Chirurg

Chirurg https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421730/bmid_chirurg-ebE-421730.jpeg 4 2761 809

Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl, chirurg v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi G. často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno.... celý text

Jája92
04.06.2023 5 z 5

O autorce jsem věděla, ale až nyní jsem se dostala k její tvorbě a Chirurg je má první kniha, se kterou jsem se blíže seznámila.
Není to asi vyloženě dílo, které bych přečetla na jeden zátah, ale o to víc jsem si užila její čtení.
Doktorské prostředí příliš nemusím, ale chirurgické téma mě zaujalo. Nepříliš často se setkám s vyprávěním od autorky z pohledu muže. Netuším, na kolik byla reálná podle odborného hlediska, ale je hodně emotivní a v mnoha ohledech reálná z běžného života.
Jsem ráda, že neměla sladký happy end, neboť by to celou knihu posunulo jiným směrem.

Timkim
26.05.2023 5 z 5

Knihu jsem vybral zcela náhodou a musím uznat líbila se mi. Obdivuji autorku jak se dokázala dostat do mužského myšlení. Nemám iluze o tom, že je to v realitě jinak.
Popravdě, já mít takového tchána a takovou semetriku doma, je ze mě alkoholik taky. Hynkovi jsem celou dobu fandil a jsem rád, že aspoň kousek toho štěstí nakonec měl.

monishek
24.05.2023 3 z 5

Zacatek se mi libil. Chirurgické prostredi je mi dobre známo, jsem chirurgicka sestra, ale byla jsem zvedava na zápletku. No, na zadek jsem si z toho nesedla. Četlo se to dobre, i kdyz nejake extra zvraty jsem tam nezaznamenala. Mozna tak tatínek Grabla to tam zlepsil, bylo to emotivní a jeste to dite s apendixem, jinak se pribeh táhl. Působilo to na me takovym nijakym dojmem a zaver to take nezlepsil. Cekala jsem od toho vic.

Atisa
22.05.2023 4 z 5

Po této knize jsem sáhla díky čtenářské výzvě, protože její hlavní postava je alkoholik. Četla se velmi rychle a bylo to zajímavé počtení. Často jsem byla napjatá, jak děj bude pokračovat, ačkoli je to takový relativně obyčejný příběh ze života. Chvíli jsem si musela zvykat na upřímnost a občas i vulgárnost hlavního hrdiny. Klobouk dolů, že se Petra Dvořáková pustila do psaní knihy z pohledu muže. Jestli se s mužským myšlením trefila, to musí posoudit muži. Mně to přišlo dobré. Tento román pro mě však ani tak nebyl o alkoholu, jako spíše o problémech manželství a rodiny. Také oceňuji krásné nahlédnutí do fungování nemocnice na maloměstě. Jednu hvězdičku strháván za závěr, který mě zklamal. Byl vlastně takový nijaký, nepochopila jsem smysl zápletky s angínou a Hynkův zásadní problém se najednou vyřešil jak mávnutím kouzelného proutku, což mi přijde těžko uvěřitelné.

Janule164
21.05.2023 4 z 5

Po delší době kniha s mužskou hlavní postavou. Nebyl zrovna vzor ctností, ale fandila jsem mu. Bylo to takové chlapské. Jazykově skvěle vystižené, přirozené, uvěřitelné. Bavilo.

JankaV80
19.05.2023 5 z 5

První kniha od této autorky a jsem velmi spokojená, četla se jedním dechem. Příběh je zasazen do nemocničního prostředí a hlavní hrdina - doktor Hynek Grábl - má problémy s alkohol. Kniha popisuje nejen jeho práci, tedy co všechno musí v práci řešit, ale hlavně jeho boj s alkohol a s tísnivou finanční situací. Za mě pěkně napsaná kniha, i když s neveselým tématem.

martina.culik
17.05.2023 4 z 5

Další zajímavá kniha od autorky, tentokrát zabývající se alkoholismem a problémy, které z něj vyplývají.
Nedokážu posoudit, jestli je vhled do mysli alkoholika odpovídající skutečnosti, každopádně to bylo zajímavé a v mnoha směrech poučné.

Nattali.ka
14.05.2023 4 z 5

Zajímavá kniha z nemocničního prostředí, která ukazuje, že i doktoři jsou taky jen lidi a řeší si své vlastní problémy. Nechybí ani vtipnější pasáže aneb co si myslí doktoři o pacientech, ale neřeknou nahlas. Líbil se mi pohled na operace z pohledu doktorů, že i oni z nich mají respekt a nervy na dranc při komplikacích a ne, jaká je to pro chirurgy pohodička, jak můžeme vidět ve filmech a seriálech. Kniha byla velmi čtivá, ale konec mohl být trošku rozvinutější, no žádný knižní happyend jako v románech, jen prostě život pokračuje dál;)

LivieBorova
14.05.2023 5 z 5

Z knihy je zřejmé, že autorka zná podrobně prostředí, o kterém píše. Moc se mi to líbilo, i když to není pozitivní čtení.

pige
13.05.2023 2 z 5

Z této knížky mám takový pocit, že v okamžiku, kdy by se mohlo něco stát/dojít na lámání chleba, jako kdyby se autorka zalekla a rychle vycouvala. Škoda.

