Tajemný cizinec

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Děj Tajemného cizince se odehrává v 1590 v rakouské vesnici Eseldorf, neboli Oslov, neboli vesnice hlupáků. Děj není nijak epický, nejde o žádnou vystavěnou zápletku, spíše jde o filozofické úvahy psané románovou formou. Jde o řadu symbolů, odkazů a paralel na reálné fungování života, něco jako popis ne příliš zábavného Kocourkova. Už samotný název vesnice Oslov a úvodní věty, kde se dozvídáme, že tam děti školou nijak netrápí, spíše je učí být dobrými křesťany, neboli nemyslet, nebádat, nemít vlastní názor, ale poslouchat, neptat se a začlenit se do stáda. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/40577/tajemny-cizinec-40577.jpg 4.6105
Žánr
Literatura světová, Novely
Vydáno, Naše vojsko
Orig. název

The Mysterious Stranger, 1916

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (26)

Kniha Tajemný cizinec

Přidat komentář
ChrisSparrow
12. listopadu

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla (resp. slyšela audioknihu)... Až mě z toho mrazí, rozhodně doporučuju!!!

Skawin
22. října

Tak to jsem opravdu nečekala... Poslouchala jsem jako audio knihu a nevěřila vlastním uším. Naprosto geniální Mark Twain. Boris Rösner jako Satan a Jan Hartl jako vypravěč - to se nedá poslechnout jenom jednou, mimořádné dílo!

martina5069
06. června

Posloucháno jako audiokniha : 4hod 10min
Upřímě vůbec sem nevěděla do čeho du, pořád sem si myslela, že Mark Twain píše něco jako pohádky nebo dobrodružné knížky ale to sem se hodně spletla. Při poslouchání některých pasáží mě až mrazilo a překvapení došlo až na konci, kdy sem zjistila, že jde vlastně o pomatení mysli. Tenhle příběh má hloubku a poselství. Jsem sice na jiné žánry a tohle nebo spíš klasiku bych asi nečetla za to díky, že právě existují audioknihy a přednes pana Jana Hartla a předmluvy pana Borise Rosnera sou fascinující. Je to vlastně kniha popisující život a smrt, nebo vrtkavost okamžiku, že stačí chybné rozhodnutí a osud se ůplně změní a konec vás donutí zamyslet se. Přemýšlela jsem kolik mám dát hvězdiček a skončila sem u počtu 3,5* Příběh byl sice fascinujíci a hodně na přemýšlení ale pořád je tam to malé ale....

Sarajana
13. května

velmi zajímavá kniha

leos0925
07. února

...uzas...

Denny45
22.11.2018

Milí čitatelia, ak sa v knihe vyskytne postava satana alebo jeho príbuzného, pripravte sa na spoveď človeka, pre ktorého život stratil zmysel. Nemyslím to v zlom, práve naopak. Opäť nie je dôležitý dej ale sila myšlienok.
"Chodíš vari so zaviazanými očami, keď si ešte nezbadal, že zdravý rozum a šťastie sú nezlučiteľné? Ani jeden duševne zdravý človek nemôže byť šťastný, lebo život je v jeho očiach skutočný a vidí, aká je to hrôza. Len blázni môžu byť šťastní, ba ani tí nie všetci..."
"...Poznám tvoj rod. Je to črieda oviec. Ovládajú ho menšiny, zriedkakedy alebo nikdy väčšiny. Potláča svoje pocity a presvedčenie, ide za hŕstkou krikľúňov. Tá krikľúnska hŕstka zavše má, zavše nemá pravdu, ale dav ide za ňou bez ohľadu na pravdu..."
Mne už len zostáva povzdychnúť si spolu s Tajomným cudzincom: "Zdá sa mi, že ťažko vyhovieť ľuďom."

Elsinor024
26.03.2018

Po přečtení Twainovy knihy Dopisy z planety Země jsem v podstatě něco podobného čekala. Autor psal tuhle knihu prý dlouho, snad dvacet let, mezitím mu zemřely tři ze čtyř dětí a manželka, zkrachoval se svým podnikatelským záměrem... Nedivím se, že život viděl jako jednu velkou katastrofu a souvislý řetězec neštěstí.
Twain, velký kritik křesťanství, nemohl pochopit, jak tohle všechno mohl dopustit "dobrotivý tatík" na nebesích. V tom je ošidnost antropomorfní představy boha.
(V této souvislosti je výborné si pustit na youtube S. Harrise: Morálka a křesťanský bůh.)
Konec je potom síla a pochopení.

nemer
02.10.2017

Twain předběhl svou dobu. Perfektní a výstižné. Výjimečně tentokrát více oceňuji audioknihu - Satan v podání Rösnera je fantastický.

1