Chirurg

Chirurg https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421730/bmid_chirurg-ebE-421730.jpeg 4 2761 809

Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl, chirurg v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi G. často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno.... celý text

LintuShelly
21.01.2021 5 z 5

Kniha se čte sama, příběh je zajímavý. Knížku bych nejraději četla od začátku do konce na jedno nadechnutí.

Hazel
20.01.2021 3 z 5

Lepší průměr

Miro67
20.01.2021 4 z 5

Každý svého štěstí strůjcem.
Kniha nabízí náhled do menší nemocnice, práce v ordinaci i na operačním sále. Běžné vztahy mezi zaměstnanci,řevnivost i korupce. Hlavního hrdinu však nemohu litovat. Nechci prozrazovat, ale své povolání si vybral sám a s ním i určité lidské a společenské povinnosti. A dokud se se svými démony nepopere, měl by se alespoň dočasně přesunout z chirurgie na jinou pozici.

Margaritta1987
19.01.2021 5 z 5

Tohle je druha kniha od Petry Dvořákové, kterou jsem četla a musím říct, že byla fakt dobrá. Líbila se mi o dost více než její Dědina. Hynku Gráblovi mate někdy sto chutí jednu vrazit, ale taky ho v něčem chápete. Je fajn vidět syndrom vyhoření z mužského pohledu. A co si budeme povídat má krizi středního věku jak hrom. Knižku jsem četla ušima a byla dobře namluvená.

lost.in.books
18.01.2021 4 z 5

Hodnocení: První knihou , kterou jsem od autorky četla byly Vrány, to byla neskutečná bomba a tak jsem se rozhodla si přečíst další autorčinu knihu, kterou byl právě Chirurg. Sice Vrány už asi nic nepředčí, ale jednalo se také o velice povedenou knihu.
__
Jelikož jsem zatím četla jen jednu knihu z lékařského prostředí, kterou byla kniha Pět kroků od sebe, tak to pro mě byla fajn změna, opět něco nového . Do knihy jsem se byla schopná jednoduše začíst, stránky mi rychle ubíhaly pod rukama. Jelikož autorka studovala na střední zdravotnické škole,tak má přehled o čem píše a čtenář se v tom poté neztrácí. Zároveň jsem si čtením této knihy potvrdila, že nikdy nechci pracovat ve zdravotnictví a o to větší obdiv u mě mají ti, kteří ve zdravotnictví pracují. Styl psaní byl nespisovný, ale tentokrát se to ke knize moc hodilo a příběh měl pak tu správnou atmosféru. Kniha byla odrazem dnešní společnosti, aneb jak to také někdy ve vztazích a v práci chodí, to autorka vystihla velice trefně a upřímně-krize ve vztazích, problémy v práci a řešení problémů alkoholem -to jsou hodně řešená témata v této knize. Postavu jsem si žádnou neoblíbila, ale myslím že to autorka udělala záměrně. Akorát mi tam chyběla nějaká výraznější zápletka a větší napětí, ale to je vše, co bych vytkla .Doporučuji všem, kdo chtějí nahlédnout do lékařského prostředí a přečíst si o problémech nynější společnosti.

bekule
18.01.2021 5 z 5

Obdivuji autorku jak přirozeně a nenásilně dokázala příběh napsat z pohledu muže-lékaře. Možná čtenář lékař by protestoval, ale mě laika ,autorka přesvědčila. Ve vztahu k hlavní postavě se to ve mě dost tříská, není to typický záporák ale ani hlavní hrdina. Spíš mě byl sympatický i když docela dost slaboch a ta operace slepáku malýho chlapce to mě totálně rozsekalo. Naštěstí to i pro něj byla poslední kapka. Takže po přečtení Dědiny a Chirurga mám další oblíbenou českou autorku a překvapivě je to už třetí Petra.
V-2021/1

Mayaotzin
17.01.2021 4 z 5

Ubíhalo to svižně, postavy vykreslené dobře. Kniha mě bavila. Jediné co mi "vadilo" bylo, že autorka používá "mně" místo "mi".

stanza
16.01.2021 4 z 5

Dobře napsaný příběh ze života muže v krizi středního věku, navíc napsán ženou není růžový. Občas nutí k smíchu, občas téměř k pláči, ale nakonec to nebylo vůbec špatné.

Jájinka
15.01.2021 4 z 5

Kniha byla čtivá i přes chmurné téma. Nesedělo mi ale, jak autorka psala v ich-formě coby hlavní postava lékaře - muže. Nebylo to moc uvěřitelné, ačkoliv používala místy docela hrubý slovník zřejmě k dosažení autentičnosti.

Devorah
15.01.2021 5 z 5

Petra Dvořáková má dar psát, a to i o věcech naprosto všedních a fádních. Její styl je tak lehký, přirozený, až má čtenář pocit, že by autorka zvládla napsat poutavě i obyčený telefonní seznam.
Hlavní hrdina je lékař, dalo by se říct obyčejný muž s obyčejnými problémy, ale to, jak skvěle se tohoto všedního a stokrát omletého příběhu autorka zhostila, dělá z této knihy opravdovou lahůdku.
Přirozené, uvěřitelné a naprosto svěží dílo, to je Chirurg za plný počet bodů.

nangijala
14.01.2021 4 z 5

Pro mě z pohledu laika vcelku čtivý román z atraktivního prostředí, reflektující kromě osobního života lékaře i závažnou problematiku lékařské etiky, korupce. Oceňuji mužský pohled z pera autora ženského pohlaví, psychologie postav byla uvěřitelná. Odbornost ani reálnost neumím posoudit, ale jestli něco není podle znalců z oboru lékařství správně, vůbec mi to nevadilo. Některé jazykové prostředky mi úplně neseděly, ale dokázala jsem si zvyknout a brát to jako nedílnou součást postavy. Beru jako příjemné oddechové čtení.

