Chatrč

Chatrč https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28576/mid_chatrc-Z40-28576.jpg 4 1224 313

Missy, nejmladší dcera Mackenzieho Allena Phillipse, je unesena během rodinného výletu a důkazy o tom, že byla pravděpodobně zavražděna, se najdou v opuštěné chatrči uprostřed oregonské divočiny. O několik let později obdrží Mack, utápějící se v nejhlubší beznaději, podivný vzkaz, který vypadá, jako by byl od Boha, a ve kterém ho pisatel zve na víkend do chatrče. Přestože Mackovi jeho vlastní počínání připadá nanejvýš pošetilé, vrací se jednoho zimního odpoledne na toto místo, aby znovu vkročil do samého středu svých nejtemnějších nočních můr. To, co tam najde, navždy změní jeho život.... celý text

Literatura světová , Duchovní literatura , Esoterika, astrologie, okultismus

Vydáno: , Knižní klub

The Shack , 2007

asam
21.05.2015 3 z 5

Zpočátku zajímavé, napínavé, ale pak se to ubíralo směrem, který já nechápu. Snad noční můry,, či šílenství z přemíry smutku?
Dočetla jsem až dokonce, takže vím jak to dopadlo, ale přiznávám, že jsem stránky přeskakovala. Stále o knížce přemýšlím, takže přece jen ve mě něco zanechala,

Ranuncul
16.05.2015 odpad!

Přečteno asi do 40 stránky.Ve výrobě asi slepili dvě knihy dohromady.Do té 40.stránky docela zajímavé,potom nějaká kokotina o Ježíši.Na dvou posledních stránkách dopadli vraha.Ztráta času.

Kelderek
03.05.2015 3 z 5

Kniha, kterou si buďto zamilujete, nebo ji odvrhnete (a nebo jako já, budete mít po ní lehkou pachuť v ústech, náznak něčeho co 'mohlo být nebo spíš mělo být velké' a hlavně nepochopení, o čem všem je ten humbuk?). V první chvíli mě zaujalo autorovo poměrně neobratné psaní (když hlavní postava uklouzne a spadne pod strom, tak smrček na něj pak 'opovržlivě shlíží'), nicméně jakási zpráva o Bohu se v této knize dá najít a znám dost lidí, kteří knihu četli a byli z ní nadšení a dokonce i nějakou tu slzu uronili. Jde o jakousi alegorii, nicméně poměrně naivně ztvárněnou.

Ence
17.04.2015 4 z 5

I když v životě znám spoustu "ateistů," tak při diskuzi s nimi mám spíš pocit, že jsou to lidé apriori se vymezující proti církvi, dogmatům, apod; ale když se s takovými lidmi bavím, tak v drtivé většině zjišťuji, že se buď bezmyšlenkovitě označují pojmem, který je v současné době v módě, nebo jsou ryzími materialisty, ale existenci boha, nebo Boha v podstatě nevylučují. Obecně si myslím, že stoprocentní ateista neexistuje a pokud ano, pak je jeho ateismus náboženstvím.

Hodně příspěvků zmiňuje, že je kniha naivní. Ale právě to je důvodem, proč je tento svět tak smutný. Kdyby lidé byli stejně tak prostí a naivní a nehráli si na božstvo a sofisty, tak je dobře na Zemi. Pracovat a milovat člověk umí, ale v tomto pokřiveném systému nejvíce pracuje pro a miluje sebe sama.

Teď nezbývá, než abychom se všichni vrátili zpět k těm nenaivním detektivkám, sci-fi a Růžovce, nebo studiím něčeho velmi důležitého a potřebného, protože ty nám jistojistě dají víc, než tenhle dětský, povrchní a stupidní příběh ;-)

chamyl
08.04.2015 1 z 5

Ach můj Bože, ty víš, že jsem se snažil! Neotřele zvolený přístup, který avizovala předmluva, mě zaujal a i po přečtení knihy si myslím, že zasluhuje ocenění. Zásadním problémem ovšem je, že Young, i přes svůj jistě zajímavý osud, prostě na opravdu silné úvahy náboženského a metafyzického směru nemá a tak nabízí příběh plný prázdných floskulí a milionkrát omletých klišé. Vytahuje instantního Boha pro všechny, kteří by rádi věřili, a přitom jim to bez nějakých hmatatelnějších důkazů nejde či se jim dokonce vlastně zase až tak moc ani věřit nechce. Přichází s kanónem největšího kalibru, když nejdříve servíruje asi nejhorší noční můru všech rodičů, a následně ji odhání vířením domněle vznešených frází, které ovšem vyvolávají pouze pachuť naučeného plácání svědků Jehovových stojících ve dveřích vašeho bytu. Víra, láska, bolest či odpuštění si zaslouží mnohem důstojnější zpracování, které čtenáři přivolá opravdové emoce bez potřeby neustálého popisování slzících literárních postav. Jestliže tato pohádka o Bohu někomu rezonuje či dokonce pomohla, tak je to jen dobře – mne ovšem její svět zcela minul.

zuzana13
29.03.2015 5 z 5

Dobře napsaná kniha. Smutná. Doporučuji.

Mánička178
29.03.2015 5 z 5

Pro spoustu lidí to je/bude určitě odpad... Ale myslím, že pro člověka, který má nějaké duchovní potřeby a neomezuje se jenom na tenhle svět a na to, na co si může sáhnout, může být tato knížka přinejmenším inspirativní...
Nikdy jsem podobnou knihu nečetla, ale jsem ráda, že jsem se k ní dostala, protože mě osobně zbavila několika předsudků, nenásilně mě donutila přemýšlet a připomněla mi, že Láska je nejvíc na světě...
Hodně se mi na ní líbilo, že se nebojí odpovídat na otázky, které chtě nechtě vyvstávají každému (ne)věřícímu člověku na mysli: Proč Bůh dopouští lidské utrpení? ale i další... Několikrát jsem se u čtení také zasmála, někdy se mi u ní chtělo až brečet... Není se prostě čemu divit, že to bylo nr. 1 v Timesech, originalita se tomu upřít rozhodně nedá :)

Páájí
22.03.2015 5 z 5

Úžasná kniha, která změnila můj pohled na život.

