostiam. Na viacerých miestach knihy mi prílišná popisnosť a detailnosť skôr prekážali.Pre mňa nezáživná, nudná kniha.Vôbec ma nezaujala a mal som problém dostať sa do polovice knihy.Potom som ju zavrel a odvtedy leží na poličke.

ArwenAragorn
ArwenAragorn
02.01.2017 5 z 5

Nemůžu říct, že by šlo o klasickou detektivku, ale kniha mě hodně zasáhla. Doporučuji!

Vojtak91
Vojtak91
23.12.2016 5 z 5

Nedokážu vlastně ani pořádně pochopit, co mě na knize tolik zaujalo. Je prostě brilantní, především konec bere dech. Filmové zpracování v tomto případě taktéž nezklamalo.

farao14
farao14
25.08.2016 3 z 5

Začátek kmihy nezáživný, popis rodiny Clutterovích a vrahů. Následně na několika stránkách se odehrává děj a kniha má trochu záživnější nádech. Konec dokumentární popis ukončení vyšetřování a procesu. Kniha mě ani jednou nestrhla a nezaujala tak, abych zapomněl na okolí.
Nejzajímavější a zároveň nejstrašnější na knize je téma a hlavně skutečnost, že je kniha psaná podle skutečné události.

YuuMitsuko
YuuMitsuko
21.08.2016 5 z 5

Obyčejně literaturu faktu nečtu, ale tato kniha je někde napůl cesty.
Autor mohl příběh dvou chladnokrevných vrahů uchopit jakkoliv, a věřím že spousta dnešních autorů by zvolila nějakou nebohou hlavní postavu, možná pana Deweyho nebo někoho z Clutterových, jehož očima bychom sledovali celý proces. Ale pokud by to pan Capote napsal takto, nedosahovala by kniha takové kvality, jaké dosahuje právě ve své podobě.
To, že je zcela odosobněná, pocity jsou vyjádřené jen pokud mluví nějaká osoba, je věcná a přesná. A ačkoliv často odbíhá od hlavního tématu, vysvětluje pouze další okolnosti a dokresluje prostředí, ve kterém se pohybujeme. To všechno včetně výpovědí oněch vrahů vytváří mrazivou a svým způsobem velice děsivou atmosféru.
Jedno z nejlepších počtení za dlouhou dobu.

GreenMagritte
GreenMagritte
12.05.2016 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, ke které se - i přes zvláštní téma - vracím. Capote nám nepodává jen popis událostí a osob, ale po krůčcích směřuje stále hloub, k motivaci pachatelů, k sociálnímu prostředí, ve kterém vyrostli, k faktorům ovlivňujících jejich život, k jejich fyziognomii, k vlastnostem, k jejich rituálům… Právě Capoteho neuvěřitelně detailní zájem o každý, byť sebemenší kamínek do mozaiky celého příběhu způsobuje, že ten před námi vyvstává v celé své tragické monumentálnosti. A jsou to právě detaily, které utkví v paměti nejvíce – Perryho popis opakujícího se snu o žlutém ptákovi, který jej odnáší pryč, Dickův oblíbený drink Pomerančový květ nebo Perryho závislost na aspirinu,… Pro mě jeden z nejvýznamnějších amerických románů.

Obuvník
Obuvník
19.12.2015 5 z 5

Stačily tři stránky a stál jsem tam. Na prašné silnici uprostřed Holcombu, mžoural na všudypřítomná pšeničná pole a naslouchal houkání projíždějící lokomotivy.
Je snadné milovat oběti a nenávidět vrahy. Jedná se o přirozenou a zdravou reakci. Ten pán s fešáckými brýlemi a kocourem v náručí nám to však nehodlá ulehčit. Snažil se o maximální objektivnost a tím na čtenáře uvalil břemeno svobodného rozhodnutí.
Během čtení vyvstává spousta nepříjemných otázek a na většinu z nich nenajdete jednoznačnou odpověď. Čeká vás bolehlav, případně srdce bol. Ale s nejvyšší pravděpodobností dostanete obojí.
Nebudu tady polemizovat o trestu smrti. Tuhle otázku se nepodařilo vyřešit našim dědům, otcům a nevyřeším ji ani já v rámci tohoto komentáře. Myslím si svoje a vy udělejte to samé.
Asi nejmrazivějším faktem je skutečnost, že daný příběh je pouhou kapkou v moři. Kolik podobných se již odehrálo? Tisíce? Milióny? Všechna ta jména a pokřivené osudy a za chvíli se člověk brodí po kolena v knihách, které nikdo nesepsal. Slušný náběh na noční můru.
Každý z nás v sobě skrývá temné zvíře, jde jen o to, komu se ta bestie podaří udržet na uzdě.
Budu vám fandit.

