Bílá cesta

Bílá cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/3785/bila-cesta-3785.jpg 4 89 18

Charlie Parker série

V Jižní Karolíně čelí mladý černoch obvinění ze znásilnění a vraždy Marianne Laroussové, dcery jednoho z nejbohatších mužů ve státě. Jde o případ, se kterým nikdo nechce mít nic společného, případ s kořeny v prastarém zlu, a to je specialitou soukromého detektiva Charlieho Parkera. Jenomže Parker ještě netuší, že se ocitne přímo uprostřed nejhrůznější noční můry, krví zalité snové krajiny s přízrakem ženy v bílé kápi, černým autem vyčkávajícím na pasažéra, který nikdy nedorazí, a spiknutím přátel i nepřátel v okolnostech a dění obklopujících smrt Marianne Laroussové. Tohle už není jen obyčejné vyšetřování. To je sestup do černé díry, konfrontace s temnými silami, které ohrožují vše, na čem Parkerovi záleží: jeho přítelkyni, jeho nenarozeném dítěti, dokonce i jeho duši... V cele daleko na severu zatím fanatický kazatel Faulkner chystá Charliemu Parkerovi hroznou pomstu, jejímiž nástroji se mají stát titíž muži, které Parker nahání, a zvláštní, hrbaté stvoření, které hlídá své poklady zakopané na břehu řeky: neodhalený masový vrah Cyrus Nairn. Co nevidět dojde ke konečnému zúčtování jak v jižanských bažinách, tak v severských lesích, dvou navzájem vzdálených místech, které mají jednu vlastnost společnou: jsou to místa, kde se cestičky živých a mrtvých křižují. Je to místo, kterému se říká Bílá cesta.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Fantasy

Vydáno: , BB art

The White Road , 2002

Kami33
10.09.2023 5 z 5

Typický Parker. Kdo ho má rád, nebude zklamán.

maličkán
14.11.2022

Hrůza. Po 60 stránkách odkládám, tento autor mi vůbec nesedí a nebudu plítvat časem nad takovou slátaninou. Četla jsem od něj i Polibek smrti, bylo to to samé v modrém. Už žádnou knihu od něj. Divím se, že má kniha tady tak vysoké hodnocení. No asi jsem jiná.

Niu
25.02.2022 4 z 5

(SPOILER) U detektivek tohoto autora, přesně u této série mě mrzí to, že není tak čtená, jak by si zasloužila. Pravda, patří mezi díla na přelomu tisíciletí a jsou zastíněna aktuálnější tvorbou. Přece jen si cením neotřelého směřování původně detektivko-thrilleru do jiných úrovní. Možná je to i tím, jak vnímám právě ty jiné úrovně, je mi to bližší, ne tak přehnané. Prolíná se v příbězích i historie. Sice nemůžu posoudit, do jaké míry si autor dělal rešerše, ale řekla bych, že historie je natolik děsivá, že určitě tahle část práce spisovatelů je podložena pravdou. Tady nahlédneme do časů rasismu v Americe. Začátek, zdá se být klasický detektivní, a pak vás ta cesta svede, ani nevíte kam, divíte se všemu, co na ní potkáte, někdy se zastavíte, ale jediné, co víte, že chcete jít dál. A třeba je to ta Bílá cesta. Trošku mě v knize mate prolínání časů a kdo má zrovna v příběhu slovo (myšlenky), taky postavy, které se nějak v příběhu objeví bez zjevného důvodu (aspoň toho hlubšího). Ale co musím ocenit, tak Connollyho humor je jeden z mála, co mě rozesměje nahlas. A Louise s Angelem bych si přála poznat, mít je po boku. On ten Louise je svým způsobem vlastně milosrdný (viz konec knihy). Chybělo mi tam uzavření Charlieho hodnocení postavy Beara - ten konec mne fakt dojmul. Těším se na další díly a v sérii pokračuju.

