Na ostří nože

Na ostří nože https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/3789/na-ostri-noze-3789.jpg 4 147 21

Charlie Parker série

Jaká míra bestiality přiměje vraha, aby před očima matky umučil její dítě a teprve pak mučil a zabil i ji? Jak moc zvrácený musí být vrah, jenž místo činu naaranžuje jako místo tvůrčího aktu a pak oběti zbaví tváří, které se nikdy nenajdou. Co s nimi dělá? Takové otázky trápí bývalého newyorského policistu s bluesovým jménem Charlie Parker a se setrvalou bluesovou náladou. Nemůže se jí zbavit od chvíle, kdy právě takovým bestiálním zločinem přišel o ženu i dceru. Trpkost a touha po pomstu jej nakonec připravily i o místo u policie, avšak Parker se rozhodne s pomocí svého bývalého kolegy přijít vraždě na kloub, zvlášť když se téměř totožný zločin opakuje v nedalekém městě a pak znovu a ještě jednou a zas. Jak přibývá obětí, rozšiřuje se i okruh Parkerových pomocníků. Je mezi nimi stará černoška, jež mívá vidění a v nich nezřetelně spatřuje lidskou stvůru, které dala jméno Cestující. Je mezi nimi i psycholožka Rachel, s níž Parker vytvoří přibližný psychologický portrét cestujícího vraha. Vychází z něj jako pozér vraždící pro efekt... Smyčka se pozvolna stahuje, ale Cestující se z ní ve strhujícím finále pokusí vysmeknout a utáhnout ji kolem svých pronásledovatelů...... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , BB art

Every Dead Things , 1999

AlenaF
24.11.2023 5 z 5

Hodně drsná detektivka, napínavá, nemohla jsem se odtrhnout. Pokračuji dalším dílem.

Lady Jane
11.12.2022

Na mě to byla už trochu moc velká řezničina...

konicekbily
07.02.2021 3 z 5

Rozhodl jsem se, že si přečtu několik prvních knih této série - a to pěkně od začátku. Úvodní díl mi připadá takový nějaký "přetažený či příliš obsažný". Všeho je tam moc - postav, těžce pochopitelných souvislostí, mrtvol, nejasného rozhodování hlavního hrdiny. Ale věřím, že autor chtěl čtenáře ohromit nějakým "pilotním" dílem série - jakýmsi seznamováním s tím, co můžeme čekat. Otevírám díl druhý.

ArwenAragorn
20.12.2020 3 z 5

60%
....A to bylo to, co chtěl "Putující" muž. Připomenout smrtí jiných smrtelnost nás všech. A zbytečnost a marnost lásky a oddanosti, rodičovství a přátelství, sexu a touhy a radosti tváří v tvář té prázdnotě, která nastane.

Velmi dobrá detektivka plná násilí a vražd. Seznámila jsem se s Charlie Parkerem, kterému hned na začátku brutálně zavraždí ženu a dcerku. Podle čarodějnice, za kterou dojde, to provedl "Putující muž".
V knize se odehrávají dva téměř samostatné příběhy. Bála jsem se, že totožnost Putujícího muže v tomto díle vysvětlena nebude a že bude provázet Charlieho i v dalších dílech. Naštěstí se tak nestalo.
Dala bych o hvězdičku víc, detektivka by si to asi zasloužila, jenže té surovosti tam bylo na mě prostě příliš. Ale určitě si nenechám ujít další díly.

Kjája
11.08.2019 3 z 5

Mnoho postav, mnoho mrtvol, mnoho stran. Ale prokousala jsem se až na konec, který byl celkem napínavý. Nevím jestli to byl záměr,ale překlad mi přišel trochu zvláštní, jako by zastaralý (kdo dnes používá výraz "arci"?). Snad se mi bude další díl číst lépe.

