Chata v Jezerní kotlině

podtitul: Kniha podivuhodných příhod a Velikého přátelství Hlavní postavou příběhu o velkém chlapeckém přátelství je Pavel Zeman, jehož život se po smrti otce od základu změnil. Velkou oporou je mu kamarád Ludva Grygar. Spolu podnikají dobrodružné výpravy do téměř nepřístupné kotliny s jezírkem, kde si sami stavějí srub. Na pozadí kouzelné přírody prožívají své velké přátelství, ale i zklamání. Ludva totiž po společně skvěle prožitých prázdninách neodolá svodům špatných kamarádů, začne kouřit a těžce onemocní. Nakonec však svůj vnitřní boj vyhraje a znovu se vrátí k zdravému životu a především kamarádství s Pavlem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32422/chata-v-jezerni-kotline-iYI-32422.jpg 4.51086
Dobrodružné, Literatura česká
Vydáno · Mladá fronta

Kniha Chata v Jezerní kotlině

WendyWriter

Knížku jsem četla jako malá a díky ní jsem si pana Foglara velice oblíbila a považovala jsem ho za nejlepšího spisovatele vůbec.Líbilo se mi přátelství mezi kluky.Nikdy na sebe nezanevřely.Byla jsem tehdy naivní,když jsem si myslela,že takové přátelství navážu i se svými tehdejšími spolužáky na základce.S těmi jsem se nikdy neskamarádila.

jprst

Tento příběh jsem jako kluk četl opakovaně několikrát stejně jako mí kamarádi a byli jsme jím nadšení. Teď v dospělosti už to na nás pro svou naivitu nefunguje, ale kamarádství zůstalo a občas si na pana Foglara vzpomeneme.

Ivan Kučera

„Na Spálené Mlýny se snesla tajemná, neklidná noc a vítr zpíval podivné písně do snů obou chlapců.“ S Chatou v Jezerní kotlině som sa prvý raz stretol ešte ako puberťák. Veľmi inšpiratívne na mňa vtedy zapôsobili jednak hororové scény s nočným hosťom, ktorý prichádza iba za škaredého počasia (fuj, brrr) a jednak atmosférické opisy krásnej, panenskej prírody ďaleko od ľudí, kam nikto nechodí. Len dvaja dobrí priatelia. A potom On. Temný hosť, ktorý od nich niečo chce. Ale čo? A kam až je schopný zájsť, aby to získal? Takže keď Albatros (v spolupráci so Skautskou nadací Jaroslava Foglara) v roku 2018 vydal reedíciu, proste som si ju MUSEL kúpiť. Prvé, čo vás na nej zaujme, je vizuálna stránka. Krásne ilustrácie Pavla Čecha miestami až vyrážajú dych. Určite kotlinu nakreslil úžasnejšie, než dosť rutinný Marko Čermák v komikse z r. 1990 resp. 2013. K tomu si musíte radikálnym spôsobom pripočítať atraktívny, menej tradičný formát, kvalitný papier či skvelú obálku zo skvelého materiálu lahodnú na dotyk. A aby toho nebolo málo, knižka obsahuje ako špeciálny bonus tenkú Zavřenú knihu, čo je vlastne knižka, ktorú písali Ludva a Pavel. Po užití si vzhľadu som sa s chuťou začítal do povedomého príbehu a hoci občas trošku stagnuje (neveľmi záživná vedľajšia línia s Tarantulou), nemôžem naň povedať nič zlé. Foglar mal tendenciu (ale proste vtedy bola taká doba) občas to trošku preháňať (démonizovanie cigaretového dymu balansuje na hrane paródie), ale inak je to parádny príbeh o dvoch kamarátoch a horúcich letných prázdninách v lone nepoškvrnenej prírody, počas ktorých si začali stavať chatu, ktorú by sme dnes asi volali čiernou stavbou. Ale dnes, dnes je skrátka iná doba. Potešili ma i svieže a realistické dialógy. Občas je to trošku ťažkopádnejšie, keďže to trošililinku zostarlo (kniha prvý raz vyšla v roku 1939, takže najbrutálnejšou nadávkou široko ďaleko je „prožluklý Ludva!“).

