Chatrč

Chatrč https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28576/mid_chatrc-Z40-28576.jpg 4 1224 313

Missy, nejmladší dcera Mackenzieho Allena Phillipse, je unesena během rodinného výletu a důkazy o tom, že byla pravděpodobně zavražděna, se najdou v opuštěné chatrči uprostřed oregonské divočiny. O několik let později obdrží Mack, utápějící se v nejhlubší beznaději, podivný vzkaz, který vypadá, jako by byl od Boha, a ve kterém ho pisatel zve na víkend do chatrče. Přestože Mackovi jeho vlastní počínání připadá nanejvýš pošetilé, vrací se jednoho zimního odpoledne na toto místo, aby znovu vkročil do samého středu svých nejtemnějších nočních můr. To, co tam najde, navždy změní jeho život.... celý text

Literatura světová , Duchovní literatura , Esoterika, astrologie, okultismus

Vydáno: , Knižní klub

The Shack , 2007

Potolu
25.01.2019 3 z 5

Knihu mi doporučila maminka mého manžela s tím, že stojí za přečtení a celkově z ní byla nadšená. My s manželem jsme ale při jejím čtení poměrně trpěli a těšili si, až knihu dočteme. Proč? Téměř 3/4 knihy jsou moudra, rozhovory mezi Mackem a jednoho z nejsvatější trojice. Půlce z těch rozhovorů jsem nerozuměla a to se považuju za dobrého čtenáře. Nehledě na to, že je knížka plná jen rozhovoru a jídla (seděli u stolu a Mack měl sousto napíchnuté na vidličce... přibalil jim sáček se svačinou...a takových scén je tam spoustu - zřejmě neumí dělat nic jiného, než sedět u stolu, cpát se a povídat si. ;-)
Osobně knihu nedoporučuju.

Talys
22.01.2019 4 z 5

Krásné podobenství o tom, jak lze osobnostně dozrát na základě hluboké bolesti. Poselství, že Bůh je jeden bez ohledu na to, kolik jmen má.

EnaryFeniel
13.01.2019 4 z 5

Není to žádná detektivka, ale rozbor zničené lidské duše a její následné hojení. Odpuštění myšleno, že se musíme posunout dál jelikož, co se stalo, se už nedá vrátit. A trápit se v myšlenkách, to člověka srazí na nejnižší dno. Život je někdy nespravedlivý a nikdo neví, na koho padne ta smolná chvilka.

MaggieR
30.12.2018 5 z 5

Pridávam sa k fanúšikom tejto knihy. Konečne opis Boha nekonečne láskavého, bez zakazovania, odsudzovania, posudzovania, trestania a všetkého čo nám hoc-aká cirkev vnucuje. V takého Boha chcem veriť a verím. Kniha zo mňa spravila o kúsok lepšieho človeka. A za to ďakujem pánu Youngovi.

Schary
13.12.2018 5 z 5

Taková až filosofická kniha,ale napsaná moc poutavě. Ani nevím, co napsat do komentáře. Jádrem celé knihy je víra v Boha, ale ne klasickym církevním způsobem. Ukazuje člověku jiný způsob víry, víry konkrétního člověka v lásku,v Boha a v odpuštění. A třeba je i tento způsob ten správný...

Marekh
25.11.2018 4 z 5

Upřímně řečeno jsem neočekával takový průběh zpracování, který nám autor předkládá. Mám na mysli zejména ztvárnění hlavních postav. Nicméně postupně jsem se do knihy začetl. Určitě to není nejjednodušší čtení a opět je to jedna z knih, u které se musí více přemýšlet. Asi tato kniha neosloví čtenáře, kteří nevěří v Boha a v jeho existenci, kteří nevěří v Ježíše Krista jako spasitele všech lidí. Myslím si, že osloví čtenáře, kteří jsou věřící, anebo jsou agnostikové. Jak se píše v anotaci, kniha není jen knihou o hledání Boha, ale zároveň příběhem o tom, jak člověk tváří v tvář zlu a bolesti nalézá sebe sama.

