Chirurg

Chirurg https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421730/bmid_chirurg-ebE-421730.jpeg 4 2758 809

Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl, chirurg v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi G. často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host

Lenka541
11.04.2023 4 z 5

Příběh,kde doktor Hynek prochází krizí středního věku zatíženou závislostí na alkoholu. Byl mi ale přesto sympatický, protože v jádru mi připadal poctivý a nezkažený dobrák. Knížka se četla velmi dobře, i když na takové téma by stačila i poloviční. Zahrada,kterou jsem četla jako první,mi přišla více zajímavější.

1bublina
06.04.2023 5 z 5

Bavilo mě to od začátku do konce. Kniha hrozně odsejpala, pořád se něco dělo. Často jsem trnula, co zase Hynek vyvede, protože už to párkrát vypadalo na parádní průšvih. Ze začátku mi trochu vadil jazyk pana doktora, ale když jsem ho více poznala, tak to k němu sedělo.
Tuhle knihu jsem měla v plánu přečíst už delší dobu a teď se mi hodila do výzvy, takže jsem spokojená :-)
ČV 2023 - Kniha, jejíž hlavní postava je alkoholik.

katerina6763
04.04.2023 4 z 5

Kniha popisující problémy obyčejného člověka, který se ocitne vlivem nepříznivých skutečností na hranici... Opět skvěle napsáno, velmi příjemné na čtení, bez zbytečných příkras, skoro až surově pravdivě.

Máca216
25.03.2023 5 z 5

Výborná kniha, velmi dobře se mi četla. Děj nabíral obrátky, nikde žádná omáčka:-) Hlavní hrdina byl dobře vykreslen.

tabaluga
24.03.2023 4 z 5

Docela si dokážu představit, že nějak takto to v nemocnici funguje. Člověk bohužel není robot a psychika je prostě mrcha. Doma to moc nefungovalo, upřímně při takových vztazích se není čemu divit. Ale i tak měl v některých věcech doktor jasno. Takže život není černobílý.

maca_t
23.03.2023 4 z 5

Povedená knížka, děj z lékařského prostředí pěkně ubíhal a s hlavním hrdinou to byl teda "fičák". Nicméně je zde skvěle popsaná náročná lékařská práce a opravdu klobouk dolů. Vybrala jsem si ji v rámci knižní výzvy - kniha jejíž hlavní postava je alkoholik... a určitě doporučuji přečíst.

BlueMind18
19.03.2023 4 z 5

Nebýt čtenářské výzvy, po téhle knize bych ani nesáhla. Nemocniční prostředí mě totiž silně odpuzuje. Ale měla jsem v plánu přečíst od Dvořákové více knih, tak jsem tomu dala šanci. Nakonec musím uznat, že postava Hynka je pěkně vykreslená a uvěřitelná i včetně dynamiky jeho rodinného prostředí (manželka Markéta, syn Jáchym a dcera Anička), vztahy s prarodiči i kolegy/kolegyněmi, milenecké avantýry se sestřičkou i démonem alkoholem (člověk si svoje peklo připravuje sám). Realita české nemocnice je zde podaná velmi věrohodně a děj má svižný spád. Čtenářovi/čtenářce nemusí být každá postava vždy sympatická. Literatura ostatně nemá být podlézavá.

Květi62
18.03.2023 5 z 5

Hynek Grábl - alkoholik, který si myslí, že má pití pod kontrolou
- manžel, který se ve vztahu trápí
- otec, který miluje své děti, ale synovi nerozumí
- milenec, který si něco dokazuje, i když ví, že je to špatně
- syn, který obdivuje a váží si svého otce, a který těžce nese jeho ztrátu
a v neposlední řadě Chirurg. Lékař, které své povolání miluje. A právě kvůli lásce ke své práci se rozhodně jednat čestně, postavit se problému čelem a já mu jen držím palce.

