Chladnokrevně

Chladnokrevně https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36564/bmid_chladnokrevne-WNA-36564.jpg 4 711 118

Capotův "román ze skutečnosti" vyšel poprvé v roce 1965 - a v té době rozpoutal v americké literatuře revoluci. Prolínáním dokumentaristického přístupu, podpořeného trpělivým sběrem autentického materiálu, s prozaickou dovedností a estetickým zřetelem totiž autor vytvořil dílo, které se stalo nejenom zneklidňujícím obrazem jednoho zločinu, ale především symbolickým poselstvím o odvrácené straně společnosti. Pro tvorbu usilující o věrné zachycení problémů a paradoxů moderního světa tak Capotova kniha otevřela zcela nové možnosti a stala se inspirací řady dalších literárních děl.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Melantrich

In Cold Blood , 1965

VerStetinova
22.05.2020 5 z 5

Skvost! Skvost! Skvost!
Capotemu se podařilo napsat neskutečně dynamickou knihu, ve které mistrovským způsobem tahá za nitky.
Jo, a má mě tam, kde asi chtěl. Asi ještě dlouho mi bude divně, ale stálo to za to.

Pavlaj
19.05.2020 5 z 5

Anatomie jednoho krutého a nesmyslného zločinu. Četla jsem už kdysi na střední a hluboce mě ovlivnilo, zejména v názoru na trest smrti. Ke knížce jsem se vrátila teď kvůli čtenářské výzvě a po těch letech ji kupodivu vnímám úplně stejně. I když zločin, o kterém pojednává, je strašný, a jako matka to dnes cítím o to víc, po dočtení mě napadá hlavně: "An eye for an eye only ends up making the whole world blind."

MHudec
15.05.2020 3 z 5

Mám z ní trochu rozporuplné pocity. Z části mi dala docela zabrat, ale líbilo se mi vylíčení reálných událostí nenásilnou formou jako je to u historických románů. Četl jsem ji déle, než bych chtěl a než je u mě zvykem, ale přesto bych ji doporučil.

Kamys
26.04.2020 5 z 5

Zatím mám v letošní výzvě přečteno 9 knih a tohle je čtvrtá z nich, která není klasický román, je založená na reálných událostech. To se mi vůbec nepodobá.
A je prostě skvělá. V něčem připomíná Zločin a trest. Je brutální, Capote si dá záležet, aby vám vylíčil oběti tak, že si je oblíbíte, pochopíte je, identifikujete se s nimi. A pak se snaží udělat to samé i pro vrahy. Ne že by nutně chtěl, abyste si je oblíbili, ale abyste jim rozuměli, pochopili je.
Přemýšlela jsem o téhle knize dlouho po dočtení. Je fantasticky napsaná, skoro vůbec jsem neztrácela pozornost, i když je to téma tak těžké a probrané s takovou chirurgickou pečlivostí do nejmenšího detailu. Jak málo stačí k tomu, aby byl spáchaný brutální zločin. A i přes tu všechnu brutalitu, pomůže proti takovým věcem nějak trest smrti? Moje stanovisko v tom je stejné už dlouho, nikdo člověku nemůže dát právo rozhodovat o životě a smrti jiného člověka.

linda2125
26.04.2020 4 z 5

Pro mě to byla velmi náročná kniha. Vyžadovala velké soustředění a četla jsem ji poměrně dlouho. Mnohdy jsem se musela vracet, aby mi neunikly souvislosti. Nicméně jde o dílo, které určitě stojí za přečtení. Styl je jedinečný, syrově popisný až běhá mráz po zádech.

Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Prečo Smith a Hickock zabili štyroch ľudí? Prečo vyvraždili rodinu Clutterovcov? Výborne spracovaný non fiction žáner, ktorý je aj tak trochu detektívkou. Táto kniha sa opiera o reálne svedecké výpovede skutočne spáchaného zločinu. Jeho brutalita a zároveň prevedenie otriasla s každým v mestečku. Nedôvera sa vkráda medzi susedov a nikto nikomu neverí. Všetci sa začínajú na tých druhých pozerať cez prsty a sused už nie je susedom. Kto to mohol byť, keď páchatelia sú neznámi a nepolapiteľní, čo bolo skutočným motívom tohto činu? Reportážnym štýlom sa však autor prehryzol ku koreňu zločinu. Popisuje samotné vyšetrovanie, skvelú prácu detektívov s paralelou života dvoch hlavných aktérov vraždy. Ich pohnútky, motívy až k času, kedy sú zatknutí. Je to reportáž, ale naozaj napínavá. Knihu odporúčam.