Kniha je plná myšlenek, nad kterými jsem se musel více zamyslet. K hlavnímu hrdinovi Mackovi promlouvá Bůh, Ježíš a Duch svatý a vedou spolu dialogy o životě, o víře v Boha, o zlu a dobru, o vině a odpuštění apod. Vzpomínám si, když jsem v minulosti jedné kamarádce psal, že pokud někdo věří v Boží existenci, není nutné navštěvovat kostel, ale s mým názorem nesouhlasila, poněvadž je křesťanka a kostel pravidelně navštěvuje. V této knize je rozebráno také toto téma.

Říká se, že pokud nám někdo hodně ublížil, a my danému člověku neodpustíme, tak sami sobě ubližujeme. Podle mého názoru je důležité, jakým způsobem nám ublížil. Pokud se jedná o malé provinění, tak na něj časem zapomeneme, ale pokud třeba někdo fyzicky ublížil našim nejbližším nebo nám osobně, je hodně těžké odpustit takovému člověku. Jedna z nejbolestivějších událostí je ta, když někdo unese dítě rodičům, jak se dočteme v tomto příběhu a rodiče nevědí, kde se dítě nachází, nemohou mu pomoc a udělali by všechno na světě, aby ho zachránili. Nejděsivější je, když důkazy svědčí o vraždě..

Celkově se kniha četla dobře, je prostoupena řadou myšlenek. Pokládám si otázku, jestli je tento příběh založen na skutečných událostech, jestli to, co je v knize popisováno, se stalo ve skutečnosti. Některé události jsou neuvěřitelné a těžko pochopitelné, ale na druhé straně to může být skutečnost.

Viděl jsem také film, který se mi líbil.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Žít nemilován je, jako když ptákům zastřihnou křídla, a zbaví je tak jejich schopnost létat.

V pokoře nejde o autoritu a není to ani poslušnost,; jde v ní jen o vztah plný lásky a úcty.

Následovat mě neznamená snažit se, "být jako Ježíš", znamená to zabít v sobě nezávislost.

Tolik lidí je přesvědčeno, že láska narůstá, ale přitom roste poznání a láska se prostě rozpíná, aby ho obsáhla. Láska je jednoduše obal poznání.

Lži jsou malé pevnosti, v nichž si můžeš připadat silný a v bezpečí. Z téhle pevnůstky lží se snažíš řídit svůj život a manipulovat ostatními. Jenže pevnost musí mít zdi, a tak jich pár postavíš. Jsou to ospravedlnění tvých lží.

Každý vztah mezi dvěma osobami je naprosto jedinečný. Proto nemůžeš milovat dva lidi stejně. Jednoduše to není možné. Každou osobu miluješ jinak, kvůli tomu, jaká je, a kvůli jedinečnosti, jakou vyvolává v tobě. A čím víc se navzájem poznáváte, tím bohatší jsou barvy vašeho vztahu.

Elea
19.11.2018 5 z 5

Nádherná kniha, která nutí přemýšlet o svobodě a nezávislosti, lásce a odpuštění.

Nelli84
12.11.2018 3 z 5

ak niekomu táto kniha zmenila život..tak ja nie som jedna z tých..každopádne príbeh silný tak asi tolko..AMEN :) ps odporúčam filmové spracovanie.

Whitecat
07.11.2018 odpad!

Jedna z mála knih, kterou jsem opravdu nedočetla, i když jsem se snažila:(. Začátek vypadal opravdu slibně, ale v momentě, kdy nastoupila na scénu Bůh, Taťka, všechno bylo zlé. Podivná slátanina bez ladu a skladu. Ani žádná z myšlenek mi nestála za zářez do mé kůry mozkové.

darksterka43
01.10.2018 5 z 5

Výborná knížka s velmi hlubokými myšlenkami, které sice ještě nechápu všechny, ale právě díky tomu se ke knize ráda vrátím

hermína14
11.09.2018 4 z 5

Tušili jsme, že bůh je Žena...ale velká černoška předčila mé představy:). Bála jsem se téhle knížky moc, ale Všemohoucí mě vzala za ruku a dovedla s nečekaným klidem až na konec.

