Chatrč

Chatrč https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/336230/bmid_chatrc-kcl-336230.jpg 4 1224 313

Missy, nejmladší dcera Mackenzieho Allena Phillipse, je unesena během rodinného výletu a důkazy o tom, že byla pravděpodobně zavražděna, se najdou v opuštěné chatrči uprostřed oregonské divočiny. Mack se tam díky podivné výzvě, kterou obdrží pár let poté, vrací, aby znovu vkročil do samého středu svých nejtemnějších nočních můr. To, co tam najde, navždy změní jeho život… Celosvětový bestseller – dosud prodáno více než 20 milionů výtisků – je neobyčejným příběhem o tom, jak člověk tváří v tvář zlu, bolesti a beznaději nalézá Boha, milost a usmíření… a sebe sama. V dlouho očekávané filmové adaptaci se hlavních rolí ujali Sam Worthington (Avatar) a Octavia Spencerová (Černobílý svět).... celý text

Literatura světová , Duchovní literatura , Esoterika, astrologie, okultismus

Vydáno: , Knižní klub

The Shack , 2007

zaz
13.03.2024 5 z 5

(SPOILER) Chatrč je vánočním dárkem r. 2005 pro šest dětí a několik přátel autora. Přeloženo do 35 jazyků včetně českého r. 2009. Do r. 2010 vydáno 7 miliónů výtisků a zájem roste dál. Vrah byl dopaden, podle zákona jej stihl pozemský trest. Pocitem viny se trestají pozůstalí a zde autor přináší řešení: víru v lásku, máme volbu nepřekážet naději, ve které láska prověřuje vztahy. Odvahu společně prožít znovu bolest, ve které zamrzl život.. a dovolit projít přirozenou cestou truchlení a pak truchlící se svobodně rozhodne, zda nenastal čas svou láskou pomoci jinému .
"Záleží na mém rozhodnutí?"
Samozřejmě, že ano. Ty jsi důležitý i to co děláš. S láskou, odpuštěním, s každým náznakem laskavosti, měníš vše kolem sebe, měníš sebe i celý vesmír k lepšímu.
Pokud ti záleží na něčem, pak ti záleží na všem.
Pamatuj, čímkoliv procházíš, nejsi na to sám, jsme vždy a všude s tebou."

PS: Každý daňový poplatník rozhoduje o životě a o smrti tím, zda demokraticky umožní vládu politikům, kteří mají víru jen v zisky , ale předstírají, že jim jde o "svobodu"... Po smrti budeme všichni "svobodní ?"... Mocnosti nejdou jen po nerostném bohatství, po minerálech bez kterých by nebylo mobilů, moderních technologií, lithium ? Stojí za to položit životy "obyčejných " lidí? Demokracie je lidu vláda, záleží na rozhodnutí každého z nás, zda budeme trpět..., nebo žít láskou .
Knihu doporučuji, má mnoho, o čem se dá přemýšlet , duchovní rozměr podporuje život v lásce .

Josh
27.02.2024 5 z 5

U recenzí této knihy mne napadnou slova z Bible, kniha Matouš, kapitola 13 (většina Čechův životě Bibli neotevřela, ale řečí plno, o Bohu jaký je/není, jak dopustí zlo, atd.). Co kdyby vás někomu cizí člověk popsal a ani slovo by se vám nelíbilo, nebo o vás známí řekli, že jste něco udělali a nebyla to pravda... Máte zde hodnotit knihu, přitom komentujete víru v Boha. Tak proč neříci toto:

"Vyšel rozsévač, některá zrna padla podél cesty a ptáci je sezobali, jiná padla na skalnatou půdu, hned vzešla, ale slunce je spálilo, jiná padla mezi trní a to je udusilo, jiná zrna padla do dobré země a dala užitek ... Mluvím v podobenstvích, protože obrostlo tukem srdce lidu, ušima nedoslýchají a oči zavřeli, takže nevidí ani neslyší, srdcem nepochopí a nezmění se."

