Poslední odbočka na Brooklyn

Poslední odbočka na Brooklyn https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70308/posledni-odbocka-na-.jpg 4 84 11

Hubert Selby se v této knize, kterou psal šest let, pokusil popsat „hrůzy a svět bez lásky, aby čtenáře zavalil pravdou jako Beethoven a donutil ho o ní po přečtení knihy – a je jedno, jestli se mu líbila, nebo ho znechutila – týdny, měsíce nebo sakra každým okamžikem přemejšlet“. Poslední odbočka na Brooklyn je sbírkou příběhů nejrůznějších feťáků, členů pouličních gangů, prostitutek a prostitutů i kdysi docela obyčejných lidí, které však život udolal a zbavil všech iluzí. Svět, v němž se lidé Selbyho příběhů pohybují, je peklem, světem nevědomosti, drogové závislosti, zkaženosti a násilí – soucit, láska, pomoc druhému zde nemá místo –, veškeré lidské konání má jeden jediný cíl – přežít. Selby u svých postav rozpoznal, že cynismus, brutalita a „bezcitnost“ jsou jenom maskou zakrývající strach z toho, že tito lidé nevědí, kudy z kola ven.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Arcadia

Last Exit to Brooklyn , 1964

Frizer
05.02.2023 4 z 5

Další deprese z generace Beatniku....z časů které se nevrátí, ale jako historický pramen a důkaz jednoho období je kniha fajn. Pokud vám je náct a tvoříte si světonázor, určitě dílo zahrňte do své četby....v době vzniku šokující, dnes již notně okoralé...

ozzak
10.04.2021 4 z 5

Syrove ale také moc pěkné povídky

Iljaajli
12.07.2017 5 z 5

Kromě dokonalé znalosti prostředí je pro mě nejsilnější stránkou knihy obnažení motivací postav k jejich často patologickému jednání až na úroveň těch nejzákladnějších popudů, těsně na rozhraní pudu a myšlenky. Tedy těch věcí, se kterými se vlastně pereme všichni a prostředí velkoměsta s roztrhanými mezilidskými vazbami jim dává "vykvést" často doslova ďábelským způsobem, protože jim přináší posilující zpětnou vazbu.
Takže pro mě jsou tyto Selbyho povídky unikátní ne v detailním odhalení toho, kolik je v lidech špíny, ale toho, jak a kdy se dostává na povrch.

Note
26.01.2016 5 z 5

Chvíľu trvá zvyknúť si na štylistickú stránku knihu, ale akonáhle sa čitateľ prispôsobí, nie je knihe čo vytknúť.

Dera
26.10.2015 4 z 5

Pesimismus na mě dýchá z každé stránky. Portrét hrůz světa, ve kterém chybí láska. Opravdu zde chybí jakýkoliv "soucit" s postavami těchto příběhů, nejvíc je to patrné u žen. Ty jsou zde degradovány a ponižovány až na samé dno. Autor napsal: "Chtěl jsem zobrazit hrůzy světa bez lásky, ohromit a zavalit čtenáře pravdou, takže ho donutí dlouhé týdny co tuto knihu dočetl, přemýšlet." Za sebe říkám, že se mu to povedlo...

Serja
19.10.2014 3 z 5

Málo brutální, málo oplzlé, málo zábavné, moc transexuální. Čekal jsem víc...

Daya
06.07.2014 3 z 5

Bylo to brutální, ale ta brutalita mne neočarovala, jak se mi to u jiných titulů stává. Nevím proč, asi to bylo tou dobou, možná tím místem. Prostě mne to nezajímalo. Škoda.

Terry11
29.04.2014 2 z 5

Co dodat! Nejsem cílová skupina. Přečetla jsem pouze z toho důvodu, že mám ráda NY a knihu jsem dostala. To snad snesou jen silné mužské, trénované povahy! A věřím, že je to kniha psaná ve smyslu naturalismu. Ovšem mám za to, že i Zola by se chytil za hlavu nad tím, jak se svět za těch sto let nezměnil.

FillisDilla
07.01.2014 5 z 5

Pravděpodobně nejbrutálnější kniha, kterou jsem kdy četl.

Claire
31.08.2011 3 z 5

autor popisuje děsivý život na brooklynu, tak že všechny postavynebudete mít rádi, nikdo zde není dobrý, každý z nich má nějakou chybu větší chybu, až se děsíte jestli na jednom sídlišti může všechno tohle být a musíte se zamyslet nad vším tímto zda je to vůbec možné(i když víte že je) protože to je neskutečné.
- nečtivé, přímá řeč nerozeznatelná od toho co si člověk myslí, všude samá sprostá slova
+ dobrý děj, popisování pouze toho podstatného, žádná zaujatost či vyvyšovaní některých postav

Amnesiac
06.08.2011 4 z 5

Husté poviedky, ktoré kde koho odradia. Námet drsného života, drog a skrachovaných existencií rozhodne nie je pre každého, z literárneho hľadiska sa však poviedkam nedá nič vytknúť

drogy Amerika 50. léta 20. století psychologické romány narušená mládež feťáci, narkomani Brooklyn

Hubert Selby
americká, 1928 - 2004