DzordanoChruno
03.09.2021 4 z 5

Viac psycho a fantasy ako detektívka. Číta sa to výborne, ale výhrady mám k Angelovi a Louisovi, ktorí su vždy zázrakom pripravení tam, kam sa prirúti nepriateľ. A premisa, že zabíjať pre dobro či pomstu sa môže, je zvrhlá. Chcelo by to viac rozumu ako emócie, potom by to bolo dokonalé dielo.

ArwenAragorn
14.02.2021 4 z 5

65%
"... To je Bílá cesta, pane. To je místo, kam přichází spravedlnost, kde živí i mrtví kráčejí bok po boku."

Pěkný thriller, jako obvykle s mysteriózními prvky.
Charlie má zjistit, co se stalo s 6 let nezvěstnou Cassie Blytheovou a má pomoci svému známému právníkovi, který obhajuje černocha obviněného z vraždy bílé bohaté dívky. K tomu má být fanantický šílený kazatel Faulkner propuštěn na kauci. Jednotlivé, zdánlivě samostatné linky příběhu se postupně protínají. A závěr je akční ažaž.
Kromě toho se dozvíme něco nového o minulosti Charliho přátel Louise a Angela i o tom, jak se Louis a Angel seznámili.
Opět příběh nabitý dějem se spoustou postav, mnohé z nich, ať živé nebo mrtvé jsou známé z předchozích dílů, takže je nutné číst je postupně. Myslím, že to je právě problém čtenářů, kteří tady na Databázi napsali, že je to slátanina.

konicekbily
17.12.2020 4 z 5

Thriller plný násilností, vražd a napětí, asi tak, jak to americký čtenář vyžaduje. Přehršle postav a skákání v ději i pohled do historie rasově rozdělené společnosti. A na závěr vícenásobná jatka! Nadprůměrný thriller.

davidurban1973
18.01.2020 4 z 5

Pěkne napsane, ctive. Zajímavý krimi příběh s mysteriozni primesi.

Ajrad1981
11.11.2019 3 z 5

Tak nějak mi ta kniha přišla "soft" - teda s ohledem na to, že hlavní postavou je Charlie Parker. Mrtvoly se začaly kupit až cca v poslední třetině knihy, ale ve srovnání s předchozími díly se mi to nezdálo jako nějaký extra masakr. Trochu mě to zklamalo, moje aktuální nálada si žádala něco drastického, ať si vyléčím aktuální splín (ve stylu "na hrubý pytel hrubá záplata"), ale moc mi to nepomohlo. Za normálních okolností bych asi přidala i čtvrtou hvězdičku, ale bohužel.

Eva514
14.10.2019

Nepřečetla jsem ani půlku... Tuto sérii odkládám na neurčito. Vůbec mě to nebaví, nedokážu se začíst. Autor patlá páté přes deváté. Vůbec jak kdyby neumí psát fantasy.. nehodí se mi to vůbec k té sérii.. Nevím no. Za mě velké zklamání a jdu číst něco jiného .

items
06.05.2019 odpad!

Nie som ochotný hľadať skutočný obsah v tom neskutočnom množstve balastu.

