Jepice

Jepice https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/365461/bmid_jepice-Y55-365461.jpg 4 426 123

Charlie Priest série

Charlie Priest, bývalý policejní vyšetřovatel a nyní prestižní londýnský právník, se stane obětí útoku. Ve vlastním bytě ho přepadne muž, který se vydává za policistu a dožaduje se jakýchsi tajných dat. Priest mu je ale dát nemůže, protože je nemá, a jen díky zkušenostem z policejní služby dokáže o vlásek uniknout smrti. Krátce nato se v Priestově kanceláři objeví bohatý a vlivný podnikatel Kenneth Ellinder, aby si ho najal k vyšetřování rituální vraždy svého syna. Vzápětí vyjde najevo, že zavražděný mladík byl oním záhadným útočníkem a Priest je tudíž jedním z posledních lidí, kteří ho viděli živého. Musel mladý Ellinder zemřít, protože nedokázal získat to, pro co si přišel? Priest rozplétá jednotlivé indicie a je mu stále jasnější, že klíč k vyřešení spletitého případu představují právě ona tajná data, která však nejsou nikde k nalezení. Pátrání ho postupně dovádí zpět do posledních dnů druhé světové války, kdy došlo k událostem, jejichž smrtící poselství zasahuje až do dnešních časů. Najednou začnou umírat či mizet lidé, kteří jsou pro Priestovo pátrání důležití. Z důvěryhodných osob se stávají zrádci. A proti všem těmto okolnostem stojí Priest, závodí s časem a snaží se odhalit nebezpečný odkaz tajné operace nazvané Jepice.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Domino

The Mayfly , 2017

Ani832
03.03.2023 3 z 5

Tohle mě nějak nevzalo. Po solidním rozjezdu se příběh tak divně táhl a jediné, co jsem zhruba od druhé poloviny knihy chtěla, bylo, aby už to skončilo.

Charlie Priest jakožto detektiv samozřejmě musí mít nějaké psychické problémy (v tomhle případě disociativní poruchu). Nevadí mi, když má hlavní postava špatné psychické zdraví, ale u detektivek/thrillerů už je to takový klišé, že to bolí.

Taky mi vadila Priestova občasná nezodpovědnost když se začne případ pořádně rozjíždět, ocitá se Priest a jeho parta v nebezpečí a on si prostě nechá vypnuté zvonění ve chvíli, kdy se ostatním může stát doslova cokoli? Ode mě to zní vtipně, protože ho mám vypnuté pořád, ale v takovéhle situaci ho fakt mohlo napadnout, že se to nehodí.

Děj měl potenciál, který mi přišel z určité části nevyužitý. Romantická linka mi přišla do zápletky vtlačená trochu na sílu a vůbec jsem nevěřila Priestově holce/milence. Až do konce jsem věřila tomu, že jde o nějakého záporáka (spoiler alert: nejde).

Když to vezmu kolem a kolem, thriller, který neurazí ani nenadchne a v hlavě vám neuvízne.

krejcovka76
27.10.2022 5 z 5

Za mě 5 hvězdiček. Je to příběh, kde mě autor neustále udržoval v napětí, děj měl spád a scény jako takové logiku. A to už ani nezmiňuji, že hlavní hrdina a jeho tým mi byli více než sympatičtí. Těším se na další příběhy. Autorovi děkuji.

jprst
02.04.2022 4 z 5

Parádní nápad, poněkud horší zpracování, především v první části se děj rozjížděl hodně pomalu, ale pak už to nabralo spád, závěr byl snad až zbytečně přehnaný a překombinovaný. Nicméně jako odpočinkové čtení si to čtyři hvězdy zaslouží.

slecnapeta
01.04.2022 4 z 5

Napinavy pribeh se zajimavou zapletkou, pachatele ja nikdy nepoznam, takze i konec pro me byl prekvapenim. Nesmrtelnost a nadlidske vykony hlavni postavy k tomuto zanru patri a toleruji je.

lachtan77
05.03.2022 4 z 5

já to měl asi naopak než většina tady. Začátek se vlekl, kapitoly z minulosti byly zdlouhavé a o ničem. Teprve někdy za polovinou jsem se do knížky víc začetl. Jako celek hodnotím kladně, protože téma bylo zajímavé.

