Chirurg

Chirurg https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421730/bmid_chirurg-ebE-421730.jpeg 4 2761 809

Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl, chirurg v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi G. často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno.... celý text

Johana
03.06.2020 3 z 5

Kniha, jejíž obálka se mi nelíbí... Chi chi chi, Rossumovi univerzální roboti, tíhová síla. Čtení mne nenadchlo, ani neurazilo. Ale - přečetla jsem na doporučení, jinak by mne ani nenapadlo vzít knížku do ruky, kvůli její zarážející obálce.

St.Evelin
03.06.2020 4 z 5

(SPOILER) Před sebou neutečeš! aneb návod, jak trefit po hlavě rovnou a přímo do prdele.
Hynek Grábl, bývalý chirurg na elitní pražské klinice nyní slouží na chirurgii v příhraničí. Zde se ocitl po svém alkoholovém karambolu, který zanechal stany nejen na jeho profesním životě, ale zejména tom soukromém. Román o horské životní dráze, o tom, jak se Hynek snaží, o tom, že život je nahoru-dolu a někdy spíš dolů a ještě níž. Alkohol, dospívající děti, nespokojená manželka, úmrtí otce, milenka, průšvihy v práci,... Radost pohledet.
Skvělé zpracovaný román z lékařského prostředí, které bylo popsanot více než věrohodně. A skvělá četba, pokud potřebujete ujistit v tom, že někdo se má ještě (o malinko nebo o malinko víc) hůř než vy :-)

Veríňák
02.06.2020 3 z 5

(SPOILER) Jednohubka s blbým koncem.
Četlo se to samo, příběh mě bavil a mnohdy jsem z hlavního hrdiny (a nejen něj) byla vysloveně znechucená, ale to by ničemu nevadilo. Je mi jasné, že taková, a často horší, je realita spousty rodin. Ale co teda vadilo hrozně, a zkazilo mi to celkový dojem, byl konec. Nebudu spoilovat, ale rychlé useknutí s doslova pitomým, šťastným rozuzlením pro nezodpovědného doktora… Na víc než tři to není.

uteklazreality
02.06.2020 2 z 5

... vnitřní boj, krize středního věku, nevěra, sny a touhy, víra v lepší budoucnost .
Horskou dráhu nemám moc v lásce, protože je mi z ní špatně. Jak ty sešupy dolů, ale i ta cesta nahoru mi tlačí na žaludek a motá se mi z toho hlava. A tak je to i s naším životem. Chvíli jedete nahoru s pocitem, že už to bude dobré a že vesmír je na vás hodný, ale zdání klame. V tu chvíli přijde rychlý sešup, který vám nedá čas na rozmyšlenou. Stačí pár minut na to, aby se vše otočilo vzhůru nohama. Máte dvě možnosti. Buď to vzdát a stát se obětí nebo bojovat a doufat, že ta cesta brzo půjde nahoru. Nevzdávejte se!
*Chirurg od Petry Dvořákové*

martinaandulka
02.06.2020 4 z 5

Chirurg je muž ve středním věku,za sebou alkohol,vyhození z kliniky kvůli velkému průseru,který splácí a pracuje v krajské nemocnici.Je to psychologický román z pohledu chirurga.Kniha se četla moc pěkně,že nic nebylo černobílé,ale něco mi v té knize chybělo,větší rozuzlení,pointa... .

Ozinka
28.05.2020 3 z 5

Vulgární, ukřivděný, namyšlený doktor. Nechce se mi věřit, že by nějaký doktor používal takový slovník. Nemohla jsem se ani soustředit na děj, jak mě jeho jazyk iritoval. Navíc celé šablonovité. Docela by se mi zamlouval román psaný očima jeho ženy. Určitě by nevyšla jako furie a stíhačka.

kralikova.Lú
27.05.2020 5 z 5

Vůbec se mi do ní nechtělo, protože Dědina mě nebavila a odložila jsem ji, ale nakonec jsem ji dala šanci a na začátku jsem si myslela, že to je obyčejná oddechovka na kterou zapomenu. Nicméně, mě tak vtáhla do děje, že jsem ji nemohla odložit ani na spaní a pořád četla. Hynek a jeho pohled na svět a život jako takový, mě neskutečně bavil, uvědomovala jsem si roli věčně "přinasrané" manželky a silně mě zasáhla pasáž s otcem, a celkově, to bylo výborné. Opravdu doporučuji.

bábuška
26.05.2020 5 z 5

Obdivuji paní autorku, že se dokázala vžít do role muže-vyprávěče. Příběh je natolik autentický, že s hrdinou knihy prožíváme jeho pocity jak při jeho náročné práci, tak i v soukromí, že se stává naším blízkým přítelem. A za to děkujeme autorce.