Ishir
11.03.2023 5 z 5

Jak už název napovídá, děj knihy je z lékařského prostředí. Kniha je čtivá a moc se mi líbila. Zřejmě sáhnu i po dalších knihách této autorky.

zuzu8480
09.03.2023 5 z 5

za mě- čtivé, povedené. není to žádná hluboká myšlenka a příběh, lékařské prostředí jen tak na pozadí, přestože provází celou knihou, ale je to taková pohodovka ze života. a že jsou tam vulgarismy mi vůbec nevadilo, do knihy to sedlo a hlavní postava si získala moje sympatie, přestože to nebyl úplně svatoušek :-)

Kory98
05.03.2023 5 z 5

Kniha mě mile překvapila, byla to moje prvotina od Petry Stehlíkové. Téma vážné a vím o čem mluvím, protože jsme měli alkoholika v rodině. Přes všechno jsem si doktora Hynka zamilovala a tajně jsem mu fandila, aby to nevzdal. A závěr mě potěšil, i když byl takový trochu otevřený do budoucna, ale já si chci domýšlet jen pozitivní věci.
Takže za mě zase jedna hodně dobrá česká spisovatelka.

Amneris
02.03.2023 4 z 5

Od autorky jsem četla Dědinu, která se mi líbila. Byla jsem zvědavá, jaká bude kniha z doktorského prostředí s doktorem alkoholikem jako vypravěčem. Četlo se to velmi svižně, až mi bylo líto, že už je konec. Hynek mi byl i přes své problémy sympatický. Těším se na další autorčiny knížky, její styl psaní mi hodně sedl :-)

adelinka
28.02.2023 3 z 5

Dalo sa to čítať, asi taký priemer. Mňa rozčuľujú slabí ľudia...nie, žeby som bola ja silná v každej situácii, ale áno, bohužiaľ Hynek nezvláda svoju situáciu.

EvaHonsová
21.02.2023 1 z 5

Jedna z nejslabších knih, které jsem kdy četla. Děj se začíná trochu rozehrávat až od strany cca 150 a i tak je to jen tlachání bez hlubší nosné myšlenky. Nakonec jsem se donutila knihu dočíst, ale kdybych ji nečetla, vůbec nic by se nestalo.

Petrush
20.02.2023 1 z 5

Ani po dočtení jsem nepochopila, co tím chtěla autorka říct, proč to vlastně psala, co to má čtenáři dát. A docela mě udivuje vysoké hodnocení (aktuálně 83 %).
Ale kdo vyhledává knížky z lékařského prostředí, vulgarismy a pražskej dialekt, ten by mohl být spokojený.

dzejkbeltygros
19.02.2023 5 z 5

Četlo se to vyloženě samo. Příběh byl zajímavý, pokrytý tajemstvím. Nechyběly zápletky a napětí. Lékařské prostředí bylo super hlavně díky své surovosti a snad i pravdivosti. Skvělé oddechové čtení. Pan doktor se potýká sám se sebou, a i přes některé světlé okamžiky nedokáže ze své těžké situace moc vybruslit. Ale každý pohár jednou přeteče. Otevřený konec mi tady vůbec nevadil.

Safrika
14.02.2023 4 z 5

Libil se mi styl psani, takovy prirozeny, uveritelny. Kniha byla super, Hynek byl pekny hajzl, ale chlast je mocny carodej.

viva71
12.02.2023 4 z 5

Tak tahle knížka se hodně povedla. Ostřejší mluva ladí s příběhem a pro mě především přiblížila pocity hlavního hrdiny. Přečteno jedním dechem.

kristyna.havlov
10.02.2023 4 z 5

Kniha se mi ze začátku nečetla moc dobře, než jsem si zvykla, jakým stylem je napsána. Nakonec mě ale vtáhla do děje a měla jsem ji přečtenou za pár dnů.

Arsi
09.02.2023 5 z 5

Smutná, ale skvěle napsaná kniha.