LooneyCZ
14.01.2021 4 z 5

Závažné sociální drama to není, spíš taková jako povedenější epizoda Ordinace v růžové zahradě. Nebo Nemocnice na kraji města. Dobře se to četlo a pokud člověk není lékař (což já nejsem), tak ho tu do očí bijí maximálně tak výrazy "kompl", "huknout" a "rozvalit okna" (tyhle tři mi strašně lezly na nervy). Není to úplně oddechovka, objevují se vážná témata, ale na druhou stranu kniha nejde do hloubky a všechny situace vidíme jen z pohledu hlavního hrdiny. Ten je sice trochu hovado, nicméně pár morálních zásad mu ještě zůstalo.
Skoro se mi chce napsat, že je to prostě další román z lékařského prostředí. Nijak převratný, ale za mě docela dobrý.

kata1
14.01.2021 3 z 5

Knížka se výborně poslouchala. Je velmi dobře namluvena, od začátku mě vtáhla do děje. Jinak nic překvapujícího, děj založený na běžných stereotypech.

Bibionyka
13.01.2021 4 z 5

Kniha se díky poutavému ději čte skoro sama.

tezzpoletsar
11.01.2021 5 z 5

Skvělá. Výborně se četla. U mě po dlouhé době knížka, kde je v hlavní roli chlap. Bavil mě styl, jakým to bylo napsané, přesně tak, “jak mu to šlo vod huby” a zírám, že to takhle dokonale, z chlapskýho pohledu, Petra vyšvihla.

Niiiiik
09.01.2021 4 z 5

Občas jsem si připadala jako bych četla úryvky z Ordinace v růžové zahradě, jelikož kniha byla plná lékařských klišé. Při čtení jsem se hodně zamýšlela nad svým vlastním životem, i když s Hynkem máme málo společného. Myslím, že sračky, ve kterých se topil si v určité modifikaci řeší každá rodina, a i proto je kniha dobře čtivá.

trefic
09.01.2021 4 z 5

Odpočinkové čtení. Kniha měla slabší děj.

Leni__ska
07.01.2021 5 z 5

Za mě nejlepší kniha od autorky! Tak mě to vtáhlo jako bych tam byla...a možná tak trochu vlastně i jsem... Skvělá!!!

Nehorazna
07.01.2021 2 z 5

Celou knihu jsem cítila, že to nepíše muž, natož lékař. Ale že je to pohled autorky/ zdravotní sestry. Přehnaná snaha o ležérnost, rádoby hrubost, přehnaně slangu a divně neodborné rozhovory, které mají vypadat odborně ... komentování věcí, které v reálu doktora nestojí za slovo , naopak “alkoholik, ztracenec” řeší sestřičkovské vztahy, aby sestra nedostala pojeb od staniční ... to asi těžko :) prostě celé mi to vyznívá jako strojený seriál z nemocničního prostředí, který neodpovídá reálu ...

“Otevřelo se to, narychlo se splichtil vývod “ “ :D :D

“Už jsem ho zažil na sále, když se mu nedařila nějaká pitomost ...”,byla řeč o operaci - zajímalo by mě, o jaké operaci řekne chirurg, že je pitomost. Žádného takového neznám....atd.

“Na popálku” = na popáleniny ... to už bylo na mě dost ????????????

Metla
06.01.2021 4 z 5

„Kde jsou ty časy, kdy byla celá šťastná, že si vzala doktora. To netušila, že s ním skončí v zapadlým špitále někde u hranic. Místo toho, aby dělala paní chirurgovou v Praze, jak si ten její tatík představoval. Nemohli tušit, že to celý tak výstavně poseru. V duchu děkuju bohu, že jsme daleko od Prahy. Zatím se zdá, že tady nikdo nepřišel na to, co se tam tenkrát stalo. A Markéta drží hubu, to je jistý. Teda před lidma. Na mě to vytáhne pokaždý, když se chytneme.“

Důrazná připomínka, že doktoři nejsou neomylná božstva, ale jen obyčejní lidé s vlastními problémy, starostmi, chybami, prohřešky, zkrátka se od ostatních liší pouze mírou odpovědnosti. I oni mohou mít blbý den, týden, třeba celé roky pos*aným navrch. Většina z nás v zaměstnání může vážným přehmatem zabít jedině svou kariéru, když však něco zanedbá lékař… bohužel bych nemusela pro tragický příklad chodit daleko. Důvěra a obdiv vzaly za své, ovšem úcta k veškerým zdravotnickým profesím mi zůstala. A zvláště v této obtížné, podělané době držím palce, přeji hodně síly a děkuji všem, kdo s vysokým nasazením pomáhají. Kéž si uchovají zdraví tělesné i duševní. A my ostatní se holt snažme nepřidělávat práci, francouzáky jen přes respirátory (a hlavně žádné olizování záchodových prkének a tyčí v MHD, po „výzvách“ youtuberů či influencerů, prostě kdejakých dementů, toužících veřejně demonstrovat záporné hodnoty IQ). 75%