Vražedná povaha

Vražedná povaha https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/3787/vrazedna-povaha-3787.jpg 4 83 19

Charlie Parker série

Grace Peltierová nespáchala sebevraždu, i když někdo se hodně snažil, aby to tak vypadalo… Ani starý masový hrob, objevený v nehostinném, větrném Maine, nejspíš neskrývá těla sebevrahů. Fanatická náboženská sekta, k níž nalezené oběti náležely, sice opustila tato místa před mnoha lety, ale místní na ni nezapomněli. Právě Grace připravovala k publikování obsáhlý materiál o ní. Byla tohle příčina její násilné smrti? Možná ano, když rukopis její práce zmizel. Avšak stojí zato roztáčet nové kolo vraždění po čtyřiceti letech, kdy se zdálo, že celý případ usnul? To jsou otázky pro bývalého newyorského policistu, dnes melancholického soukromého detektiva Charlieho Parkera. Nedlouho poté, co se vzpamatoval z násilné smrti své ženy, musí se začít znovu prohrabávat hnilobnými nánosy minulosti, která prosákla do současnosti. Parker záhy zjišťuje, že Elmer Pudd, maniak, zamilovaný do pavouků, jejichž jed mu umožňuje zabíjet vyhlédnuté oběti, není jeho hlavním protivníkem, že je jen nástrojem kohosi mnohem chladnokrevnějšího a racionálnějšího v pozadí. Stopa, při jejímž sledování překračuje mrtvá těla těch, kteří se uvolili osvětlit mu zpola zapomenuté stíny minulosti, jej postupně vede nejen k zakladateli sekty, známé dnes už jen pod vágním označením Bratrstvo, ale především ke kořenům, které do dnešních dnů neuhynuly. Tam nachází dodnes živý náboženský fundamentalismus, pěstující nenávist k menšinovým odlišnostem, rasismus, zpátečnictví. Charlie Parker je příliš vnímavým pozorovatelem, aby pochopil, že tohle jsou rysy, které nepatří jen čtyřicet let staré minulosti. Chce-li se s nimi jednou provždy vypořádat, bude muset provést radikální řez v živé tkáni současné místní komunity. A musí se připravit na to, že ta bude vzdorovat.... celý text

Detektivky, krimi Fantasy
Vydáno: , BB art

The killing kind , 2001

AlenaF
30.11.2023 4 z 5

Temné, mrazivé, brutální, morbidní. Spisovatel se vyřádil. Dám si na chvíli pauzu (teď čtu Hotýlek na Islandu), ale na nočním stolku už mám připraveny další dva díly.

Kami33
10.07.2023 5 z 5

Moje oblíbená série. Skvělý, tajemný Charlie Parker, jeho přátelé Louis a Angel, trocha mystiky, děsivý nepřítel a další skvělé počtení je tu. Oceňuji, že není nezbytné číst knížky chronologicky.

Niu
05.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Nooo, uf, nevím, co napsat. Connollyho knížky se čtou samy, příběh dobře ubíhá. Tento byl zvláštní svým zasazením do tématu "náboženství" (ano, úmyslně v uvozovkách). Téma sekt je víc mrazivé, než čisté zlo. Kdo ví, kdo vše je zapleten. Určitě doporučím přečíst sérii od začátku. Taky pro arachnofobiky nic moc :o) Ale třeba budete mít zájem vyhledat si některé druhy a podívat se, jak v reálu vypadají a co jsou zač naši osminozí kamarádi v příběhu :o) Co mi přišlo zbytečné byla linka opět s mafiány, kdy ten konec mi přišel až moc jednoduchý, vzhledem k tomu, co byl Al Z zač. Co mě v knížkách trochu mate je to, jak rychle se Charlie stíhá přemisťovat z místa na místo, a pak taky rozvleklé návraty do minulosti ve stopáži přítomných událostí.

DzordanoChruno
20.08.2021 4 z 5

Zaujímavé myšlienky najmä v úvode knihy, pútavý thriller. Potom trocha pritiahnuté za vlasy s "nesmrteľnosťou" a všestrannosťou p. Pudda, aj tých pavúkov a mŕtvol bolo zbytočne veľa. Ale aj tak a napriek mizernému prekladu dávam 4*. Výborný komentár: Honajz.

ArwenAragorn
22.01.2021 4 z 5

70%
...Ohlédl jsem se doleva a spatřil v malém oblouku zeleného světla tmavý půlkruhový obrys, tělo mohlo měřit tak půldruhého palce a chlupaté nohy vypadaly skoro stejně dlouhé. Instinktivně jsem ucukl rukou. Pavouk strnul, pak zvedl první pár nohou a odhalil rudé čelisti.

Nebylo to tak třeskutě napínavé jako předešlý díl, ale zase slušná jízda. Tenhle příběh by ale neměli číst jedinci trpící arachnofobií, těch jedovatých pavouků je tam fakt hodně.
Charlie má na začátku zjistit okolnosti smrti jeho dávné studentské lásky Grace, kterou policie označila za sebevraždu. U jedné mrtvé tady zase ani náhodou nezůstaneme. A Charlie postupně zjišťuje, že všechno, k čemu došlo, všechny ty smrti, pokřivené rodinné historie jsou svázány s Aoorostookskými baptisty, o nichž Grace připravovala materiály k publikaci.
Z postavy pana Pudda mi běhal vážně mráz po zádech. To je plusem autorovy tvorby - skutečně odporní padouši, dokonalá atmosféra, drsné akční scény a sympatický Charlie a jeho přátelé.

čef
04.10.2020 5 z 5

Mnohovrstevnatý svět, to mi uvízlo z této knihy nejvíce. Jinak jsem rád, že autor ustoupil od své přehnané mysteriozity a pustil se do problémů normálního světa, jakkoliv děsného. Kniha je jako jeho předešlé hodně napínavá, ke konci je to už čistý horror, takže pro mne Mňamka.

zdendula31
13.09.2020 4 z 5

Klasická Connollyovka..