rabor
rabor
18.09.2015 3 z 5

Znáte to, když vás v kapse pálí posledních pár pětek a máte na výběr mezi koupí nějaké šmakulády z McDonalda nebo nákupu veledíla světové literatury od autora, který vymyslel tu holku, co kouří dlouhý klacek. Je to vážné dilema.
Jakmile jsem začal číst, pochopil jsem, proč kniha byla tak levná. Zvláště prvních sto stránek, kde nás autor seznamuje s milou a k uzoufání nudnou rančerskou rodinkou z amerického pobožného středoburanova. Chápu, že mi je to mělo přiblížit, abych se s nimi trochu sžil, ale na mě to púsobilo přesně naopak a přiznám se, že s přibližující se vraždou jsem občas kouknul na hodiny a pomyslel si "už aby to bylo". Až za púlkou se mi kniha začala i trochu líbit, asi díky tomu nezvyklému stylu. Pojmout vraždu jako společensky-dokumentární výpověď se autorovi přece jen docela povedlo, i když muffiny z meka mají taky něco do sebe.

Sanglantelys
Sanglantelys
20.08.2015 5 z 5

Kniha byla napínavá. Musela jsem ji číst každou volnou chvíli.

maryzka
maryzka
05.08.2015 3 z 5

Kniha byla zajímavým nahlédnutím do soudního dvora na ,, druhé straně oceánu". Pro mě tři kapitoly knihy byli zajímavé, ale pro mě zajímavost skončila kdy se ocitli ve vězení a kdy čekali na ,, Chodbě smrti na svůj ortel ( svoji popravu). Stejně by mě zajímalo, zda se soudní dvůr v Americe změnil anebo je to pořád stejný avšak s jinými prvky( jazykové prostředky, myšlení lidí).

Kozel
Kozel
26.07.2015 5 z 5

Skutečná událost, vynikající román. Dodnes mám v paměti scénu, kdy jeden z vrahů sedí v cele smrti a aby si zkrátil čekání na vykonání rozsudku, požádá o výjimku, aby si mohl půjčovat knihy z knihovny. Nevím proč mne zaujal nejvíce tento moment, ale dlouho dlouho jsem o něm přemýšlel

panjan
panjan
08.07.2015 5 z 5

To, že existuje někdo jménem Capote jsem zjistil díky roztomilému snímku Sníndaně u Tiffaniho. Stejnojmennou knihu jsem poté objevil před jedním pražským antikvariátem, ovšem přečetl jsem pár stránek, snad ji mám ještě někde doma. Tím jsem s Capotem na dlouhou dobu skončil, jako s autorem předlohy k tomuto filmu. Jenže když jsem u jiného pražského antikvariátu nalezl tento kousek za 20 korun, řekl jsem si: krabička cigaret stojí osmdesát a ublížit mi to může určitě méně.
Takových knih by mohly být klidně kartony. Poetickej flák stejku, barbie s ustřelenou hlavou, Sokrates za koule na větvi, jen ne-chladnokrevně.

Absinth_fairy
Absinth_fairy
09.05.2015 5 z 5

Kniha která mi zalezla pod kůži a podvědomě mrazila.
Jelikož mám zalíbení ve vraždách, vrazích a všeho okolo toho, knihu jsem zprvu podceňovala a nevěřila jsem tomu, že mi odhalí příběh na který bych nebyla připravena. Trochu jsem se zmýlila. Podobných příběhů jsem četla nespočet, ale žádný z nich nebyl( ,kupodivu') zpracovaný až do morku kostí jako byl tento.
O to zajímavější ovšem je, že Capote se během psaní do jednoho ze zločinců zamiloval a po vydání tohoto díla už nikdy žádné nevydal a přestal psát úplně.