Nevím, jak si kdo všímá svého života, ale jen 2 věci v životě "sáhnou" na ego – láska nebo utrpení! U lásky nemáte věci pod kontrolou a v utrpení nemáte na výběr. U lásky radostně neřešíte, ale co utrpení/bolest? Kdo se v životě nezeptal – proč já? proč jsem nemocný? proč někdo milovaný? proč se děje tolik zla lidem, zvířatům, přírodě? Kdo z vás pak buď nenadával na kohosi, někdo na Boha, kdo skoro neřval ať ho někdo, i Bůh, uzdraví?

Pak když čtete v této knize o únosu dítěte, což je pro každého normálního člověka ta nejmilovanější osoba se divíte, že autor, který musel vědět co se lidí tolik dotkne jako křesťan odpovídá v čem je láska a utrpení? Jak snadno a lehce soudíte.... jiné, ale ego si lebedí, nechce slyšet, nechce vidět. A co odpuštění? Jiným – jen těm co si to zaslouží? Ještě vám ho nikdo neodepřel? Mohli jste se na hlavu postavit jak jste o to stáli, ale ten člověk byl vámi tak zraněný a odmítl je DÁT?

Ve filmu je řečeno Ježíšem „Nechci otroky, chci vztah.“ Trojjediný Bůh jsou ve filmu tři osoby. Jaký jiný obraz vztahu by vám stačil? OSOBNÍ vztah bez předsudků o tom je tato kniha!! Až budete mít s Bohem, Ježíšem vztah pak posuďte „náboženské“ řeči....

Za sebe díky za hodnocení Mánička178.

sajanka
15.02.2024 2 z 5

Kniha se mi nelíbila.
Jako první jsem viděla film, který mi vnucovala moje sestra. Ani ten mě nenadchl. Naopak od jejího tvrzení, že nám něco odkazuje, mi připadal nesmyslný. Ano, najde se tam několik poučných odkazů na zamyšlení, ale jiné věci se mi zase krutě nelíbí. Proč by se měl člověk smířit a pochopit vraha svého dítěte?
Byla jsem vychována ve věřící rodině, postupem času jsem se změnila, v něco věřím, ale sama nevím, v co. Jen doufám, že něco mezi nebem a zemí existuje. Ale tato kniha mě neoslovila, asi jsem babar.

Bernoulli
07.01.2024 3 z 5

Četla jsem jí několikrát a hodnotím jako celkem zklamání oproti původnímu očekávání. Zajímavé je, že poprvé i podruhé jsem z ní měla stejné pocity. Dobré bylo, že jsem si i ty napínavé momety už moc nepamatovala, přestože jsem jí četla dvakrát v rozmezí asi jen dvou let. Na film se někdy ráda podívám, učitě to může být velký zážitek - minimálně vizuálně. A líbí se mi, jak je knížka pozitivní. Takže když se zamyslím hlouběji, necelé 4 hvězdy si zaslouží.

renca106
28.12.2023 5 z 5

Knihu jsem četla na základě doporučení kamaráda, který je věřícím. Já asi v něco věřím, ale sama nevím v co vlastně. Nicméně kniha je velmi zajímavá, za mě náročná na čtení a musela jsem se k některým pasážím vracet, abych pochopila správný význam toho všeho. Ale myslím si, že je v ní spousta velmi zajímavých věcí, které v člověka vyvolávají nutné zamyšlení se nad tím vším co se děje a jak bychom některé věci měli umět vyřešit hlavně sami v sobě. Za mě rozhodně doporučuji a jsem ráda, že mě k tomuto titulu kamarád přivedl. Z vlastní výběru bych k ní nikdy nedošla.

snimcibdim
04.11.2023

Začala jsem poslouchat jako náhodné audio kvůli mému oblíbenému interpretovi aniž bych se koukla na anotaci a domnívala se, že poslouchám thriller. Když Mac dorazil do chatrče, docela jsem se zhrozila. Takovýto typ popularizačního katechismu mi přijde asi jako by mi v mém věku (středním) někdo vysvětloval otěhotnění na včeličkách a kytičkách. Jelikož jsem ale byla líná hledat něco jiného a Igora Bareše poslouchám fakt ráda (a je skvělá volba pro tento titul), tak jsem to se sebezapřením poslouchala dál. Ukázalo se, že náhody neexistují a přeci jen se vylouplo pár myšlenek, které výrazně rezonují s něčím, co teď prožívám.
Takže: "Taťko, díky za ty vzkazy, ale moc moc prosím, jestli by to příště nešlo nějakou méně užvaněnou a citově vyděračskou formou".
Hodnotit (hvězdičkovat) to tedy nebudu, byl to "omyl" co se mi vyplatil, ale to nic nemění na tom, že jako literatura je to totální kýč!
Zvláštní to paradox...

