Chata v Jezerní kotlině

Chata v Jezerní kotlině https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32422/mid_chata-v-jezerni-kotline-iYI-32422.jpg 5 1523 162

Jezerní kotlina série

Tam daleko za městem, uprostřed skal, oddělených od ostatního světa Lávkou smrti, je nádherné místo, o jakém se obyčejně jenom píše v knihách. Jezerní kotlina s koberci zelené trávy, hlubokými závějemi písku, rozlehlými záhony vzácných fialových květů. A právě tato kouzelná krajina je prostředím, v němž se odehrál podivuhodný příběh velikého přátelství dvou chlapců, kteří měli zázračný dar udělat si z těch všedních, obyčejných dnů řadu nezapomenutelných zážitků. Příhod nejen hravých, ale přímo dobrodružných. Vždyť chlapci museli bojovat se zákeřným bratrstvem Tarantule, museli přijít na to, co se skrývalo za tajemstvím šerého přízraku. Krátce řečeno — v knize Jaroslava Foglara jsou kapitoly plné napětí a vzruchu, zároveň však místa, která jako by psalo léto. Chata v Jezerní kotlině je poutavý román pro ty mladé lidi, kteří touží po romantice a přejí si, aby je něco napínavého potkalo i ve skutečnosti.... celý text

Turlogh
20.08.2020 5 z 5

Další slavná a mimořádně vydařená kniha Jaroslava Foglara. Dojemný příběh o velikém kamarádství Pavla a Ludvy, dvou třináctiletých chlapců, kteří naleznou krásnou jezerní kotlinu a v ní zažívají svá dobrodružství. Příběhem se táhne i tajemná linie s pomateným Dernetem, chlapci odhalují podivnou, chmurnou historii z minulosti. Po stopě jim kromě toho jde i záhadný spolek Tarantule, tudíž o akci v příběhu není nouze. Lze jen doporučit k přečtení všem, co mají zálibu v dobrodružství a přátelství. Howgh.

Delphín
02.08.2020 5 z 5

Úžasná Foglarovka, styl Foglarovo psaní mi prostě sedí. Skvěle sepsána knížka o věrném přátelství, při jejímž čtení ale budete pociťovat radost, pochopení ale i napětí, strach, smutek či dokonce dojetí.

chaera
29.07.2020 5 z 5

Re-reading. Chatu v Jezerní kotlině jsem poprvé četla jako dítě a hned se do ní zamilovala (zčásti jsem záviděla hlavním postavám jejich dobrodružství. I teď, když jsem dospělá, se této závisti pořád nemůžu zbavit.) Foglara mám moc ráda a nad motivy této knihy a jeho stylem psaní se tetelím blahem. Určitě se k této knize ještě někdy vrátím, i po letech se mi totiž líbí stejně jako se mi líbila, když jsem ji četla poprvé. 4.5/5

georginaa
13.07.2020 5 z 5

Boj o kamarádství na život a na smrt. Tak se dříve přátelství bralo. Však se může stát, že je někdo ovlivněn společností, že upadne do té nesprávné party. Záleží jak je člověk odolný. Zda podlehne svodům a nebo zvítězí rozum. V této knize je ukázáno jak může člověk podlehnout a záleží zda si to uvědomí a změní svůj život k lepšímu.

Luigi1
23.06.2020 5 z 5

To je moje krevní skupina,jako děti jsme měli určité pasáže foglarovek za náměty na hraní

kokrokr
21.06.2020 3 z 5

V mládí jsem četl tento román několikrát a nedošlo mi to. Ve zralém věku mě zaujal popis chlapců. Pavel je svalnatý s vypracovaným tělem a Ludva má štíhlou drobnější postavu a je velmi citlivý. Vztah mezi chlapci takřka intimní. Starší Pavel po jejich rozchodu vysloveně žárlí. Jestlipak si tu autor nekompenzoval nějaký podobný vztah. Foglar ve svých románech často popisuje sportem utužená chlapecká těla jako ideál mladého muže. Již romualda zde naznačila, že je možné spekulovat o autorově orientaci. Možná dokázal tak krásně romanticky psát právě proto.

rozina351
27.05.2020 3 z 5

Knížku jsem jako puberťačka a pak znovu v dospělosti, ale nemám ji moc ráda. Připadá mi dost depresivní. Obsahuje příliš mnoho prvoplánových výchovných schémat. Hrdinové jednají šablonovitě. Hlavním tématem je podivně vášnivé kamarádství dvou chlapců, kteří vystupují v ostré opozici vůči všem ostatním záporným bezejmenným hošanům. Přátelská idylka ústřední dvojice je posléze narušena charismatickým zlounem, který kouří a mluví sprostě. Kouření je největší zlo a zrádce nikotinista je Foglarem náležitě potrestán, celé to vyznívá až lehce komicky. Na druhou stranu musím ocenit řemeslnou stránku knihy, Foglarovi se po celou dobu podařilo udržet napětí a kniha je bezesporu velmi čtivá. Hvězdu navíc přidávám za hororově laděnou linku s bláznivým sousedem.

mi-380
24.05.2020 5 z 5

Naposledy tohle velké foglarovské přátelství fungovalo perfektně jako čtení na dobrou noc mým dětem. Moc příjemné chvíle, ty večery strávené s dětmi, všechny nás to bavilo, všichni jsme se na čtení těšili, všichni jsme pociťovali dojetí a doufám, že u všech se upevňoval i smysl pro čest a spravedlnost.
90 % (zatím 1147 hodnocení s průměrem 89 %).