DeKo1996
05.09.2018 5 z 5

Knihu mi doporučila kamarádka. Nejprve jsem viděla film, který se mi líbil. Ale kniha je pro mě lepší. Více jsem se dokázala vžít do pocitů a emocí. Nádherná kniha, ke které se jistě ještě vrátím.

ada4
14.08.2018 5 z 5

Kniha, o které mi bylo řečeno, ať ji odložím, že na ni nejsem dost připraven. Od té doby uplynuly další dva roky a sáhl jsem po ní až teď. A té pauzy nelituju. Tato kniha není pro každého, člověk musí být připraven přijmout jak příběh, tak styl vyprávění, aby si ji plně prožil. Ano, prožil, protože toto není jen o čtení. Je to místy filozofická (z větší části), místy brutálně emotivní sonda do duše a malá (ale důležitá) pomoc pro každého, kdo dokáže připustit, že vše nemusí být takové, jaké se na první pohled zdá. A i když je považována za knihu od věřícího pro věřící, není tomu pouze takto, ale to člověk pochopí opět až při čtení. Za mě úžasně svěží, překvapivě naplňující a emotivní takovým způsobem, jakému bych ještě před pár lety nevěřil. Děkuju za to.

esfinge
10.08.2018 1 z 5

Snazila jsem se, ale precist mi to neslo...

alegria2
04.08.2018 5 z 5

Nádherná knížka plná úžasných myšlenek, které, pokud je člověk dokáže přijmout, mohou změnit pohled na celý svět. Nevěřím v boha, ale v sílu odpuštění. No a o tom celý ten příběh je.

Ivka14
12.07.2018 3 z 5

Zvláštní žánr a nečekané téma Bůh a téhle knížky jsem se bála,ale nakonec jsem se začetla a určitě je to knížka,kterou si přečtu víckrát.

calfa
05.07.2018 5 z 5

Máte-li chuť navštívit boha v boží podobě přečtěte si tuhle knihu, možná se něco poučíte o nezávislosti ,vztahu a hlavně o odpuštění. Žijme v přítomnosti s bohem a budeme méně smutní.

alva1
30.06.2018 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu v podání Igora Bareše a smekám před jeho vynikajícím výkonem. Hudba skvěle dokreslovala atmosféru. Nejsem si jistá, pokud bych knihu četla, zda bych došla až na její konec. Některé pasáže jsem asi nepochopila, nad některými jsem kroutila hlavou a v některých místech mi tekly po tvářích slzy. Doporučuji audioknihu.

feex8
28.06.2018 2 z 5

Kým Mack neprišiel do chatrče, kniha sa celkom dala. Nie je to žiaden literárny skvost desaťročia, ale je čitateľná. Taký priemer. Keď sa ale dotyčný dostal do chatrče, z obstojnej knihy sa stala akási rádoby filozofická zlátanina, v ktorej sa autor snaží podsúvať svoje nedomyslené teórie o bohu a náboženstve. Pustiť sa do náboženskej tématiky je podľa mňa nad autorove sily, a to nie len z pohľadu náboženského, ale aj filozofického, či literárneho. Bez ohľadu na vierovyznanie, myslím, žeby ma táto kniha rozčľuovala aj ako veriacu kresťanku, už len kvôli mnohým logickým nezmyslom.

Hlavná postava po príchode do chatrče na mňa pôsobila nereálne. Mackove správanie a emócie boli podľa mňa dosť umelé, čudné a prehnane mierne v niektorých okamihoch. Vôbec som mu neverila, nevedela som sa zžiť s tým, žeby sa takto správal reálny človek.

Lilda
12.06.2018 5 z 5

Když jsem o knížce poprvé uslyšela, příliš mě nenadchla. Ale až po roce, kdy se o ní mluvilo více, jsem si ji stáhla a poté i koupila. Má v sobě neskutečně hluboké myšlenky o vztahu mezi člověkem a Bohem. Dokonce se snaží přiblížit odpověď na obvyklý argument nevěřících, že kdyby existoval Bůh, který lidi miluje tak by nebylo zlo. Velmi se mi líbilo, že to je formou příběhu a zaujme to větší masu lidí, kteří milují příběhy a nesnášejí náboženské příručky. Nutno říci, že to rozhodně není kniha jen pro nevěřící, ale i hlavně pro nevěřící. Možná pro stagnující věřící. Plno těžkých otázek je zde zodpovězeno dobrou formou. Musím říci, že je důležité nedělat z Chatrče Bibli. Chatrč není neomylná, ale má v sobě to kouzlo, že umí složité věci lidsky vysvětlit. Mám v ní plno záložek ( i když spíše až v druhé polovině). Obdivuji i popisovací schopnosti autora.