Chirurg

Chirurg https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421730/bmid_chirurg-ebE-421730.jpeg 4 2761 809

Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl, chirurg v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi G. často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno.... celý text

JancaMia
07.09.2023 5 z 5

Po vránách a dědině, další kniha této úžasné paní spisovatelky. Kniha je psaná z mužského úhlu pohledu, týká se něvěry, alhoholismu , kariérních vzletů a pádů . Krásně se četlo, klobouk dolů. Půjčeno z knihovny.

dangerkriss
26.08.2023 4 z 5

Dvořáková prostě nikdy nezklame. Velmi čtivé, ze života, místy jsem byla i napjatá a situace prožívala s postavami. Doporučuji jako nenáročné čtení, pro mě oddychovka, i když se příběh týkal alkoholu, dluhů a nevěry.

uzivatel40644
22.08.2023 5 z 5

Překvapilo mne, že knihu napsala žena. Téma bylo hodně mužské a i ten postoj, přístup k životu, myšlenky mi přišly jako od muže. To oceňuji. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Vůbec mi nepřišla temná a příběh mi připadal hodně reálný. Takových podobných může být. Líbilo se mi zakončení, takové vyrovnání s životem. Hynek Grábl mi byl hodně sympatický, líbila se mi jeho zodpovědnost i odvaha. Když má někdo problémy s alkoholem a není doktor, řidič...tak se to v ČR vždy nějak překlene a přehlédne, ale chirurg to má sám se sebou opravdu hodně náročné. Dle mého názoru, ale vyšel ze všeho se ctí.

Nazdarhoshi
19.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha je napsána hovorovým jazykem, který možná ještě více vyzdvihuje beznadějnost situace. Hlavní hrdina si tu vyrobí během života dost problémů, ale místo toho, aby je řešil, od nich utíká k milence a alkoholu. Kniha se mi líbila. Akorát mi přijde, že během čtení se nám na sebe nabalí spoustu problémů, ale na konci se vyřeší jenom jeden. A kvůli tomu mám pocit, že příběh končí někde ve třech čtvrtinách. 4,5*

misa_k
15.08.2023 3 z 5

Musim říct, že takhle nesympatického hlavního hrdinu jsem dlouho nepotkala. Sobecký frajírek bez nejmenší špetky seberflexe. I tak ale máte pocit, že lidí jako je on máte kolem sebe nespočet a on tedy není výjimka.
Vytkla bych určitě skloňování jména Andrea (např. čuměl Andreji na kozy - to jako fakt?) a na můj vkus zbytečně sprostých slov. Chápu proč tam jsou, ale je jich nadbytek.

Neo1tex
02.08.2023 5 z 5

Vůbec to nebylo špatný. Velmi jednoduchý, přímý příběh člověka, který si s vlastním životem a problémy neví moc rady. Ale to vyprávění je krásně lidský a obyčejný a autentický a takové příběhy mám moc rád.

jadwiga
28.07.2023 4 z 5

Občas se mi stane, že ze přečtu knihu, která má 500 stran a nejméně polovinu bych umazala, protože byla o ničem. Protože to byla pouze knižní vycpávka. V této knize ale měla každá stránka svůj smysl, svůj význam. Bylo to prostě dokonalé. Během čtení jsem vystřídala tak velkou škálu pocitů. Byla jsem zvědavá, naštvaná, znechucená, obdivovala jsem, pociťovala jsem sklíčenost atp. Často se mi při čtení vybavovalo dílo Josefa Formánka - Úsměvy smutných mužů. Toto dílo byla za mě velká emoční jízda. Další česká autorka, která je prostě fantastická! Těším se na její další knihy.

soukroma
21.07.2023 4 z 5

"Řeznickej obor...klasická chirurgie taková je. Žádný vznešený jemný práce. Pach útrob, sprostí doktoři a stres. Tak bych to shrnul v kostce. Ale když si člověk tohle odmyslí, je chíra skoro magický umění."

Chirurg, který miluje svoji práci, ale nějak se mu hroutí život, a tak snadno propadá (opět) alkoholu. Snaží se, ale dělá chyby, doma, ve vztazích, sám na sobě i v práci, byť neublížit pacientovi mu stále zůstává vlastní, i když je to někdy jen tak tak... Sype se to kolem něj i na něj, čím dál víc. Jak se z toho vybabrá, kdo ví, ale naděje tu je.

Styl a výrazivo opravdu nelahodné; obsah děsivý pro každého, který by potřeboval doktorům věřit, zejména až půjde o jeho život či život blízkých (a jde se pod kudlu), a strach či stres či nedůvěra na cestě k budoucnosti opravdu nepomáhají.

Autorka zná vnitřnosti nemocniční praxe včetně chirurgie dokonale. Aspoň tak to vypadá podle Chirurga i podle poslední novely v knize Sítě. Čtivé, napínavé, depresivní, nejisté, prostě jako ze života.