Thanyss
Thanyss
05.04.2015 5 z 5

Neuvěřitelná knižní lahůdka, kterou jsem slupla takovým fofrem, až byl můj literární žaludek ohrožen značným břichabolem. Normálně takhle knížky nehltám, ale tentokrát to nešlo jinak.
Příběh napsaný podle skutečné události vyniká, jak už název napovídá, svou chladnokrevností, brutalitou a výslednou zbytečností vyvraždění čtyř členů všemi oblíbené farmářské rodiny.
Díky autorovi, a jeho citlivému dokumentaristickému zpracování, můžeme nahlédnout na tento čin, který ve své době vzbudil značný rozruch, z několika stran - rodinou počínaje, přes vyšetřovatele a známé až k samotným vrahům.
Je to smutné, ale takto brutální a nesmyslné příběhy dokáže vytvořit souhra náhod a lidská mysl bez emocí.
Říkám si, že mé nadšení z knihy a nemožnost se od stránek odtrhnout, bylo možná až chorobné a někomu by se možná mohla zdát má fascinace tímto zločinem nemístná, ale osobně si nic takového doopravdy nemyslím. Příběh mě kromě jiného vyděsil, provedení vražd znechutilo a obětí mi bylo líto.
Co mi přišlo nejšílenější, to je cena lidského života. V tomto případě byly životy čtyř členů rodiny vyčísleny na 50 dolarů, jeden dalekohled a jedno malé tranzistorové rádio. Jestli tohle není smutný vrchol bestiální zvrácenosti, potom už nevím.

true.penny
true.penny
07.01.2015 5 z 5

Kniha, která se člověka dotkne a vtáhne ho do děje nejen skutečným dechberoucím příběhem ale i výbornou prací, kterou autor odvedl. Skvěle popisuje postavy, prostředí i děj. Zdánlivě nedůležité nebo s příběhem méně související části dobře zasazuje do děje a stávají se tak zajímavými. Perfektně také odvedl práci u přecházení děje do jiného místa nebo časové linie.
Je to jedna z nejlepších a nejpoutavějších knih, kterou jsem četla. A zatím jediná kniha, u které mi postava asi již neodlučitelně přirostla k srdci.

tikalok
tikalok
01.01.2015

Román verne opisujúci skutočné udalosti z konca 50.rokov, kedy dvaja budižkničemovia s nemalou kriminálnou minulosťou chladnokrve vyvraždili štvorčlennú farmársku rodinu a odniesli si tranzistorové rádio a pár dolárov. Podrobná sonda do duší dvoch ľudí bez minulosti aj budúcnosti.
Neskôr vznikol rovnomenný film, ktorý sa nakrúcal v priestoroch skutočného domu Clutterovcov, kde k vyvraždeniu došlo.

hanicka105
hanicka105
26.10.2014 5 z 5

Tato kniha mi vyrazila dech. Když si představím, že se to opravdu stalo... ale nejsou právě příběhy, které napsal sám život ,,nejzajmavější,, ???

knihomolka24
knihomolka24
26.09.2014

Co dodat? Knížka, která mi přirostla k srdci.
Rozebírá vraždu očima vraha a ukazuje, že nic není černobílé.
Soucítím s tebou, Perry...

Pawlisman
Pawlisman
12.09.2014 5 z 5

Skutečný příběh, který v první polovině odpovídá kriminálce a v druhé a podstatnější již spíše psychologický soudní proces. Vše dokumentárně zaznamenáno avšak velice čtivě a novinářský přístup, pokud nechceme, ani příliš nezaznamenáme. Zároveň pěkné nahlídnutí do americké duše tehdejších občanů. Skutečná světová klasika, která by vás neměla nudit.

Phoenix16.cz
Phoenix16.cz
05.06.2014 3 z 5

Zajímavá knížka, ke které ani nevím, jak jsem se dostala, protože je dost mimo můj běžný literární záběr. Zpočátku mě čtení velmi nebavilo a po knize jsem dál sahala, protože zásadně dočítám vše, co začnu. Během pár stránek se dovíme, co se stalo za zločin a kdo ho spáchal. A dále následuje poměrně rozsáhlá popisná část, která se věnuje dvěma hlavním postavám, a líčí jejich příběh (jak současný, tak minulý) do těch největších podrobností. Kdyby tato část byla třetinová, hned by to mnohem lépe odsýpalo. Kniha mě začala bavit až ve chvíli, kdy vrazi byli dopadeni a detektivové zpětně zjišťovali, co se vlastně událo a proč. Teprve tady příběh dostal spád a já pocit, že kniha konečně někam směřuje. Když to shrnu, první polovina slabý podprůměr, zatímco druhá velice slušný nadprůměr. Mám raději vyrovnanější vyprávění.