zaz
30.06.2023 5 z 5

(SPOILER) KONTEMPLACE - hebrejské slovo: "hitbonenut" - náhled, písmena vet-jod-nun. Kořen slova znamená rozumět, pochopit, mít porozumění, tedy činit se chápajícím.
/PS: moje poznámka: Myšlenka se ""sama sestavuje" v mozku, z toho co jsme tam uložili... a podle potřeby je nám opět "zpřístupněno" a my se snažíme podle své slovní zásoby svou myšlenku zhmotnit svými slovy, aby tato jednotlivost byla poskytnuta někomu, kdo na myšlenku naváže, rozvine, ozřejmí případnou důležitost pro ostatní ... Jakýsi plod ukrytý, vyvíjející se, dozrávající, pak myšlenka ve správný čas, na správném místě se může stát základním kamenem v architektuře a vznikne pyramida... , něco ... /

V knize se rozvíjí uvědomování si významu zařazení lidské společnosti v celku známého vesmíru a klikaté, dlouhé cesty člověka za tímto poznáním. Jeho časté pády, bolestné vypořádávání se, především se svými vnitřními démony, které si zhmotňujeme a viníme z následků sebe, jiné, Boha, místo zamyšlené se nad poučením, proč se tak stalo.

Člověk je svědkem mnoha morálních pádů, nesnaží se je pochopit, rozumět, co pádu a bolesti předcházelo, odmítá sebe činit chápajícím tvorem...
Svědectví - schopnost pochopit jeho rozsah, skutečný význam. Smyslem svědectví není setrvat na dosaženém pochopení j e d n é věci, ale z jedné věci usuzovat na jinou.

Komunikace je základním kamenem lidské soudržnosti, respektu a spolupráce, cílem je zhmotňovat lásku v našem pozemském životě.

Skrze kontemplaci, svého činění se chápající bytostí, víry v lásku, která se stává odrazovým můstkem k vyšším stavům vědomí.
Máme velký potenciál využívat více než deset procent kapacity svého mozku ku prospěchu svému i ku prospěchu celku nebo se můžeme vzájemně zlikvidovat...

Citace: "Na základě čeho posuzuješ, co je dobro a co zlo? A když se tvé dobro střetné se zlem, vypukne krutý boj, protože každý sám si hraje na Boha. Na Zemi žijí miliardy lidí a každý z nich se sám rozhoduje, co je dobro a co zlo."

Přečteno: 1782, hodnoceno: 1185, pouze74%, Komentáře: 307, Nejvíce palců: 63 Evaho73, /Velekněžna - krátce a výstižně/.
Za mě si dílo zaslouží více pozornosti. Vážím si každého názoru.

Vivetkav
26.06.2023 3 z 5

Díky výzvě koupení knihy v bazaru jsem narazila na tuto knihu.. kdysi dávno jsem viděla jednou film a vím, že byl takový jiný... A kniha je taky taková a musím říct, že jsem ráda, že jsem se k ní dostala.. moc hezké zamyšlení .. každý ať si udělá názor svůj

maha75
26.04.2023 4 z 5

Tohle asi není kniha pro zapřísáhlé ateisty. To je také důvod některých nízkých hodnocení - knihu čtou lidé, kteří jí vlastně nemohou rozumět. Jedná se o špatný výběr žánru, jak už psala níže helusa2. Uznávám, že knížka byla trochu zvláštní, ale našla jsem v ní opravdu hodně věcí k hlubokému zamyšlení.

helusa2
04.03.2023 5 z 5

Vezmu-li si např. dětské zvířátkové leporelo a začnu ho číst s očekáváním dramatu Shakespeara (a nebo taky přesně naopak) - je to má chyba, že jsem si špatně vybrala knihu. Toť ke komentářům čtenářů, kteří nevěděli, co mají v rukou, a hodnotí dle své neinformovanosti.
Já viděla nejprve film, který je ve srovnání s knihou mimořádně povedený. Chcete-li ještě více hlubokých dialogů, přečtěte (nebo poslechněte) si knížku. Myšlenka mě naprosto nadchla a jistě se k ní ještě vrátím :-)

Nelmal
10.11.2022 odpad!