josefina_silena
27.02.2020 5 z 5

Bravurně napsaná kniha, která vás vtáhne do děje. Není děsivá, ale rozhodně je děsivé pomyšlení, že se jedná o popis a vyprávění skutečných událostí. Musím přiznat, že jsem během čtení neměla nejlepší spaní a slabším povahám ani nedoporučuji dívat se na film. Každopádně se jedná o úžasný čtenářský zážitek. Kniha nabízí mnoho podnětů k zamyšlení a případné diskuzi.

maruska283
25.02.2020 5 z 5

Capote trénoval dlouho své psaní, aby napsal masterpiece. Ve filmovém zpracování jde dobře vidět, jak se vlastně zachoval, když knihu o "svých přátelích", nazval tak, jak ji nazval. Dostal konec, po kterém toužil? Těžko říct, každopádně jeho práce nemá obdoby, i kdyby snad byla jen výsledkem nezhojených komplexů.

JessieEx
24.02.2020 4 z 5

Ufff... Velmi náročná kniha. Dle anotace jsem se však bála, že to bude ještě horší - moc dokumentární, málo románové. Proto jsem byla hlavně zpočátku mile překvapena. Autor nás pečlivě seznámil s rodinou Herba Cluttera. Protože to byla velmi sympatická rodina a Herb čestný a přímý muž, jejich vražda vyzněla obzvlášť krutě. Ve druhé třetině se autor věnuje vrahům - jejich minulosti i tomu, co dělali mezitím, kdy povraždili Clutterovy a byli zatčeni. Na můj vkus dostali tihle "prašiví psi" až příliš prostoru a pozornosti, kterou si zkrátka nezasloužili. Poslední třetina se věnuje samotnému procesu s vrahy a tady je ten dokumentární styl zřetelnější a četba nejnáročnější.
I když jsem knihu četla po částech a velmi dlouho, jsem za ni moc ráda. Na pozadí příběhu brutální čtyřnásobné vraždy nám totiž autor prozradí leccos o lidech i prostředí Kansasu v polovině 20.století, který stále ještě působí jako ten "starý dobrý divoký západ". Autor byl prý obzvláště pečlivý při sběru podkladů a vzhledem k tomu, že kniha zachází do detailů a velmi často cituje, zajímalo by mě, do jaké míry text odpovídá skutečnosti a zda i ty nejmenší detaily se opírají o reálný základ. Mít kniha o sto stránek méně a být rozčleněna do více kapitol, hodnotím nejvyšším počtem.

BariEli
06.02.2020 3 z 5

Četla jsem poprvé na střední škole a teď jsem si ji chtěla zopáknout. No myslím, že vzpomínky byly dost rozostřené (taky už je to od školy pěkných pár let), ale pořád se to četlo dobře.

annettka1098
05.02.2020 5 z 5

Knihu jsem bohužel vzhledem ke zkouškovému období četla rozkouskovaně. Bála jsem se stylu, vzhledem k recenzím, ale vůbec jsem neměla pocit, že čtu noviny a že je styl žurnalistický. Naopak mi to přišlo, že jde o ucelený příběh. Kniha se četla velmi dobře a byla čtivá. Jedinou nevýhodou jsem spatřovala v dlouhých kapitolách (celá kniha je rozdělena do 4 kapitol). Pokud bych měla příležitost si ji v budoucnu přečíst znovu, neodmítnu.

cernaverca
28.01.2020 5 z 5

Nejdůležitější kniha mého mládí.

PetrCepek
05.01.2020 5 z 5

Velmi chladnokrevně napsáno. Určitě si nenechte ujít výborný film Capote s oscarovým Philipem Seymourem Hoffmanem, zpracovaný na půdorysu knihy Chladnokrevně.

Radunnie
20.12.2019 4 z 5

Pravda, nečte se jedním dechem. Pravda, časté odbočky a popisy činů, zdánlivě nesouvisejících se samotným případem, ve čtenáři pocit napětí neprobouzí. Nicméně co musím vyzdvihnout, je autorova dokonalá detektivní, mravenčí práce, díky níž se dozvíme například i to, co Herbert Clutter snídal v den své vraždy. Čin samotný jako kdyby byl nepodstatný, v příběhu hraje pouze podružnou úlohu, autor se zaobírá v prvé řadě analýzou osobností pachatelů a tím, co je přivedlo k vražednému běsnění. Okolnosti vraždy jako takové nám servíruje na podnose, nevyjadřuje sebemenší emocionální hnutí, nezaujímá jakékoliv stanovisko. Nesoucítí, neodsuzuje, neprojevuje sebemenší lítost, přemýšlí Chladnokrevně.