Aseverova
24.05.2020 4 z 5

Příjemné čtení, které neurazí.

Lofda
23.05.2020 5 z 5

Výborně! Tohle čtení jsem si vážně užila! Nakouknete pod ruce chirurgovi, a i když nejste z oboru (což já nejsem), máte pocit, jak kdyby vám prostředí nemocnice bylo dobře známé. I když možná bych vlastně ani nepotřebovala vědět, co všechno se takovému doktorovi honí hlavou?? ;-) Věkově jsem Hynkovi blízko a tenhle pohled chlapa po čtyřicítce mě opravdu bavil, i když někdy jsem absolutně nechápala.. "Poprvý v životě mně dojde, co doopravdy leží za těma máminejma zbožnejma řečma, že člověk si svoje peklo připravuje sám.." A že připravit si peklo, to pan doktor opravdu zvládal! Nejvíc mě asi dostala část týkající se vztahu k otci. Prostě život není černobílý a já za tuto knížku autorce děkuji!

Sazinek
22.05.2020 2 z 5

Na tuhle knihu jsem se hodně těšila. Asi jsem ji četla v blbém rozpoložení?!, každopádně mě to vůbec nebavilo. Zřídka kdy odkládám knihu, ale v půlce jsem to vzdala... Asi jsem čekala něco poutavějšího... toto píšu dva dny po dočtení té první poloviny knihy a už nevím o čem byla... Za mne ne.

mol378
19.05.2020 4 z 5

V audiopodobě dobře poslouchatelné, nenáročné. Běžný příběh běžného chlapa ve středním věku, který díky zodpovědnému povolání a ambiciózní manželce řeší nejrůznější dilemata. Není to špatné, lehký nadprůměr. Zajímaly mě hodně dobře popsané medicínské problémy a nemocniční prostředí. Moje druhá kniha autorky, zdá se mi ne tak dobrá jako Dědina. Ale ráda si od ní přečtu další věci.
29. 5. 2020: Po nějaké době se mi kniha rozležela a přidávám další hvězdu. Je tam plno věcí k zamyšlení a život popsaný sakra bez příkras, utkvělo mi to v hlavě víc, než jsem po přečtení čekala. Vztah s otcem, matkou, dětmi. Dobré.

aralka
19.05.2020 4 z 5

Skvěle napsáno, autenticky vylíčená klasická krize středního věku, kdy si člověk pamatuje začátek, ale dohlédne už na konec :-) Hlavní hrdina mi byl celkem sympatický, prostě normální chlap, jeho chování je pro mě osobně pochopitelné, i když neříkám, že správné ... oceňuji velmi uvěřitelně popsané nemocniční prostředí a konkrétně obor chirurgie, autorka evidentně ví, o čem píše, jde poznat, že je to člověk z oboru... za mě lepší průměr, Dědina se mi líbila o trošku víc...

Nicol70
19.05.2020 5 z 5

Super knížka, bavila mě od začátku do konce.

Opatov
16.05.2020 5 z 5

Dědina se mi líbila. Ale Chirurg je mnohem lepší. Od začátku do konce horská dráha. Kromě toho jsou v příběhu pěkně vylíčeny strasti a slasti chirurga, jeho vztah k pacientům, vedení a denní odpovědnost za lidské životy. Skvělá knížka.

Kirtans
16.05.2020 4 z 5

Dobre napsane, ctive, velmi realisticky pribeh ale neprinesl mi to, co bych ocekavala.

