Che Guevarův pražský příběh

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román předního argentinského spisovatele a bývalého velvyslance v Československu oživuje příběh pobytu Ernesta Che Guevary v Československu , který je dodnes zahalen tajemstvím. V životopise Ernesta Che Guevary stále zůstává neprobádaná významná kapitola: jeho tajný pobyt v Praze v první polovině roku 1966. Revolucionář tu pod falešnou totožností a se změněným vzhledem strávil několik měsíců po krachu své revoluční mise v Kongu a před posledním tažením v Bolívii, kde 9. října 1967 skončil i jeho život. Z Prahy se vší pravděpodobností řídil přípravu bolivijské akce, která se podle jeho představ měla stát ohniskem revoluční přeměny Latinské Ameriky a definitivního světového střetu mezi kapitalismem a socialismem. Nejasné epizody z Guevarova života využil argentinský prozaik Abel Posse k pokusu přiblížit se revolucionářově osobnosti a jeho každodennímu životu v Praze. Guevara se tehdy skutečně stýkal v kavárně Slavia s mladými českými hispanisty a studenty pražské Filosofické fakulty, kteří ho zasvěcovali do socialistické reality, přesto zůstává v souvislosti s jeho utajenou návštěvou mnoho nezodpovězených otázek: Konfrontoval se Guevara s každodenností československého socialismu? A jak to, že neexistují žádné Guevarovy osobní záznamy z Prahy, jestliže si skutečný Che za každé situace vedl deník, psal úvahy a poznámky?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/138990/che-guevaruv-prazsky-pribeh-rGw-138990.jpg 3.614
Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Garamond
Orig. název:

Los cuadernos de Praga (1998)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Che Guevarův pražský příběh

Přidat komentář
LuckyZ
26.02.2017

Velmi zajímavý částečně fiktivní příběh o 5měs. pobytu CheGuevary v Praze v 60.letech. Sepsáno velvyslancem v Praze, který byl přítomností Che překvapen a pátral po pravdě v 90.letech. Zajímavý pohled na mezinárodní politiku a situaci v ČSSR.

Johner
10.01.2016

Jodgo: Musím reagovat na váš komentář. Z něj vypadá, že jste si nepřečetl úvodník knihy, či její žánrové zařazení. "Mam pocit, ze autor si vacsinu veci vymyslel." Ano, přesně tak. Jedná se o beletristickou knihu, nikoli monografii. To je v počátku knihy zvláště dobře vysvětleno. K působení Ernesta Guevary v Praze a okolí existují důkazy, ty však neposkytují celkový obraz jeho působení v Praze. Jelikož jich je nedostatek, Abel Posse příběh v prázdných místech domyslel podle dobových reálií a také z poznatků o životě Guevary a stvořil tak román (!).

Jodgo
08.01.2016

Kniha sa mi velmi nepacila, cakal som ze sa dozviem nejake nove skutocnosti o Guevarovom posobeni v Ceskoslovensku. Precital som vsak nejaky nezazivny pribeh o tom ako sa Che tula po Prahe spomina na stare casy a pripravuje sa na dalsiu vypravu. Mam pocit, ze autor si vacsinu veci vymyslel.

puml
31.10.2013

Posse sleduje detailně působení Che Guevary v bývalém Československu. Příběh se dobře čte a je plný zajímavých informací o minulosti a životě Che Guevary. Románové zpracování včetně zřejmě fiktivních zápisků dávají příběhu až dokumentární rozměr. Zároveň Posse výborně vystihl atmosféru doby a rozčarování Che Guevary nad poměry u nás a nad podobou takzvaného socialismu. Che byl dle Posseho především dobrodruh, idealista s filosofickými sklony a v neposlední řadě také fanatik posedlý celosvětovou revolucí.