Chemické príhody Sherlocka Holmese

Kniha obsahuje osm povídek. Ve všech se kromě Holmese a dr. Watsona objeví i postava nového génia zločinu, profesora Braunhelda, rovněž chemika, který svých geniálních chemických znalostí zneužívá k rafinovaným ničemnostem. Přestože autor, slavný vědec, vzal na sebe úkol velmi těžký, nezůstal za svým klasickým vzorem v ničem pozadu. Se smyslem pro humor, tajemství a vtipné řešení zápletky se mu podařilo napsat příběhy typicky holmesovské. Jsou zajímavé, napínavé, prostě mají všechny vlastnosti, které má správná detektivka mít. (www.piataval.cz)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/106353/chemicke-prihody-sherlocka-holmese-106353.jpg 4.252
Literatura světová, Detektivky, krimi, Povídky
Vydáno, Mladé letá

Przygody chemiczne Sherlocka Holmesa, 1959

Kniha Chemické príhody Sherlocka Holmese

Cinik
29.04.2020

Mistr to sice není a snaha jej napodobit někdy balancuje na hranici trapného plagiátorství, ale i přesto je výsledek docela dobrý.

ViBe
27.05.2019

Nemíním diskutovat o přesném zařazení knihy - zda jde o apokryf, pastiš nebo spíše v tomto případě fanfiction (domnívám se, že k napsání těchto svěžích povídek musí být autor fanouškem Sherlocka Holmese).
Povídky jsou originální ve výběru témat a v řešení, vyžadujícím znalosti chemie (vždycky jsem ji měl rád) - poodkrývají nám pohled na Mistra z málo známého úhlu chemie užité v praktickém životě. Doporučuji všem milovníkům reálných detektivních zápletek (a chemikům zvláště) každého věku.
U tak mnohostranného génia, jakým Sherlock Holmes bezesporu je, není možné opomenout i další fasety jeho zálib: Ilja Hurník - Muzikální Sherlock.

Lessana
21.11.2018

Na túto knihu som sa pred rokmi nesmierne tešila. Niežeby som bola vášnivým chemikom, ale nápad s "chemickými prípadmi" Sherlocka mi pripadal dokonalý. Kniha, žiaľ, nesplnila moje očakávania, hoci sa v nej nájdu i príbehy pútavé a nápadité. Zvláštnosťou je, že záporný hrdina prestupuje z poviedky do poviedky a v poslednej s ním, pochopiteľne, Holmes s Watsonom skoncujú, ako sa patrí. Netypickým je ono už zmieňované tykanie medzi dvoma ústrednými postavami, ktoré ma pri čítaní vyrušovalo. Hodnotím to ako nezvládnuté prekladateľské riešenie tohto javu, keďže v cieľovom prostredí (českom i slovenskom) je roky rokúce známym faktom, že Holmes a Watson si vykajú.

MrKrahujec
12.10.2018

Tohle bude asi překladem, protože povídky jsou jinak poměrně kvalitní a dobře vypointované, ale jako pravověrný Holmesolog se prostě otřesu, když v povídce čtu, že si Holmes s Watsonem tykají a jednou se dokonce osloví "starouši". Ale jak říkám, to bude asi věc překladu (možná že i toho původního do polštiny). Jen u jedné jediné povídky jsem si prostě nějak pořád nedokázal představit, jak vlastně si mohl padouch nanést na své vlastní oční bulvy nějakou světélkující látku, aby pak mohl přes výřezy v obraze děsit ubohou oběť zelenýma kočičíma očima... nevím, nevím, není to přece jen trochu moc?

Pavelpi
10.08.2018

Sherlock Holmes je můj oblíbený detektiv,proto jsem po knize sáhl.Čekal jsem nějakou slátaninu,ale byl jsem překvapený,protože autor styl psaní dobře napodobil a kniha celkem logicky i navazovala na předchozí příběhy SH.

igor6519
04.10.2017

Môj prvý kontakt s postavou Sherlocka Holmesa. Poviedky sú zaujímavé, ale nie je to "kanonický" Holmes.

Hanka_Bohmova
24.04.2017

Už coby školačka jsem milovala detektivky a chemii a když jsem nedávno v městské knihovně zahlédla povědomý název, znovu jsem neodolala. Roztomilé čtení, zpestřené ještě přeházenými stránkami na začátku mého výtisku.

rossx
02.08.2016

Výborný dárek pro každého chemika a jeden z nejlepších Holmesovských apokryfů.