Eva514
08.10.2019

Já nevím,ale mě to prostě přijde jak komedie. Bird umí akorát tak okecávat všechno a nebo vidět duchy. Nevím co si o této sérii vůbec myslet. Zničeho nic je z něj vrahoun, všichni ho znají, všichni se ho bojí. Přitom zabil na wc nějakého pobudu a jinak zabil v sebeobraně. Pořád ze sebe dělá chudáčka.. Když už se příběh konečně rozjede, tak za pár stránek zase nevíte kde jste, protože tam jsou zase sáhodlouhé popisky oničem ... Jak to tady někdo srovnává s hororem atd.. tak to jako vážně nééé chvilkama to možná je thiller, ale to fakt jen chvilkama..Jako číst,se to dá,ale..... snad brzo najdu nějakou lepší sérii..
Jestli si myslí spisovatel,že čím víc vražd tím lepší kniha, tak bohužel tady mu to nějak nevychází...

Ajrad1981
21.05.2018 4 z 5

Já si toho Birda snad nakonec oblíbím :-D Po prvním díle to rozhodně nebyl můj favorit, spíš bych ho na začátku nejradši nakopala. A druhý díl můj vztah k němu vylepšil jen nepatrně; teď ho vidím v trochu jiném světle, tak uvidím, co předvede dál ;-)

moudivlacek
07.05.2018 5 z 5

Jelikož mám osobně velký strach a odpor k pavoukům, bylo to místy pro mne dost těžké tenhle díl přečíst. Jinak zas je tu někdo, kdo to nemá v hlavě v pořádku a kdo se cítí nadřazený ostatním, a když ho někdo přestane na sto procent poslouchat, rozhodně dotyčný nejde a nedělá ty ty ty! Parker je skvělý a jeho dvojka přátel jakbysmet, jsem ráda, že Rachel chápe, proč to vše Parker dělá.
Každý díl je lepší a lepší.
Doporučuji - ale jen silným nervům a žaludkům.

Finn69
30.12.2017 4 z 5

I třetí díl se četl moc dobře, fanouškům horroru můžu jenom doporučit. Temné, mrazivé, za pana Pudda by se nestyděl ani mistr King.
Čisté čtyři hvězdy si určitě zaslouží.

davidurban1973
11.10.2017 5 z 5

Naprosto vynikající. Napínavé, mysteriózní... Podstatně lepší než první dva díly.

betys6914
04.02.2017 5 z 5

Skvělý Connolly jako obvykle. Propletené osudy a pomalu odkrývané záhady z minulosti a do toho všeho ti odporní pavouci.

hana4834
01.12.2016 4 z 5

tato kniha mi moc nesedla čekala jsem víc a bylo to dost na táhlí a zbytečně komplikovaný

cie
05.05.2014 3 z 5

Celkem jsem se nudila...asi mám větší očekávání než je pak skutečnost, Connolly mě celkem nadchl prvním dílem, ale teď ho čtu spíš ze setrvačnosti.

honajz
26.04.2014 3 z 5

Začátek knihy mne zcela uchvátil. Vtipné, mírně cynické, přirovnání, která by Chandler pohledal, příjemný nadhled. Mít kniha o polovinu míň stran, s pětihvězdičkovým hodnocením neváhám. Jenže - on tomu příběhu už před půlkou začne docházet dech a začínají se vršit jedna nesmyslná situace za druhou (včetně div ne „andělské“ komunity). Některé drastické popisy smrtí a mrtvých už se opakují, jsou zbytečné. Některá ta cestování po krajině působí až příliš popisně, a i když mi autor na několika stranách vylíčí cestu do Bostonu, nedokážu si to představit. Stačilo by mi místo popisných bloků, kterými lze natáhnout počet slov, za něž je autor placen, jen pár řádků s vystižením nálady. Podobně třeba popis muzea - kdo tam byl, nevybaví si, co stálo vlevo a co vpravo, a kdo tam nebyl, je mu to jedno. Stačilo nahodit atmosféru pár slovy, třeba že v tom deštivém počasí je uvnitř tísnivá nálada jak zmoklý pes u kamen. Vložené úryvky disertační práce rovněž postupně již nabourávají příběh i jeho vedení. A když Parker vidí už asi posedmé mrtvé lidi, s úsměvem na rtech vzpomenu Šestý smysl s Bruce Willisem. Humor a cynické poznámky časem odvane vítr z hor a z knihy se stává nezáživná bažina bez napětí, kde se již jen ploužíme ke konci a doufáme alespoň v nějaký zajímavější zvrat. Nutno se zmínit i o mizerném překladu knihy – WASP a nepochopení jména Bird, nebo dokonce jehovistický světoznámý časopis Strážná věž přeložit jako Pozorovací věž, to chce hodně neznalosti a oprsklosti zároveň.

LucillaPeters
04.03.2014 5 z 5

Napínavé, děsivé, mrazivé ... Výborný styl, který mi sednul, skvěle navozená atmosféra, zápletka dotažená k dokonalosti. Téhle knize nelze nic vyčíst ;-)

Patapuf
22.11.2012 5 z 5

Super počtení..... docela mě po přečtení každé jeho knihy mrzí, že je o další knihu míň, kterou sem nečetl....

guru
29.06.2012 2 z 5

Vôbec mi nesadol štýl tejto knihy.
Rozprávanie mi prišlo akési nezaujímavé, s mnohými odbočkami, nemohol som sa dostať do deja.
K tomu nádych kadejakých blábolov o anjeloch a podobne - to už mi vôbec nesedí.