Veruci
02.12.2019

Tohle je pravděpodobně první kniha, kterou jsem nedočetla. Trvalo mi celé čtyři měsíce, než jsem se prokousala alespoň do poloviny, stále však odhodlaná to dočíst. Další čtyři měsíce se mi na knihu už jen prášilo, aniž bych jí otevřela. Než tento román, spíše bych dokázala přečíst samotný vyšetřovací spis. A snad i s mnohem menším úsilím.

kolby
14.10.2019 5 z 5

Detailne prepracovaný pohľad do najhlbšieho vnútra všetkých aktérov. Množstvo zdanlivo banálnych informácií a faktov vedúcich k pochopeniu každého zo zúčastnených. Fenomenálna sonda spoločnosti produkujúcej také zvery ako Hickock a Smith, ktorí mali v živote len jednu smolu: že sa narodili. Suché fakty a detaily o mieste, čine, motíve a ľuďoch, ktorých výsledkom je emocionálna bomba. Keby pán Capote žil, pozeral by Greengrassa. "Silné kafe".

eliska8413
03.10.2019 2 z 5

Kniha byla napsána skutečně chladnokrevně. Autor se zcela oprostil od jakékoliv emoce. A to tak, až to bylo na škodu "příběhu". V podstatě se o žádný příběh ani nejedná, protože je to spíše skutečně reportážně popsaný sled událostí.
Poté, co byli vrahové obviněni, sklouzla kniha až téměř ke stylu vysokoškolských skript, kde mi na více než 15 stranách psychiatr popisuje názory, kterým, bez studia lékařské psychiatrie člověk nemůže porozumět.
Další odbočky k příběhům, které s hlavním motivem absolutně nesouvisí, mi přišly zcela zbytečné, a pokud autor o nich psát chtěl, měl si na ně vyhradit vlastní knihu. Takhle opět zcela zbytečně zasyflil knihu o dalších 50 stran.
Ke konci jsem už jen setrvačností dílo dočetla, ale žádný hlubší pocit to ve mně nezanechalo.

pm...
17.07.2019 4 z 5

Dva ztroskotaní holobrádci a čtyřnásobná brutální vražda, která otřásla v 60. letech minulého století Spojenými státy, bravurně a detailně vykreslená v románu-dokumentu, jež je opravdovou lahůdkou pro milovníky literatury faktu...

Kutcho
12.07.2019 4 z 5

Od tejto knihy som čakal hlbokú psychologickú analýzu všetkých zúčastnených, najmä dvoch vrahov. Toho sa mi dostalo v podstate až ku konci knihy, od súdneho procesu. Okrem toho ide iba o opis vecí, tápania polície, nezáživného putovania odsúdených po Amerike, pričom samotná vražda bola "podrobnejšie" opísaná na 2-3 strany. Podľa môjho názoru je to celé zbytočne dlhé a autor išiel málo do hĺbky. Taktiež neviem presne prečo sa autor venoval ku koncu iným vrahom, ktorí s týmto prípadom nemali nič spoločné. Kniha mohla mať kľudne o 200 strán menej. Na druhú stranu súdny proces a čas strávený vo väzení boli celkom pútavé a aspoň trochu ukážu psychiku postáv, resp. (ne)fungovanie právneho systému. Rovnako treba uznať, že na tých 370 stranách je pekne komplexne zhrnutý celý prípad, odo dňa vraždy až po popravu. Je to medzi 3 a 4*, ale bližšie k 4. Truman Capote nebude môj obľúbený autor, ale určite mnohých ľudí táto kniha uspokojí.

puml
02.07.2019 5 z 5

Klasika v rámci žánru a to v tom nejlepším
slova smyslu. Capote je nejsilnější v těch nejsyrovějších momentech, kdy nechává promlouvat oba vrahy o svých pohnutkách, které vedly k samotným vraždám. Trochu slabší mi přišly jen ty někdy únavné popisy místních obyvatel. Úvod je pomalejší a řekl bych i trochu zbytečně natažený, jakmile se ale o objeví dvojice vrahů, je autor ve svém živlu. Doporučuji.