Metla
25.07.2018 4 z 5

Uplynulo deset let od chvíle, kdy jsem v knihovně zakopla u tento román a seznámila se s Charliem Parkerem, soukromým detektivem se smutnou minulostí, sarkastickým smyslem pro humor, talentem nasírat lidi, se zajímavými kamarády a také paranormálním darem, či snad prokletím vidět více než obyčejní mudlové. Tehdy jsem byla nadšená – navzdory faktu, že „Bílá cesta“ je čtvrtým dílem série a události z předchozích knih zde hrají poměrně značnou roli. Uplynulá dekáda posunula laťku mých nároků mírně směrem vzhůru, tudíž se po druhé četbě nemohu pouze rozplývat.
V porovnání s předchozími díly je tento nejvyzrálejší, děj svižně odsýpá a uspokojivě funguje i gradace (s výjimkou překotného finále, kdy se řešilo příliš mnoho věcí na několika málo stranách). Autor konečně pochopil, že nepíše turistického průvodce a ubral v kartografických detailech, soustředil se jen na důležitá místa a tam si v melancholických, ponurých až depresivních náladách přímo rochnil. Přibylo lekcí z dějepisu, což čtenářům neznalým americké historie pomůže v lepší orientaci především ohledně různých odnoží Ku-klux-klanu. Ano, Charlie Parker tentokrát zavítá do jižanských končin USA, kde se v minulosti odehrávala rasově motivovaná svinstva coby místní folklór. Jsou to právě dávné i současné hříchy, co přiměje Charlieho brodit se bažinami a lidským hnusem, aby objevil pravdu (nejen) o násilné smrti bílé dívky z bohaté rodiny. Jako obvykle jsou mu nápomocní dva teplí zabijáci Louis a Angel – bonusem jsou neveselé epizody z jejich mládí.
Ke kladům Connollyho tvorby patří schopnost vybudovat hutnou atmosféru, sympatičtí hlavní (ne tak docela kladní) hrdinové, nehorázně odpudiví padouši, živé dialogy, uvěřitelné akční scény. Zápletka byla na můj vkus opět poněkud překombinovaná, některé scény přebytečné. Na škodu je bohužel i provázanost jednotlivých dílů, jelikož nemám chuť vyplnit díry v paměti opakovanou četbou díky špatným až příšerným překladům do češtiny. „Bílá cesta“ patří k tomu lepšímu, i zde však občas najdeme nepovedené pasáže. Většinou jde o drobnosti typu nevhodně zvoleného slova v kontextu popisované situace, korunu překladatelka nasadila v závěrečné přestřelce, kdy se žena s útočnou puškou vyklonila z úkrytu a vystřelila tři kola… Ach jo.
Procházka po „Bílé cestě“ nebyla tak úžasná jako před deseti lety, ale pořád jde o hodně dobrý thriller s mysteriózními prvky.

moudivlacek
26.06.2018 5 z 5

Tak zde mě vyděsil už jen začátek děje, protože jsem se dozvěděla, že minulým dílem nic neskončilo, naopak to pokračuje. Přidá se k tomu rodina se ztracenou dcerou a rodina se zavražděnou dcerou.
Charlie cítí, že musí pro obě udělat své maximum. Také jsem se dozvěděla dost o minulosti Angela a Louise.
Žaludek se mi uklidnil až na úplném konci. Správná detektivka.
Klobouk dolů a pro mne - nutkání pokračovat v sérii dál.

Finn69
31.12.2017 3 z 5

Vražedná povaha se mi líbila víc, tohle bylo už na můj vkus trochu překombinované a natahované. Napětí a spád vystřídalo nadpřirozeno, možná na škodu výsledku.
Tím ale nechci říct, že je to úplně špatné čtení, za tři hvězdy stojí.

Sekanina
16.03.2015 odpad!

bože to byla kravina

cie
28.11.2014 5 z 5

Super knížka! Napínavé od začátku do konce! A navíc se dozvíte něco o minulosti Angela a Luise! ;-)

LucillaPeters
25.01.2014 5 z 5

Tuhle knihu považuji za jednu z nejlepších, které jsem, ze série s Parkerem, četla. Opravdu upřímně jsem se bála, takhle skvěle popsané a lehce představitelné vyprávění jsem už dlouho nečetla. Za mě rovných 100% a upřímné doporučení všem, kteří se chtějí bát a nechají se rádi šokovat zlem v té syrové podobě.

Laaaney
13.12.2013 4 z 5

Skvělé čtení!!!

Patapuf
29.05.2013 4 z 5

Opět další z poutavých příběhů s Charliem..... Můžu jenom doporučit i když sem dal jenom 4 hvězdy.... Je to bílý rytíř se svým tažením proti zlu a bezpráví....

John Connolly
irská, 1968