Skoro až iritujicí cancy. Slátanina nějakého fanatika asi.

Nofar197
10.10.2022 4 z 5

Sice jsem tehdy čekala něco jiného, ale kniha mě nadchla. Všem doporucuji i stejnojmenný film.

Valentinez
05.10.2022 3 z 5

(SPOILER) Knihu jsem četl před dlouhou dobou, takže můj komentář berte dost s rezervou. Mám zkrátka nějak chuť se k ní vyjádřit.

Pokud jste ateisti a chcete mít docela kladný vztah k náboženství, jeden ze způsobů, jak toho dosáhnout, je mít dobrého kamaráda věřícího, který je zároveň rozumný. I když s některými jeho názory (např. na homosexualitu) nesouhlasím, přijdou mi zastaralé, přežité a velmi problematické, přesto jsem s ním vždycky dokázal vést klidnou debatu. Díky němu jsem zjistil, že ne všichni věřící jsou naivní agresivní pitomečci.

Ale když mi kdysi doporučil tuhle knihu, že se o ní pobavíme, trochu zákeřně jsem se těšil, až ji rozcupuju na kousky. Dokonce jsem si dělal výpisky, když jsem ji četl, abych se mohl odkazovat na příslušné stránky.

A světe div se... zase tak moc těch poznámek nebylo. Samozřejmě, nějaké se našly, ale kdybych umřel a ukázalo se, že jsem se mýlil, že Bůh je a že má tytéž názory, jak jsou prezentovány v této knize, byl bych nadšený. Fakt že jo, byl bych hrozně rád.

Na druhou stranu... posmrtný život, ve kterém vládne láska (a matka usedne k večeři s vrahem svých dětí) a dokonalý boží plán (který je tak dokonalý, že kvůli němu stojí za to brutálně obětovat život malé holčičky)... to za života nemám šanci pochopit, takže mi to teď přijde hodně naivní a vycucané z prstu, ale koneckonců se tu bavíme o bytosti, která vymyslela Vesmír, přírodní zákony a vůbec, takže... co já vím.

Každopádně knížka je narvaná docela fajn myšlenkami (např. že Bůh je Otec - ne Matka - proto, že věděl, že pravého otcovství bude ve světě mnohem méně než mateřství) a poskytuje hezký přehled takové docela zdravé křesťanské etiky. Samozřejmě se najdou místa, kterou jsou dost "cringe" (Když Bůh žádá, aby si hrdina vybral jedno z dětí, které má odsoudit k věčnému zatracení...) nebo neuvěřitelná (že by malá holčička v nebi nechtěla vidět svého tatínka, který je tam "na návštěvě"?)

A dále, proč si Bůh vybral zrovna Macka, kterému dal možnost nahlédnout po pokličku veškerého dění a odpovědi na všechny otázky, na to nemá smysl se vůbec ptát. A ta alibistická autonehoda na konci...

No, jak říkám, budu rád, když se po mé smrti ukáže, že jsem se mýlil a Bůh skutečně JE dobrý. Zatím o tom všem ale vesele pochybuji. Knihu přesto doporučuji, pokud chcete získat nový pohled na křesťanství, tedy za předpokladu, že se neosypete při myšlence, že nemáte nikoho soudit atd.

huhuhu
15.09.2022 4 z 5

Je škoda, že tahle kniha dost klame - obálkou i začátkem. Tváří se jako detektivka (až s hororovými prvky), ale ve skutečnosti jde o duchovní četbu. Takže chápu, že ten, kdo se těší na detektivku a není připraven na cokoliv duchovního, musí být nutně zklamaný.