PanTydlitát
03.04.2020 5 z 5

Nádherná kniha - když přijde řeč na Foglara, náš táta nemluví o ničem jiném;-). Myslím, že je důležité, aby si lidé uvědomili jakou má přátelství cenu. A pan Foglar neměl přesvědčování o tom konkurenci XD!

Kniha je o dvou chlapcích, kteri objevi krásnou Jezerní kotlinu - ale co ještě dodávat, pokud to nezná nekdo z dětí, budou to určitě znát jeho rodiče;-).

n.ezn.amy
02.04.2020 5 z 5

Klasika mezi foglarovými díly, kterou řadím na přední místa jeho knih. Další z příběhů o přátelství dvou chlapců, kteří najdou zapomenutelný kraj v Jezerní kotliny, kde spolu zažívají nejhezčí chvíle svého života, po rozpad jejich přátelství a opět naději na obnovu přátelství. Někdo může namítnout, že v této knize je hodně moralizování o škodlivosti kouření, ale na druhou stranu proč ne? Foglar byl zapřísáhlý odpůrce kouření a jemu to moralizování věřím

Petzar
16.03.2020

Miluji Foglarovky. Tahle k nim také patří. Strašně se mi líbil ten pocit, že člověk může utéct a najít takovou Jezerní kotlinu. Co jsem ale nemohla překousnout tak to, jak lehko dokázal Pavel odpustit Ludvovi, který se na něj naprosto vykašlal a choval se k němu hrozně.

Abroš
14.03.2020 5 z 5

Četl jsem zamlada.Krásné čtení pro kluky,kteří hledají dobrodružství.Knihu jsem hltal a představivost pracovala na plné obrátky.

Andrea81
14.03.2020 4 z 5

Klasický pan Foglar, ten nikdy nezklame. Četl syn a moc se mu to líbilo, tak jsem neodolala a jsem moc ráda, že jsem tak učinila. Příběh o krásném přátelství, taková už se jen tak nevidí. Děkuji pane Foglare.

Halt468
05.02.2020 5 z 5

Super!

romualda
31.12.2019

Standardní Foglarovka, začíná velmi smutně, Pavlovi zemřel přímo v ringu otec, slavný boxer. Pavel se pak s maminkou odstěhuje do malého města, kde zpočátku má problémy zapadnout do třídy, ale pak se to povede, hlavně po spřátelení se spolužákem Ludvou. Chodí spolu za město do skalnatého kraje, do Jezerní kotliny, kde si také postaví chatu. Ludva má velkou zálibu v indiánských věcech, píše knihu o indiánech a někdy se i sám chová jako indián, to někomu může přijít až jako fanatismus. Také přátelství těchto dvou hochů je popisováno až nestandardně, a vyvolalo známé spekulace o tom, zda spisovatel nebyl pedofil nebo homosexuál ("Pavel na Ludvu stále myslí, vadí mu, že se Ludva spřátelil s někým jiným"). Také v knize vidím i prvky hororu, když kluky pronásleduje zvláště za bouřek podivná bytost, pomatený Ludvův soused. Ke konci knihy se přátelství hochů rozdělí, Ludva ve velkém propadne staršímu Filipovi a na Pavla a Jezerní kotlinu úplně zapomene. Začne také kouřit a na následky pošramocení plic málem zemřel. To by byla otázka pro lékaře, zda je možné takto na kouření umřít. Nicméně se uzdraví a k přátelství s Pavlem se vrátí.

PetrCepek
18.12.2019 5 z 5

Kvůli téhle knížce jsem až do sedmnácti nekouřil :-) Zato pak jsem si to vynahradil :-(

b2z
19.10.2019 5 z 5

Chata v jezerní kotlině byla moje úplně první kniha od pana Foglara. Koupil mi ji s velkým nadšením táta v roce 1988 a já ji založil do knihovny bez velkého zájmu, už si nepamatuji proč. Až v roce 1990 vydalo nakladatelství Novinář komiks, kreslený Markem Čermákem. Nevím, kolikrát jsem ho přečetl, ale určitě to bude přes stovku. Pak jsem příběh samozřejmě přečetl mnohokrát i v knižní podobě. Příběh mne uchvátil. Romantika, napětí a detektivní příběh, podtržený smrtí. Úžasnou rozhlasovou dramatizaci v roce 1991 připravil Český rozhlas. Plejáda osobností zde v necelých 60 minutách rozehraje celý příběh. Knihu ještě jednou pod režií Jana Fukse a s doprovodem Štěpána Raka načetl Alfred Strejček, Ondřej Kepka a Michal Suchánek. A v roce 2018 s novým knižním vydáním vydal Albatros i audioknihu, kterou načetl velmi dobře Pavel Neškudla. Doporučuji! Díky, pane Foglar!

martineden
29.09.2019 5 z 5

Ach! Přátelství a příroda! To se neomrzí.

WendyWriter
07.08.2019 4 z 5

Knížku jsem četla jako malá a díky ní jsem si pana Foglara velice oblíbila a považovala jsem ho za nejlepšího spisovatele vůbec.Líbilo se mi přátelství mezi kluky.Nikdy na sebe nezanevřely.Byla jsem tehdy naivní,když jsem si myslela,že takové přátelství navážu i se svými tehdejšími spolužáky na základce.S těmi jsem se nikdy neskamarádila.

jprst
24.07.2019 4 z 5

Tento příběh jsem jako kluk četl opakovaně několikrát stejně jako mí kamarádi a byli jsme jím nadšení. Teď v dospělosti už to na nás pro svou naivitu nefunguje, ale kamarádství zůstalo a občas si na pana Foglara vzpomeneme.