Chata 1879

Chata 1879 https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445430/bmid_chata-1879-OXQ-445430.jpg 3 119 40

Nikdy nevíte, kdo se opravdu dívá! Šest psychických poruch pohybujících se pod dohledem jednoho abstinujícího alkoholika, jedno místo uprostřed Krušných hor a čtrnáct společných dnů. Prožijte s hlavním hrdinou jeho několik posledních let končících na Chatě 1879. Kniha (drama, černá komedie) mohla vzniknout dle skutečných událostí.

lenka.mala1986
15.03.2021 5 z 5

Tak mě si kniha našla :). Super rychlovka vyprávěná slovy alkoholika, který ani netuší, kde vlastně byl :). Pro někoho matoucí, pro mne skvěle zapadlo do celého příběhu. Konec jsem tušila, ale na plném hodnocení neubralo. Přečetla jsem si hned po Společnostech (první kniha autora) a jde vlastně o rozpracování první povídky. Hezky propojené. Tak se těším na další :)

capar
14.03.2021 3 z 5

Dobrá jednohubka..jen mě trošku zlobilo, že jsem jednou v Krušných horách a za dvě stránky na Šumavě ???? to bude ale tím, že na ty Krušné koukám z okna...

Trustty
07.03.2021 2 z 5

Od autora prvni kniha. Sve nadsence si zrejme najde :))

jaroiva
25.02.2021 3 z 5

No,... Společnosti se mi prostě líbily víc.

eva3992
23.01.2021 4 z 5

Příběh abstinujícího alkoholika, který je na chatě v Krušných horách společně se šesti dalšími lidmi, z nichž každý má nějakou psychickou poruchu. V knize prožíváme několik posledních let hlavního hrdiny a postupně nám ukazuje, jak se dostal tam, kde teď je.

Od autora jsem četla jeho prvotinu Společnosti (na kterou mimochodem trošičku tato kniha navazuje) a z ní jsem byla nadšená. Ani tady tomu není jinak. Moc mě baví autorův styl, jakým píše – jasné, stručné, drsné. Skvěle dokáže navodit atmosféru, celou knihu jsem byla napnutá, jak se to bude dál vyvíjet. Ač je to drama, jsou zde uplatněny prvky černé komedie a mě to neskutečně sedlo a čtení jsem si opravdu užila.

Knížka je to velmi útlá, máte ji přečtenou za dvě hodiny. Na jednu stranu má to, že nemá moc stran, své kouzlo, opravdu se plně ponoříte do děje a nic Vás neruší. Na druhou stranu bych klidně uvítala o dalších 100 i 200 stran více a zůstala tak ještě chvíli se všemi obyvateli na Chatě 1879.

Rozhodně se těším a budu vyhlížet i další knihy autora.

4,5*/5*

Anna 13
13.01.2021 4 z 5

Na českého autora? Překvapivě velmi dobré… Jsem skoro nadšená!

Mám pocit, že se k Chatě 1879 vrátím. A to i přes nevkusné vulgárnosti a určitý pocit zmatku, který čtenář blížící se ke konci zažívá. Protože to prostě bylo dobré.

Nejvíce oceňuji literární zpracování. To je ještě víc než samotný děj. Josef König je rozhodně spisovatel, na kterého se hodlám zaměřit, protože takhle v Čechách píše málokdo. Měla jsem pocit, že to byl překlad nějakého cizího autora. Fakt krásné počtení – místy mi to atmosférou nebo tím, co prožíval hrdina, připomnělo až příběhy Stephena Kinga.

Celkové vyznění bylo tak lidské a zarmucující, že mi bylo až úzko. Úzko z toho, že hlavní hrdina mohl být velmi dobrým člověkem, kdyby nepropadl démonu alkoholu. Moc se mi líbilo, jak autor tento problém pojal, jak nám ho prostřednictvím hrdiny přiblížil.

Českou literaturu moc ráda nemám a jsem většinou skeptická, když mám nějakou „naši“ knihu otevřít. Ale Chata má nádhernou obálku – teď ji oceňuji ještě víc, když znám děj, a také mi byla darována.
A upřímně? Už první stránka vypovídá o tom, že Josef König vás nepustí a že na naše poměry držíte v rukou něco výjimečného.

panjan
06.01.2021 3 z 5

Vtipné, zajímavé. Nicméně mi přijde škoda vyrábět k tomuto obálku a prodávat jako román, tohle je svým rozsahem delší povídka a ani svým obsahem nic zas tak svébytného.

janina66
30.12.2020 4 z 5

Velmi čtivý příběh o vážných a psychických problémech lidí. Mně se naopak střídání a přeskakování v čase líbilo. Tím byla kniha právě zajímavá a chtěla jsem vědět co se stalo na chatě. Jsem spokojená.