Já jsem naštěstí věděla, do čeho jdu, protože kniha je v křesťanském prostředí doporučována jako pěkné vyobrazení Boží Trojice. Spíš mě tedy překvapil ten drsný začátek, který jsem nečekala. Ale je pravda, že ani tohle nekonvenční zobrazení Trojice mi nejdřív moc nesedlo. Asi si nerada Boha představuju nějak moc konkrétně. Ale je fakt, že když jsem si zvykla, v lecčems byla tato představa inspirativní a obohacující. A nakonec se mi ten příběh tak nějak zaryl pod kůži a jen nerada jsem se s ním loučila.

"Znamená to," zeptal se Mack, "že všechny cesty povedou k tobě?" "To vůbec ne," usmál se Ježíš. "Většina cest nevede nikam. Znamená to, že já půjdu po jakékoliv cestě, abych vás našel."

"Macku, to že vytvářím neskutečné dobro z nepopsatelných tragédií, přece neznamená, že ty tragédie inscenuju. Nesmíš si myslet, že když něco využiju, znamená to, že jsem to způsobila nebo že to potřebuju k dosažení svých cílů... Boží milost není závislá na utrpení, ale tam, kde je utrpení, ji najdeš v mnoha podobách a odstínech."

shelma
17.04.2022 2 z 5

Co k tomu dodat. Začalo to jako dobrá detektivka, ale pak to zabilo setkání s bohem. Dočetl jsem jenom proto, že jsem byl zvědavý, jak to dopadne. Možná věřící tento příběh nadchne, ale pro mně zklamání.

LimedkaMikki
14.04.2022 1 z 5

Jestli jsou někde vidět kulturní rozdíly, pak je to tato knížka. Čekala jsem nějakou zajímavou detektivku, místo toho jsem dostala rádoby filozofické bláboly o bohu. V naší převážně ateistické společnosti tohle neoceníme. Zpracování bylo poměrně zajímavé, líbilo se mi pojetí božské trojice, ale jinak to byla nuda, nuda, kecy, nuda. Zhruba od půlky knihy, kdy mi bylo jasný, že se teda žádná zajímavá detektivka nekoná, jsem měla obtíže to dočíst. Měla jsem sto chutí ji odložit, ale nakonec jsem to zvládla s tím, že jsem nasadila rychločtení a vynechávala věty, jinak by se to fakt nedalo. Opravdu netuším, komu je tato kniha určená, protože normálně smýšlející člověk si tam snad to svoje najít nemůže. Asi čtenářům Alchymisty. Těm se to možná bude líbit.

Mark3ta
03.02.2022 4 z 5

Když jsem začala knihu číst, čekala jsem, že to bude více detektivka s hororovými prvky, v čemž jsem se mýlila.
Kniha poutavě líčí víru v Boha a vyrovnání se se ztrátou milované osoby.
Myslím si, že kniha je vhodná i pro ty, kteří nejsou zrovna nadšenci do náboženství a člověk se může nad některými věcmi opravdu zamyslet.
Kniha se mi četla dobře, i když jsem některé pasáže přečetla i třikrát, jak jsem se nad tím zamýšlela.

jihej
13.01.2022 2 z 5

Začátek knihy mě velmi zaujal, ale postupně jsem se začala nudit. Očekávala jsem mnohem víc.

Micha-Él
14.12.2021 5 z 5

Dokonalost - víra ve své nejčistší podobě... Líbilo se mi zarámování do podoby detektivního příběhu a následného vyrovnávání se s bolestí ze ztráty malé Missy. Ze začátku mi Bůh jako mohutná černoška byl trochu proti mysli, ale proč ne, na mé hodnocení to nemá vůbec vliv.

"Nekonečný Bůh se může dát cele každému ze svých dětí. On se nerozděluje tak, aby každý dostal Jeho část, ale každému dává sebe tak cele a plně, jako by nikdo další neexistoval."

Safira55
28.11.2021 odpad!

Kniha má geniální obálku, geniální odstaveček v zadu... A po první kapitole (audioknihy) zjistíte, že jsou to filozofické bláboly, žena které říkají Taťko????? Jako fakt???? Asi to není můj šálek kávy, ale rozhodně by kniha měla mít jiné vnější zpracování, aby přitáhla cílovou skupinu... Na první pohled jsem myslela, že jde o klasický chatový horor či detektivu a ne o náboženske problematice. (A to i po přečtení vytažku)

Kniha má opravdu špatnou prezentaci.