Chata v Jezerní kotlině

Hlavní postavou příběhu o velkém chlapeckém přátelství je Pavel Zeman, jehož život se po smrti otce od základu změnil. Velkou oporou je mu kamarád Ludva Grygar. Spolu podnikají dobrodružné výpravy do téměř nepřístupné kotliny s jezírkem, kde si sami stavějí srub. Na pozadí kouzelné přírody prožívají své velké přátelství, ale i zklamání. Ludva totiž po společně skvěle prožitých prázdninách neodolá svodům špatných kamarádů, začne kouřit a těžce onemocní. Nakonec však svůj vnitřní boj vyhraje a znovu se vrátí k zdravému životu a především kamarádství s Pavlem. 11.vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/2519/chata-v-jezerni-kotline-2519.jpg 4.51056
Dobrodružné, Literatura česká
Vydáno:, Olympia

Kniha Chata v Jezerní kotlině

Terka_Bohmova

Pavel má za tátu slavného boxera, ale už mu pomalu selhává srdce a proto už neboxuje. Jednoho dne má opět zápas v ringu, selže mu však srdce a on zemře. Poté se Pavel a jeho maminka přestěhují do městečka Spálené Mlýny a tam má Pavel ve škole problém najít si kamarády, všichni se mu posmívají, až na Ludvu, se kterým se Pavel skamarádí a společně začnou chodit na krásné místo - do Jezerní kotliny. Tam Ludva píše svojí knížku o indijánech. V Jezerní kotlině si později udělají Ludva a Pavel krásnou chatu, ve které potom stráví kus prázdnin. Moc se mi to líbilo, protože jsem skaut a takovéhle činosti mám ráda. Nejlepší bylo, když Ludva s Pavlem plánovali a vyměřovali chatu, ta je podle mého názoru fantastycký nápad.

ADE138

Knihu jsem měla ráda v dětství. Nově posloucháno jako audiokniha, namluvená Pavlem Neškudlou (mimochodem skvěle načtená, moc se mi líbila i zvolená hudba). Ale příběh sám o sobě ... nevím, možná jsem se k tomu neměla vracet, a zapamatovat si jen to nadšení z dětství. Od poloviny knihy jsem měla pocit , že poslouchám žárlivý milostný román spojený s protikuřáckou kampaní

Isew

I já jsem knihu oprášila po mnoha letech. Čekala jsem, až dcery dorostou do správného věku a nemýlila jsem se. Poslouchaly s nadšením a těšily se na každou další kapitolu. Jen samozřejmě zmínily, že v celé knížce není ani jedna holka. No, Foglar, co na to říct. A protikuřácká agitka? Jsem ráda, že tam je. Myslím, že hodně lidem, včetně mě, cigarety znechutila opravdu řádně. A to je poselství, které mi vůbec nevadí. Pokud i mé dcery po cigaretě nikdy nesáhnou, budu ráda. A pokud k tomu přispěla i tato kniha, tak to je jedině dobře. Před mnoha lety jsem byla u jezera, které se jmenuje Eagle Lake. Měla jsem pocit, že jsem v Jezerní kotlině. Přesně takto, jsem si ji přestavovala. Jen chata chyběla, ale jinak to byl tak intenzivní zážitek, že ani po tolika letech jsem na něj nezapomněla. Třeba si i mé dcery někde najdou svou Jezerní kotlinu. I po tolika letech tato kniha neztratila své kouzlo a stále zůstává mou nejoblíbenější Foglarovkou.

Ladys
03. březnaodpad!

Udělal jsem zásadní chybu a oprášil knihu, kterou jsem jako devíti-desetiletý měl moc rád.
Co si v tom věku přát víc, než mít dobrého kamaráda, dělat různé výpravy, stavět si chatu a těšit se na každou další výpravu za neznámem?
V dětství jsem měl tu výhodu, že jsem v něčem podobném vyrůstal.
Po včerejším přečtení Chaty v Jezerní kotlině ve mě ale bohužel zůstal pocit úplné zbytečnosti této vyčpělé a k uzoufání pomalé knize.
Důraz kladený na kamarádství okleštěné dvojice mi přišel až protivný. Mít jen jednoho kamaráda a pak na něj žárlit, když nemá čas... To bych teda nechtěl.
A ta protikuřácká agitka???? To bylo co?
Omlouvám se, ale tahle knížka je pro mě úplně mimo a to jsem ji jako malej měl rád.

Sandalkar

Typická a hezká Foglarovka. "Dobrodružství" dvou kamarádů v české kotlině, party bojující proti sobě, křehké přátelství dospívajících, vysvětlené tajemství minulosti. Jen mi k uzavření příběhu chybí vysvětlení, proč se Ludva přidal k Filipovi...

Nočnípták

"To bylo v té době, kdy divoké husy letěly nebem a bílí rackové kroužili nad vodami a zpívali své vzrušené písně."

Dva kamarádi, Jezerní kotlina, srub, Zavřená kniha, indiáni kmene Krí, Slavnost červeného nebe - to je vůně dobrodružství, které jsem prožívala v dětství a prožívám znovu pokaždé když čtu tuto knihu.

dawson321

Asi moje nejoblíbenější foglarovka a kniha mého mládí.

soupik2012
17.12.2018

Těšila jsem se jako malé dítě, když Albatros tuto knihu vydal jako audioknihu. Zpracování audioknihy je vynikající. Jak přednes pana Neškudli, tak hudební podkres je bezvadný. A teď ke knize samotné. Odstup 30 let je prostě příliš znát. Pro děti to musí být stále poutavá četba, ale pro mne to již bylo moc patetické, příběh byl těžko uvěřitelný a varování před kouřením přehnaný. Pavel se na Ludvu, až příliš často a rád díval. V tom má být skryté nějaké tajné poselství od autora? Nechci, aby mé hodnocení vyznělo moc negativně, i když asi vyznělo. Jako malá jsem tuto knihu zbožňovala a na pana Foglara nedám dopustit. Ale čas nezastavíš a po letech mám zkrátka na tuto knihu jiný pohled.