Karolína18
09.05.2023 4 z 5

Dvořáková se mi čte opravdu dobře. Fascinovala mě povaha hlavního hrdiny, že nebyl jen dobrý nebo zlý, ale balancovat někde na pomezí, jak lidský tak po profesní stránce. Trochu mi jen vadil asi konec, že to skončilo tak nějak nijak.

beruzzka
06.05.2023 5 z 5

výborně napsáno. Přesnost každodennosti a bezvýchodnost z problémů. Četlo se jedním dechem.

Maci752
05.05.2023 4 z 5

Velice dobrá kniha. Skvěle popsaný život lékaře s krizí středního věku, alkoholika, který se neumí rozhodnout, jak dál. Náročné povolání, manželka, děti a milenka a v neposlední řadě tchán, pro kterého je hlavní hrdina "ztracená existence".
Dokonale vylíčené prostředí nemocnice.

CarolC
03.05.2023 5 z 5

Už jsem od autorky četla Vrány. Ty mi přišly ještě o fous lepší svou naléhavostí, ale tady vlastně také není nic, co bych mohla úplně kritizovat. Bylo to skvělé! Moc se mi líbil popis lékařského prosředí. Příběh měl velmi dobrý spád a Hynkovi jsem neuvěřitelně fandila. Popis muže v takovém životním rozpoložení mi přišel famózní. Autorce jsem to rozhodně věřila a neměla jsem žádné pochybnosti. Po knize jsem šáhla spíš kvůli čtenářské výzvě, ale hrozně moc mě překvapila. Skvělé!

Jonna
01.05.2023 4 z 5

Moje druhá kniha od autorky, a opět velice dobrá, takže už na mě v poličce čekají další. Je vidět, že autorka prostředí nemocnice aspoň trochu zná, vztahy na pracovišti v knize vylíčené jsou naprosto přesné, a v různých obměnách existují v každé nemocnici. Stejně jako v Dědině, autorka přesně popsala prostředí i vztahy zdravotnických pracovníků.

Silwinka87
27.04.2023 5 z 5

Knížku jsem měla přečtenou v řádu několika hodin. Jak už je zvykem u Petry Dvořákové, četlo se to samo, i když dané téma nebylo vůbec vůbec jednoduché.
Doktor Hynek mi byl celkem sympatický. Celou dobu jsem mu držela palce a doufala jsem, že se srovná a sekne aspoň s tím alkoholem.
Musím obdivovat, jak PD bravurně zvládla dostat na papír myšlení muže, doktora.

MyBookWorld
25.04.2023 4 z 5

Super knížka, až na trochu nudnější prostřední část, kdy na Hynka všechno padalo a autorka se mě svým pesimismem pokoušela přesvědčit, že svět je úplně na hov** místo a nemá smysl se snažit o lepší život :D
Zpočátku mi trochu vadila nespisovná slova v psaném textu, ale nemohu říct, že by se to do knihy nehodilo.

VeruMalfoy
23.04.2023 5 z 5

Řekla bych že knížka je za tento rok jedna z nejlepších těžších knih, co jsem zatím četla. Je plná opravdu těžkých témat: alkohol, krize středního věku, strach o práci, vztah s manželkou a dětmi, milenecký vztah, nevěra, pomluvy, vyrovnání se se smrtí a v nekonečné řadě děsivé lékařské prostředí.

Na tuto knihu jsem slyšela plno chvály, proto jsem byla nadšená, když se mi dostala do rukou. Jak jsem v kníže pokračovala dál a dál, uvědomovala jsem si, že jsem si opravdu nevybrala odpočinkové a lehké čtení.

Ano, kniha je opravdu skvělá. Skvěle napsaná. Ale velice těžká. Občas jsem musela přestávat číst a vrátila jsem se ke čtení teprve tehdy, když jsem vydejchala předchozí děj.

Kdyby opravdu taková nemocnice existovala, jaká je popsané v této knížce, tak se jí obloukem vyhnu. :D

Nějaké dějové linky jsou zde neuzavřené. Ale ne vše jde v životě zcela vyřešit, takže to dává naprosto smysl a nevidím to jako chybu knihy. Naopak, vnímám to tak, že to přesně odpovídá realitě běžného života.

Knížku moc všem doporučuju. Po dočtení si uvědomíte, jaké máte štěstí, že máte lékaře, jakého máte :)

Lienilda
22.04.2023 5 z 5

Moje první setkání s knihou od Petry Dvořákové. Ze začátku mi hodně vadila hovorová řeč, přitom sama tak mluvím :), ale napsané mě to dost tahá za oči. Pak jsem si zvykla a jen si užívala příběh, který se před námi rozvinul. Až jsem jí říkala, tyjo jak mohla autorka tak detailně popsat nemocniční prostředí a operace. Pak jsem se dočetla, že v nemocničním prostředí dříve pracovala.
Hodně se mi to líbilo, připadalo mi to reálné a já držela palce doktorovi, aby to ustál. Knihu doporučuji.

loolee
19.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Výborný příběh - hlavní hrdina mi byl veskrze sympatický, držela jsem mu strašně moc palce, aby to zase nepokazil (v jedné pasáži nevratně), přemohl alkoholové bažení a rozhodl se správně při řešení potíží v práci - ať již ve vztahu k pacientům či nadřízeným. Závěr se mi líbil, popis prostředí nemocnice mi přišel důvěryhodný, jestli to ovšem takhle je doopravdy, tak potěš koště.