Anickahor
14.06.2021 3 z 5

Nejsem úplně pravidelný čtenář detektivek a thrillerů, takže jsem byla spokojená, protože jsem dostala přesně to, co jsem očekávala: napětí, trochu násilí, sem tam nějakého padoucha i nějakého světce, špetku psychologie, to celé prošpikované rychle se střídajícími emocemi.
Rozjezd byl takový pomalejší, pár dní jsem si vždy i dávala pauzu, nic mě nenutilo číst jednu stránku za druhou. Ale ke konci? Poslední cca třetinu knihy jsem přečetla víceméně na jeden zátah.
Charlie je sympatický hromotluk, se kterým se život úplně nemazlí. A který (ač si to nechce přiznat) má kolem sebe lidi, kteří nad ním drží ochrannou ruku. No musím se přiznat, že podivuhodná skupinka jeho spolupracovníků byla asi to nejlepší na knize. Duševní porucha hlavního hrdiny mi nijak nevadila, naopak jsem ocenila, že je jen sem tam zmíněna - a taky to Charliemu přidává na opravdovosti - nepůsobí potom jako "ooo velký hrdina, který je dokonalý a vše sám zachrání".
Dvě dějové linky mi přišly fajn, propojení s historií jsem uvítala. Jen teda to závěrečné propojení s dnešní dobou a rozuzlením pointy mi přišlo už trochu moc.
Sečteno a podtrženo, bylo to fajn čtivo a nevylučuji, že až zase jednou za čas dostanu chuť na detektivní thriller, že nesáhnu po druhém dílu ze série (samozřejmě, abych se dozvěděla, jak se to celé vyvine se snaživkou Georgií a dobrákem Okorem). :)

Danago
03.05.2021 3 z 5

Shodnu se se všemi komu se kniha zpočátku zdála skvělá a postupně začala ztrácet na věrohodnosti a tím mě začala unavovat. Takže se s jasných 5 * dostala na slabé 3*. Autor měl opravdu skvěle našlápnuto, ale konec byl slabší, čekala jsem jinou motivaci pachatele. Vysvětlení mi připadalo hodně přitažené za vlasy. A Charlie by byl sympatický , ale s tou jeho poruchou si opravdu nedovedu představit tak akční život, prostě se mi to tam vůbec nehodilo. Moc mě to mrzí , ale konec se podle mě nepovedl.

GabrielaSim
11.11.2020

Zcela souhlasím se Sasenou.
Zpočátku mě kniha bavila, zdála se mi docela svěží, monology přirozené, překlad dobrý...Říkala jsem si, fajn, nový šikovný autor, toho budu ráda číst. Jenže- nebudu. Jednak už mám dost fantasmagorických krutostí a zvráceností- a tady , zejména v závěru, je to brutální. Dokonce jsem se párkrát ujišťovala, že autor není Seveřan:)

sasena
14.10.2020 2 z 5

No nevím, dost dlouho jsem si myslela, že je to na 5*, ale od chvíle, kdy se do vyšetřování namotala Jessica, jsem tomu přestávala věřit. Najednou měla přístup ke stejným informacím, jako advokát, který je ale vázán mlčenlivostí a tím to pro mě ztratilo věrohodnost. Navíc, velmi časté indispozice hlavního hrdiny by mu myslím nedovolily ani řídit auto, natož úspěšnou advokátní firmu a náročné vyšetřování. A ten překombinovaný závěr...takže 3* za to, že se to docela dobře četlo a zkrátilo mi pobyt v posteli v době nemoci.