trudoš
18.02.2019 5 z 5

John Connolly přivádí v život povedenou okultní detektivku, která bez problémů ustojí stávající konkurenci. Jen chybí humor a nadsázka, které by její vyznění trošku odlehčily. Ale možná právě díky tomu jsem byl ve výsledku s románem maximálně spokojen, protože se v mnoha bodech odlišuje od zaběhnutých standardů. A pravděpodobně je to ta temnota na duši u všech vystupujících postav, co mě nejvíc pohltilo. Běsy minulosti nedávají odpočinout nikomu a záleží jen, kdo povolí jako první - hrdinu nevyjímaje.
Co bych ale spisovateli vytkl, je kompoziční rozdělení zápletky na dvě poloviny. V první se řeší jeden případ, v druhé zase jiný, aniž by souvislost mezi nimi byla nějak důležitá pro celek. Možná to byl pokus dát čtenáři za jedny peníze dva příběhy, kdo ví. Druhá výtka je už důraznější, ovšem netýká se autora, ale překladatelky Karly Šmídové, jejíž práce na knize je děsivá. Nejsou to jen slova a věty, v některých momentech postrádají smysl celé odstavce. A to říkám jako češtinář amatér.

moudivlacek
31.03.2018 4 z 5

Vůbec to nebylo tak špatné, ale možná mnoho lidí může odradit taková spousta jmen, hlavně vedlejších postav, které nejsou až tak moc důležití pro hlavní děj. Také je může odradit to, že skutečné hledání vraha Parkerovy manželky a dcerky se děje až ve 3. části knihy, mezitím se řeší a vyřeší spousta jiného, klidně by z toho mohly být 2 - 3 knihy.
Ale jinak, každopádně super detektivka, ale opravdu místy pro silné žaludky. Vraha jsem tipovala od půli knihy a trefila jsem se, ale byla jsem zvědavá, jak ho hrdina dostane a usvědčí.
Konec trochu smutný a rozhodně mě to nutí podívat se po dalším díle.

NADEI
28.02.2018 3 z 5

Příběh dobrý, ale styl jakým byl napsaný mi neseděl, nějak jsem se v celé knížce ztrácela a proto jen tři hvězdičky.

Finn69
25.12.2017 3 z 5

Tahle série vypadá docela slibně, byť pro někoho to bude možná příliš krvavé...
Bývalý policista Charlie Parker je jako mstitel své rodiny určitě zajímavá postava a jeho záhadní společníci Louis a Angel také nejsou žádné šedé figurky. Děj je nabitý, snad místy až příliš, ke konci už je to možná trošku překombinované, ale v žádném případě to není nuda. Rozhodně zkusím další díly.

Ajrad1981
29.08.2017 3 z 5

Když jsem před X lety přečetla Černého anděla, začala jsem mít ráda thrillery, oblíbila jsem si Johna Connollyho a Louise.
Tahle knížka je super, byť kvalit Anděla, dle mého názoru, nedosahuje. Nicméně něco mi na ní dost vadí. Prakticky se jedná o dva příběhy, jeden skončí v polovině knihy a pak pokračuje ten druhý, hlavní, pátrání po Putujícím muži. Samozřejmě každý z příběhů má svůj konec plný napětí, ale přechod z gradujícího konce prvního příběhu do teprve se rozvíjejícího druhého pátrání je dost ostrý, z vysokého tempa najednou spadnete do líného pochodu. Tohle mi nesedělo. Uvítala bych, kdyby obě pátrání byla víc paralelní, aby tam nebyl takový skok.

davidurban1973
27.05.2017 3 z 5

Zajímavé, čtivé, možná ke konci už takové překombinované.

lancelot
02.03.2017 3 z 5

První půlka knihy byla zajímavá a měla pěkný spád. Druhá půlka knihy a zavěr už byl pro mě trochu slabší.

Niu
02.09.2016 5 z 5

Knihu jsem četla poprvé, když mi bylo nějakých -náct a zanechala ve mně nezapomenutelný zážitek v podobě nočních můr, které si velmi dobře pamatuju. Knížku jsem si znovu přečetla o deset let později a zážitek to byl stejný. Spisovatel má, alespoň pro mně, dar vylíčit ponurou a dost temnou atmosféru. Jeho knihy obecně jsou nezapomenutelné, ať už se děsíte, co najdete na další straně nebo se smějete nad rozhovory Charlieho, Angela a Louise. Mám ráda tento žánr. Knihy od Connollyho se mi čtou hodně dobře. Mám ráda, když ve mně kniha zanechá jakékoli pocity.