Romča11
14.05.2020 5 z 5

Další brilantní kousek v současné české literatuře. Kniha skvěle zachycuje české nemocniční prostředí z pohledu profesionálů a jednoduše jak to v takové jedné české malé příhraniční nemocnici chodí a jaké to je, tam pracovat. To na knize nejvíce oceňuji, že člověk měl možnost takto nahlédnout pod pokličku českého zdravotnictví.
Druhým hlavním tématem knihy jsou vztahy a krize středního věku, kdy se hlavnímu hrdinovi v podstatě rozpadlo manželství a skoro s nikým nevychází a navíc na něj právě přichází středního věku. To je také krásné vykresleno, jak se díky tomu karambolu před pár lety rozpadá jeho manželství a zároveň s celou situací přichází ta krize středního věku a jak se k ní hlavní hrdina staví.
Příběh se seskládá z jednotlivých zážitků MUDr. Hynka Grábla, nemá jasný začátek a jasný konec, prostě na začátku knihy naskočíte do života tohoto doktora a na konci knihy vyskočíte. Příběh lehce graduje na konci, ale jinak skoro vůbec.
Styl psaní autorky je skvělý. Přestože se v knize hovoří o složitých lékařských zákrocích, autorka to dokázala popsat tak lehce a srozumitelně, ze to dokáže strávit snad každý čtenář.
Co se týče postav tak musím opět bohužel konstatovat, že mi jich moc sympatických nebylo, snad jen dcera Grábla, Anička. Ale byly dobře vykreslené, bylo jasné, kdo má jaké rysy a povahu a byl opodstatněný důvod některé nenávidět, občas včetně hlavní postavy.
Ale celkově musím říct, že se mi kniha líbila. Pokud máte rádi příběhy z nemocničního prostředí a zároveň rozbor mezilidských vztahů, tak tahle kniha je přesně pro vás. Rozhodně doporučuji! Další skvostný kousek v současné české literatuře, kterých je jako šafránu.

malkina11
14.05.2020 5 z 5

Když jsem před dvěma lety četla fenomenální Dědinu, věděla jsem jistě, že česká spisovatelská obec našla nový talent. Tomuto přesvědčení zůstávám po přečtení Chirurga stále věrná. Dvořka zůstává mojí favoritkou, líbí se mi její styl psaní, protože mám pocit, že skrze něj poznávám i autorku samotnou, a to i v případě, že hlavním hrdinou románu je muž. Hynkův příběh je vyprávěn nesmírně věrohodně, znalost nemocničního prostředí se promítá ryze autenticky a život v něm i mimo něj je náročný. Jak ve výchově dětí, která představuje nejtěžší práci v životě a výsledek není hned vidět a pak tu nemocniční, která "hned" vidět je, ale vyžaduje odpovědnost, za kterou se někdy musí "platit" a navíc těžkou práci s lidmi, kterým můžete a nebo nemůžete věřit, ale nějak s nimi vyjít prostě musíte. A pak taky potřebujete občas být sám sebou...a to je snad to nejtěžší...přiznat si pravdu...No, a tak to v tom prostým životě většinou prostě je...:-))Skvělá práce, Dvořka! Jen tak dál...

Ronny
13.05.2020 2 z 5

Přestala jsem číst asi ve čtvrtině. Nebavilo mne to, takové ploché. Lepší knihy čekaly na přečtení.

vendulanovotna
13.05.2020 4 z 5

(SPOILER) Nemocniční prostředí a důkladě popsané operování na sále hodnotím pozitivně a v beletrii se s tímto prostředím ne úplně často setkávám. V knize se toho odehrává opravdu mnoho, dějových aktů je tam určitě dostatek. Ať už pohnutá historie doktora s přesahem do současnosti, jedno téměř rozpadlé manželství a k tomu romantická zápletka (dejme tomu), dospívající mládež, rodinné vztahy a vztahy v nemocnici. Co jsem nečekala byla zápletka s náhradami bez certifikátu a to vysloužilo knize moje hodnocení čtyč hvězd. Určitě bych to nepřirovnávala k Ordinaci v růžové zahradě, jak jsem již několikrát slyšela. Přišlo mi to určitě lepší. Pěkná oddechovka od kvalitní české autorky.