Jurkyns
26.12.2020 4 z 5

Precteno na jeden zátah. Zajímavá kniha pro klidne odpolední čtení :-)

applause
23.12.2020 3 z 5

Jelikož jsem od autora už četla jeho prvotinu, tak jsem věděla, s čím budu mít tu čest. Samotná synopse mě zaujala, tak jsem byla zvědavá na zpracování. Trochu mi zde vadila retrospekce, ale ta nakonec objasnila celý děj. Nejvíc jsem byla zklamaná z konce, který mi přišel moc useknutý. Celkově si myslím, že by si tohle téma zasloužilo ještě více rozvést.

IvetKl
27.11.2020 3 z 5

Vůbec nevím, co si o tom myslet. Knize se nedá upřít silný příběh, ale dost mi vadilo časové přeskakování.

V28
19.11.2020 5 z 5

Překvapení, krátké, zajímavé, čtivé a dobré.

Ophelie
07.11.2020 5 z 5

Velmi povedené dílko, které mě zaujalo svým zpracováním, vyprávěným očima abstinujícího alkoholika, který si svůj podmíněný trest odpykává coby mlčící dohlížející při skupinových terapiích v chatě 1879. Příběh pojednává o duševních poruchách, závislostech a démonu jménem alkohol... Při čtení jsem se tu a tam i zasmála (především u scén a dialogů s Romanem coby Markem Zuckerbergem). Autorovi nelze ani upřít originalitu názvu knihy (vzhledem k jejímu obsahu). Za mě se jedná o velmi vydařené dílo.

Mishi
05.11.2020 4 z 5

Když jsem knihu otevírala, nevěděla jsem, co od ní očekávat. Čekal tam syrový, minimalistický příběh s odpovídající atmosférou. Při čtení jsem si říkala, že pobyt na chatě mohl být více rozvedený, líbilo by se mi víc nahlédnout do toho podivného experimentu. Ale možná by pak to vyznění nebylo takové, jako teď.
Třešničkou na dortu je úžasná obálka.

intelektuálka
23.10.2020 4 z 5

Vzpomínky na jednu terapeutickou komunitu- v chatě 1879 .....

Pro někoho černá komedie, pro někoho k zamyšlení .... a pro hlavního protagonistu dopad do života ....

" závislosti se nikdy nezbavíte, jen přesedláte na druhou .... aby ta nová nebyla horší než ta, kterou se chystáte opustit .... "

Líbilo by se mi ve filmovém zpracování ....

TamaraKrejčí
13.10.2020 4 z 5

Zajímavé čtení, takové nepřekombinované. A usmála jsem se hned nad první větou, že kniha vznikla dle skutečných události, na které si pamatuji.
Určitě si od Königa ještě něco přečtu.

stanislav0373
12.10.2020 5 z 5

Tato útlá knížka je důkazem toho, že na to, abyste si přečetli naprosto famózní příběh, který vás ve své jednoduchosti a milé hořkosti naprosto odstřelí, není třeba mnoho stran.

Jojalula
07.10.2020 5 z 5

Kniha nebude pro každého, pro mne však byla :). Zvláštní, zaujme příběhem, jen hlavní hrdina mohl být větší sympaťák, měla bych ho raději :).

besina87
23.09.2020 5 z 5

moc dobré!

Petra21
20.09.2020 3 z 5

Josef König mě před necelými dvěma lety velice mile překvapil svou povídkovou prvotinou plnou jízlivých pravd o společnosti. Nadchl mě především jeho zajímavý styl, jímž se nechce podbízet čtenáři a naopak si je vědom faktu, že u řady lidí vzbudí negativnější emoce. Proto jsem si nemohla nechat ujít následující román slibující originálně pojaté téma závislostí jakéhokoli typu. Vzhledem k "spoilerově skoupé" anotaci jsem tudíž hltala řádky a s napětím (které skutečně gradovalo!) jsem očekávala něco nečekaného. Fatálního. Něco "Königovského". Asi jsem prostě chtěla příliš mnoho, jednoduše ovlivněná vědomím, že "to" přece umí. Nechci však působit zahořkle a ukřivděně, možná jen tato překombinovaná kniha nesedla mé záložce. A je mi opravdu líto, že dávám nakonec jen tři hvězdy...