Aktualizace k 1/2022: Po snad deseti letech jsem četla potřetí. A musím říct, že tentokrát jsem ten příběh vnímala úplně jinak. I ten závěr jsem si pamatovala jinak. Bylo to kruté, a jelikož jsem před nedávnem četla od Thillieze Krvavého anděla, něco bylo v obou knihách shodné. Já, která si moc dobře pamatuju, kdo je vrah, proto detektivky podruhé už nečtu (až na některé případy), jsem tápala mezi mými vyvolenými. No, možná je to věkem a pamětí :o):o):o) Bylo to dost komplikované všemi těmi odbočkami, ale nakonec je Connolly dobrý průvodce. Už jsem četla několik knih z této série (jen ne popořadě), ale oblíbila jsem si Angela a Louise s tím jejich humorem. Tentokrát se vrhám na celou sérii pěkně díl za dílem.

knihomolka525
03.07.2016 2 z 5

kniha na jejímž konci si už nevzpomenete co bylo na začátku.Děj který je úměrný ceněVybrala jsem ji kvůli irskému původu.Možná jde o to ,tak ji uchopit.protože irská mentalita je trochu jiná.možná trochu hůř pochopitelná pro toho kdo ještě nic třeba od Connollyho nečetl

ThomasRuhe
13.12.2015 2 z 5

Tato Connollyho prvotina s Charlie Parkerem se moc nepovedla. Myslím, že to přehnal s brutalitou vražd, která se z postupujícím příběhem neustále stupňuje.Parker lítá sem a tam a skoro každého s kým se setká, vrah zabije. Logika pátrání prakticky chybí, protože Connolly vraha schová tak, že to může hodit na kohokoli.
V závěru mu sice přisoudí pochybné motivy, ale to už mě identita vraha vlastně nezajímala. Jeho odhalení nemohlo překvapit více, nežli zločiny které páchal.
Samotný závěr je hodně slabý. Jakým způsobem se mohl Parker pomstít za svou rodinu vrahovi, který své oběti vyvrhuje a stahuje z kůže za živa? Žádný adekvátní způsob snad ani neexistuje.
To, že Connolly popisuje brutální vraždy z toho ještě nedělá dobrou knihu.Proto jen 40%.

kalache
07.10.2015 3 z 5

...to už je asi opravdu moc...

4xab
07.08.2014 2 z 5

Po pravde receno, me kniha zklamala. Podle me, ji vydali jen proto, ze popisuje do detailu nechutnou hruzu. Vydavatel si asi myslel, ze se to bude dobre prodavat. Autor nejak nezvladl soubeh deju, dost se v tom mota, vyreseni je tak za vlasy pritazene a tak nelogicke az hruza. Nejak k tomu vyreseni autor vubec nedospel, jako by nevedel co dal s dejem a jak z toho ven, tak pribeh najednou urizl. Holt prvotina. Snad se z toho autor vypsal a dalsi dila jsou povedenejsi.

Radůz
30.06.2014 4 z 5

Ze začátku mi nějakou chvíli trvalo než jsem se v knize zorientoval a zjistil o co vlastně jde. Navíc mi přišla trochu zbytečně rozvláčná. Ale jinak dobrý příběh a dobré čtení.

mauvais-ange
29.11.2013 5 z 5

Charlie Parker v této knize vyšetřuje sérii vražd, která začíná vraždou jeho vlastní manželky a dcery. Do tohoto hlavního děje jsou zapleteny ještě další, rozhádané mafiánské rody a hlavně případ Catheriny Demeterové, za kterým stojí další série brutálních vražd, tentokrát malých dětí. Kniha je místy brutální možná až moc (co se týká právě těch malých dětí), ale jinak opět perfektní. Spojitostí mezi vším je vrah, který byl pro mě osobně dobře vykreslený a překvapivý. Jedna z mých nejoblíbenějších knih od Johna Connollyho.

Liwilterhage
12.02.2012 3 z 5

Má první kniha od Conollyho.
Děj mi připadal takový "rozsekaný" a někdy mi unikaly spojitosti mezi jednotlivými částmi. Také někdy působí zmateně velký počet vyskytujících se postav.
Ocenila bych, kdyby se autor v ději více zaměřil na samotného vraha a jeho motiv vražd. Připadalo mi, že i když byl tím hlavním, moc se mu nevěnovalo pozornosti.
Nemohu tvrdit, že by se jednalo o špatnou knihu, neboť při mém čtení nenastal okamžik, kdybych nechtěla číst dál, ale obávám se, že to bylo spíše z očekávání něčeho nového.
I přesto knihu doporučuji ke přečtení a utvoření si svého vlastního názoru.