Acquenta
03.10.2020 5 z 5

Tohle je skvost mezi thrillery. Napínavé, čtivé, a když se k tomu všemu ještě přidá jiskřící chemie mezi hrdiny, úspěch je zaručen. Těším se na dalšího Charlieho :)

konicekbily
07.09.2020 3 z 5

Do knihy jsem se pustil s vervou na odhalení pro mne nového spisovatele, píšícího zajímavé thrillery. Verva mi vydržela, zajímavost knihy nebyla velká. Rutinně napsaný děj se dvěma zápletkami, dobově vzdálenými, mne neuchvátil. Průměr!

Agatha84
29.07.2020 1 z 5

Dočteno pouze ze setrvačnosti. Další naprosto zbytečná kniha bez výraznějšího děje či zápletky a s neskutečně mdlými postavami, které jsou samozřejmě (nejlépe se svým širokým příbuzenstvem a kolegů v práci - jako vážně?) postiženi řadou psychických poruch, o kterých se autor neváhá zmiňovat nejlépe v každé kapitole (to kdybychom na to asi náhodou zapomněli).

whiolet
27.07.2020 4 z 5

Četlo se, to strašně snadno, a tak mi čas s Charliem uběhl celkem dost rychle.
Příběh byl zajímavý, postavy taky, jen mi trochu vadilo, že více než případu se autor zaobíral Charlieho chorobou a myšlenkami, no vlastně spíš celkově Charliem.
Jinak na prvotinu, to bylo dost slušný čtení a těším se na další díl.

LeSk
04.05.2020 5 z 5

Wauuuu, kniha přečtena jedním dechem a hned se s chutí pouštím do druhého dílu. Zajímavý děj, zápletka, rozuzlení. Vůbec jsem netušila, kdo v tom má prsty. Doporučuji.

josska
29.04.2020 4 z 5

Kniha byla zajímavá,čtivá,,minulost a současnost a rozuzlení mě bavilo,,,uvidíme co další díly prinesou,,,,,,

nicolettkaa
29.01.2020 3 z 5

Asi jsem už těch detektivek a thrillerů přečetla tolik, že mi Jepice nedokázala nabídnout nic nového. Pro mě spousta klišé v jedné knize a pro mě nesympatické postavy. Nečte se to špatně, občas jsem se i zasmála (ne každý ocení britský humor), ale z celku nadšená nejsem.

Karborund
14.09.2019 3 z 5

Kniha nebyla špatná, chvíla bavila, chvíli nudila, ale určitě nebude patřit mezi, ty které mi utkví v paměti.

Nikkaa
11.08.2019 3 z 5

Kniha jako taková mě zpočátku vůbec nezaujala, ale přiznávám že od nějaké strany cca 200 jsem se nemohla odtrhnout a docetla během jednoho dne, k mému překvapení jsem do poslední chvilki netušila jak to celé skončí. Byla jsem mile překvapená

terinkha
05.08.2019 4 z 5

Jednotlivé hlavní postavy mi byly fakt sympatické, dějová linka se po prvních 100 stranách začala odvíjet fakt parádně, tipy na to, jak to dopadne, jsem taky měla, ale stejně mě to překvapilo (jak se to dokáže všechno zamotat a provázat...)! Přečetla jsem za víkend a popravdě se těším na další pokračování, Kazatel je prostě týpek ;-) 4,5 hvězdy!

Puntíkatýhrnek
03.04.2019 4 z 5

Fakt hezky napsaný zajímavý příběh, jehož konec na mě zapůsobil jako fraška...Myslím, že v něm byl mnohem větší potenciál, který, bohužel, autor neproměnil...Také mě rozčilovaly nepřesnosti ohledně věků postav, které do sebe vůbec nezapadaly...Nejvíc se mi líbila linie příběhu, ve které se Bertie setkal s Evou...Téma bylo neskutečně zajímavé, ale ten konec mě vážně zklamal, proto dávám čtyři hvězdičky.