Dymond
30.01.2015 1 z 5

Nedočetla jsem... Jelikož nejsem věřící tak mi tato kniha nic neříká, přijde mi velice sentimentální, ale chápu, že někomu se líbit může...

Ikkju
14.01.2015

Zpočátku se mi to líbilo hodně, ke konci mi ale docházelo, kolik musel román věnovat energie jenom na to, aby vysvětlil teologii, ve které má možná i dost věřících rozpory a zmatky. Když jsem tyhle věci nevnímal, bylo to docela příjemné čtení. Dokonce mi manželka po pár dnech čtení řekla, že jsem nějakej jinej - ta atmosféra románu se mi stejně nakonec dostala pod kůži. Za mě tedy celkem dobré.

Sarri
06.01.2015 4 z 5

Příběh to není špatný, má co sdělit. Několik drobností mi tam tak úplně nesedělo, ale to je v pohodě, to se dá odpustit =)

adbrko
26.12.2014 5 z 5

Ta spontánnost Božího chování mě natolik bavila, až se Chatrč stala jednou z mála knih, u které jsem se nahlas smála.

Nagadir
27.11.2014 3 z 5

Kniha mě zaujala svým tématem byť nejsem přímo věřící člověk (ale ateista také ne), nicméně mě to příliš nenadchlo. Co mi vadilo asi nejvíc je spisovatelův styl, který mi nedokázal přiblížit to co hlavní hrdina prožíval. A když nedokážu cítit to co postavy, nedokážu se do knihy začíst.
Nicméně některé myšlenky se mi líbily, i když mnohé z nich zase byly dost naivní. A spoustu věcí mě docela minulo.
Možná je to tím, že jsem ještě dost mladá a nemám toho tolik za sebou. Možná že za nějakých dvacet let mě tahle kniha zasáhne.

danazeskolky
12.11.2014 5 z 5

Jsem něco mezi věřícím a nevěřícím člověkem. Knihu jsem přečetla téměř jedním dechem a poté rozpoutala diskusi mezi přáteli ohledně víry. Už dříve se někdo v komentáři zmínil, že mu kniha připomíná Hovory s Bohem (od Walsche) - souhlasím, ale nijak mi to nevadí. Naopak jsem dostala chuť znovu si Hovory přečíst. Je to hodně těžké téma... V některých pasážích (Taťka a spol.) jsem se trochu ztrácela, ale to ostatně Mack také. Každopádně si myslím, že pro někoho, kdo ztratí v životě dítě takovýmto zavrženíhodným způsobem, musí být téměř nepředstavitelné, že by mohl vrahovi odpustit... Přesto cítím, že jedině tak se s událostí může vyrovnat. "Odpustit neznamená zapomenout a neznamená to ani, že přestaneme mít vztek". Před deseti lety se mi také stala tragédie (i když nešlo o dítě) a myslím si, že by tenkrát přečtení knihy trochu pomohlo v pochopení. Hodně silný zážitek a každopádně na knihu určitě nikdy nezapomenu.

Ricmont
19.10.2014 4 z 5

Spoiler!!! Chatrč. Kniha která začala tak slibně ale pomalu ztrácela tempo. Hlavní postava Mack byl od příchodu boha jen šachovou figurkou a jen bůh Taťka dál mohl hýbat s dějem celého příběhu. Většina knížky je o tom že Mack viní boha za ztrátu Missy a bůh se ho snaží dostal z toho řeč mi o tom že dal lidem volnost. Další čás knihy se však snaží Macka téměř skrz jeho mrtvou dceru dostal na svojí stranu s tím že kdyby všichni na něj věřil tak je Missy stále na živu. To všechno bych překousl nebýt kapitoli odpust vrahovy a ukážuji kde je tělo Missy. Osobně si myslím že by mě žádná síla ani bůh nedokázal předsvědčit abych odpustil vrahovy dětí. Možná že jsem tu knihu špatně přečetl, možná že jen nepochopil.
Kniha sama o sobě není nijak špatná jen na jejim konci bylo pro mě víc otázek než odpovědí.

warca
14.10.2014 5 z 5

Nádherné a povzbuzující! Doporučuji!

adorjas
01.10.2014 2 z 5

Knihu mi odporučila kamarátka s tým, že mi to určite zmení život. Život mi to nezmenilo, to, že som čítala túto knižku upadlo v zabudnutie. Ale predpokladám, že väčším "citlivkám" zahrá knižka na strunku...

jane1234
13.09.2014 1 z 5

Prvá polovica sa dala čítať, ale druhá časť je nezáživná a rozťahaná :-(

Dudu
13.09.2014 5 z 5

Autor ukazuje cestu, kterou buduje od začátku, a nabízí možný směr, kudy se vydat, když se člověku stane něco strašného.

Pivísek
09.09.2014 3 z 5

Pěkně napsaná kniha, která přiblíží laikovi pohled na Boha... Nicméně mi to přišlo jednostanně zaměřeno a nebylo v ní vše, co by být mohlo... Neodsuzuji knihy tohoto žánru, přečetla jsem ji ráda a se zvědavostí až do konce, ovšem tak nějak to nebylo ono... Pokud chcete číst o moudrosti světa v rozšířenějsím pojmu, doporučuji spíše Celestinské proroctví, které není zaměřené jen na Boha, ale na mystiku světa celkově...