Zvoleným jménům jsem nemohla přijít moc na chuť, stejně jako některým obratům, např. aby se obracel doktorovi pajšl, když mu bylo na zvracení (jinému se obrací žaludek...). A nejvíce mne vytáčelo skloňování jména Andrea: místo Andrey, Andree čtu Andreji, Andreje...

MarceD.
19.07.2023 5 z 5

Jak se vypořádat s balancováním na hranici sebedestrukce? Na kterou stranu se pustit? Tím se Dvořáková zabývá při popisu jedné životní etapy lékaře. Skvěle napsané, velmi syrový jazyk, situace ze kterých mrazí.
Poslední stránky jsem hltala, protože jsem potřebovala nutně vědět, jak to dopadne.

SSTknihy
08.07.2023 5 z 5

Skvěle napsaný příběh doktora ve středním věku, který se kdysi ne úplně z vlastní vůle rozhodl pro životní a profesní cestu, která ho pěkně krok za krokem dovedla do pořádnýho průšvihu. Cesta nahoru bývá trnitá a Hynek se v té své snaze o nápravu plácá jak ryba na suchu. Místo řešení si další problémy spíš přidělává. Prostě sám sobě člověk neuteče a život nikdy nebude černobílý.
Moc mě bavil styl, jakým je kniha psaná - autentické, věrohodné, bez přetvářky. Perfektní!

Christie2020
08.07.2023 5 z 5

Tahle kniha mě neskutečně oslovilaodborně na úrovni, poukazuje na některé problémy ve zdravotnictví. Prostě můj šálek kávy, přestože mi postavy nebyly úplně sympatické.
Oceňuji, že autorka je jedna z mála, která si neplete pojem dehydratovaný s dehydrovaný!!!! Což mi v jiných knihách vždy hrozně vadilo!

Radka1911
08.07.2023 5 z 5

Pěkná, čtivá, zajímavá kniha.

Susan94
02.07.2023 3 z 5

Průměrně dobrá kniha. Příběh, který moc nezaujme. Naopak při představě toho, že se tyto věci dějí (a ony se dějí) i v realitě, jsem naopak ze zdravotnictví zhnusená....

mschmidtova
01.07.2023 4 z 5

Zajímavá kniha. Nejdřív mi vadil styl, jakým je psaná, pak mi ale došlo, že je napsaná dost dobře, protože hlavní postavou je muž, a tomu přesně odpovídá styl psaní. Děj je vyprávěn z jeho pohledu, jeho slovy, jeho pohledem "muže" na svět a na ženy.

Je to čtivé, zajímavé, ale něco mi tam přece jen chybělo, asi nějaký happy end, sklon k lepšímu. Stejně mi ale hlavní postavy zůstaly v hlavě a nerada jsem se s nimi loučila.

Snapeova
29.06.2023 3 z 5

Kniha je střípkem z jednoho z nejtěžších období v Chirurgově životě. Čte se to dobře, ale je to vcelku depresivní. Hlavní postava se ve svých problémech spíš rochní, než aby je nějak řešila. Nemá to kdovíjaký děj. Je to spíš takový náhled do toho, jak se něčí život úplně nepovedl a jakým způsobem teď plyne. Lékařské prostředí je zajímavé, i když ani tam se žádná pozitiva nedají najít. I tady se hlavní postava potýká s problémy, a za ty roky i s určitou nechutí, vzhledem k systému, jakým to v nemocnici funguje. Jsem ráda, že to nekončilo žádným přehnaným happy endem, ale zůstalo to reálné. Příliš mi ani nevadilo, že postava se vyjadřuje hovorově. Slovo kompl mě ovšem celou dobu iritovalo neskutečným způsobem.

Marika840
17.06.2023 5 z 5

Za mě super. Čtivé a chytlavé. Některé pasáže jsem musela přeskakovat. Trochu mi vadilo černobílé vykreslení Markéty. Naopak pasáže z nemocnice byly super. Doporučuji. Oddechovka na dovolenou.

kika 13
15.06.2023 5 z 5

Čtivý příběh. Určitě si ještě přečtu nějakou jinou knížku od této autorky.

LivieBorova
13.06.2023 5 z 5

Drsný příběh, čtivě napsaný s velmi dobrou znalostí lékařského prostředí. Petra Dvořáková je jednou z mých nejoblíbenějších autorek. Příběh je současný i volbou témat - závislosti, problémy v rodině, s komunikací atp. Doporučuji přečíst všem, které zajímá současná česká literatura.

Ainyska
12.06.2023 4 z 5

Kniha není nijak velký zázrak, ale je čtivá (přečteno na jeden zátah) a celkem dobře se dá sžít s postavami. Co mě ovšem absolutně vytáčelo byla ta jeho manželka s rodiči a slovo kompl........ To jako vážně? Jak to proboha vzniklo? No, každopádně dám šanci i ostatním knihám, snad už tam nebudou takové zpatlaniny.

myrna0868
11.06.2023 5 z 5

Třetí kniha, kterou jsem od autorky četla a jsem opět nadšená..četla se sama. Jen jsem od závěru čekala ještě "NĚCO":-)