gm6219

Úžasný prázdninový příběh o dětech a nerozlučném kamarádství dvou chlapců. Skvělý příběh o tom, jak dva kluci spolu podnikají různé dobrodružné výpravy, společně si postaví chatu, koupou se v jezeře v krásné krajině, kterou si pojmenují Jezerní kotlina. A i přesto, že se mezi nimi vytvoří bariéra, zboří jí, kamarádství dokážou zachovat a do jezerní kotliny se vrací opět jako nejlepší kamarádi. Úžasný nápad i zpracování. Svělý zážitek. Doporučuji.

petrarka72

Pro mě taky návrat po letech. A navzdory naivitě motivů, směšnosti démonizovaného cigaretového dýmu a autorově bezradnosti v poslední třetině knihy na mne Ludvova spisovatelsko-indiánská posedlost, hrůza Dernetova příběhu a vůně Jezerní kotliny stále působí... Kdysi to bylo první literární setkání s temnotou, asi ve mně z těch dob něco zůstalo. Zda je to dobře nebo špatně, nechci hodnotit.

Annkag

Tak toto sa mi čítalo skvěle i keď táto kniha už nepatří mezi knihy pre mohu vekovú kategorii.
Příběh dvoch chlapcov,kterých přátelství spojí Jezerná kotlina a kniha ktorú jeden z nich píše.Nádherné,nostalgicky nenásilné a tak neviné.
Som ráda že som si od Foglera niečo prečítala.

DennisMoore

"Z minut se spřádaly hodiny, modré nebe žloutlo a do Jezerní kotliny vstupovaly první stíny." Marná sláva, takovéhle obraty už asi nikdo nikdy nedokáže napsat, v tom bylo a pořád je mistrovství Jaroslava Foglara. Tuhle "přírodní melancholii", které je právě Chata v Jezerní kotlině plná, uměl pár slovy tak jedinečně zachytit...! V magicky se měnící přírodě se odehrává příběh dvou hochů, kteří sami procházejí mnohými proměnami... A já se k tomu příběhu rád po dlouhých letech vrátil a věřte mi, žasnul jsem. Samozřejmě jsem si pamatoval to hlavní - objev Kotliny, stavbu chaty (kterou jsme se dokonce kdysi pokoušeli napodobit), Tarantuli. Ale nadobro jsem vytěsnil začátek s Pavlovým otcem a závěr s Ludvou a to, jak ohromně smutná to je kniha. Smutná a přece krásná, óda na přátelství a na dobro, na ty nejdůležitější hodnoty, které by měly dělat z lidí lidi v roce 1939 i v roce 2019.____P.S. Velký palec nahoru dávám opět Albatrosu, který stejně jako Hochy od Bobří řeky vydal Chatu v Jezerní kotlině v krásné edici - tentokrát se snovými a stoprocentně se hodícími ilustracemi Pavla Čecha.

Terka_Bohmova

Pavel má za tátu slavného boxera, ale už mu pomalu selhává srdce a proto už neboxuje. Jednoho dne má opět zápas v ringu, selže mu však srdce a on zemře. Poté se Pavel a jeho maminka přestěhují do městečka Spálené Mlýny a tam má Pavel ve škole problém najít si kamarády, všichni se mu posmívají, až na Ludvu, se kterým se Pavel skamarádí a společně začnou chodit na krásné místo - do Jezerní kotliny. Tam Ludva píše svojí knížku o indijánech. V Jezerní kotlině si později udělají Ludva a Pavel krásnou chatu, ve které potom stráví kus prázdnin. Moc se mi to líbilo, protože jsem skaut a takovéhle činosti mám ráda. Nejlepší bylo, když Ludva s Pavlem plánovali a vyměřovali chatu, ta je podle mého názoru fantastycký nápad.