Pán much

Pán much https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3645/bmid_pan-much-IAp-3645.png 4 2843 451

Již klasický příběh chlapců z britské internátní školy, kteří se ocitnou na opuštěném ostrově. Hra na Robinsony se však brzy změní v boj všech proti všem, v němž je hlavní předností síla, autorita a schopnost šířit strach. Kniha se obrací ke stále aktuální otázce: Je civilizace v našem chování opravdu tak silně zakořeněna, jak si namlouváme? Nebo jsme stále jen příslušníky smečky?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Maťa

Lord of the Flies , 1954

mgeisselreiter
03.05.2020 5 z 5

Hned od začátku se kniha čte velmi dobře a těžko se od ní odchází. Pořád se ale nejedná o nic výjimečného. Teprve od druhé poloviny, spíš od dvou třetin, začíná jít do tuhého a román nabývá na intenzitě a síle. Vyvrcholení je silně působivé. 90% a 5*, 3. 5. 2020.

evacerna18
23.03.2020 4 z 5

Ze začátku jsem měla problém se začíst. První polovina knihy je plná příliš dlouhých (a podle mého názoru zbytečných) popisů krajiny, které dnešního čtenáře už moc neosloví. Druhá polovina ale stála za to a od knihy jsem se naopak nemohla odtrhnout. Kniha právem spadá mezi doporučenou četbu na většině škol. Zároveň ale dokáže zaujmout i daleko starší čtenáře. Knihu tedy doporučuji všem bez ohledu na věk a celkově dávám 4*/5.

Abroš
14.03.2020 5 z 5

Kdo ví jak by vypadal život nějakého kolektivu na ostrově po ztroskotání.Jak tenká je hranice o ovládání slabých a pocitu moci nebo podřízení?A myslím,že by ani nemuselo jít o děti,jako v tomhle případě.Drsné téma.Velmi zajímavá kniha

3nitka
07.03.2020 4 z 5

Moc. Strach. Dav.
Zdravý rozum. Ľudskosť. Tolerancia.
Veľmi tenká hranica.

Teraz potrebujem nejakú romantickú hlúposť, ktorá skončí svatbou :)

sika444
04.03.2020 5 z 5

Jedna z nejdůležitějších knih, protože pomocí jednoduché fikce ukazuje mechanismus moci a vzniku násilí. Psychologové potvrzují, že jednotlivé stupně sestupu do pekel, přesně takto fungují (masky, zvířecí názvy, odlidštění). Není to o dětech ani o škole, ale o společnosti a každém z nás. Někde tam, mezi těmi žáky elitní školy, se nacházíme.

Corso
03.03.2020

Uprimne, dovolim si hodnotit knihu ktoru som dva krat rozcital a dva krat nedocital a odlozil. Proste som mal dojem ze ma nezaujima ako to dopadne. Ked som sa teraz vsak nad tym zamyslel, asi sa to az bojim docitat. Golding doslova zaostril na tie najhnusnejsie ludske vlastnosti a podal nam ich este kontrastnejsie v postavach deti. Toto asi prekona malokto. Mozno reportaze o detskych vojakoch z afriky. Despotizmus, nenavist, elitarstvo, opovrhovanie druhymi. Toto je ako petriho miska a vy mate pri oku mikroskop. O to horsie je, ze sa to deje v skolach, na ulici, s inymi kulisami, inymi postava, ale stava sa to. Nie je to z prsta vycucana fantazia. Je to o povahach.

Greenfingers
01.03.2020 5 z 5

Knihu jsem četl již před delší dobou, přesto však si docela dobře vybavuji její děj a jednotlivé peripetie. Co je ale daleko důležitější - kniha nastoluje závažné otázky vztahující se k lidskému chování, a to v situacích, kdy jsou jedinci vystavení ohrožení.

migina
29.02.2020 2 z 5

Platná napříč lidskému bytí, ovšem na mě moc morbidní.

Kabátice
22.02.2020 3 z 5

Tohle dětské řádění na ostrově mi přišlo dost smutné a moc mě neoslovilo.

Kryštofka
21.02.2020 4 z 5

Kniha má určitě co říct i dnes. V kolektivech se vždycky vyčlení určité typy a řeší podobné konflikty. A tady se nám předkládá možný scénář, kam by to mohlo dojít bez dohledu dospělých.
Vadil mi ale překlad. Lokální zmatenosti.

Adamson
21.02.2020 5 z 5

Super knížka. Takzvaně krásně morbidní.

PetrCepek
15.01.2020 5 z 5

Vynikající příběh o dobru a zlu v každém z nás, a to nejen když nám bylo dvanáct. Poměrně útlá kniha na maximálně dva večery čtení a minimálně měsíc přemýšlení.

Anetidlo
30.12.2019 2 z 5

Prvně jsem viděla film v rámci předmětu psychologie. Líbil se mi, viděla jsem v tom něco vyššího. Po nějakém čas jsem sáhla po knize. Nezaujala mě. Musela jsem se nutit k dočtení.

WowKokinko
28.12.2019 3 z 5

Knihu se mi četla celkem těžko, psychologicky zajímavá, ale pro mne nic uchvacujícího

nicolle
21.12.2019 5 z 5

Skvělý psychologicky příběh o tom, jak dobro a rozum v jednom diteti na pustem ostrově, nedokáže zastavit skupinu děti, jenž se v davovem šílenství zcela odvrátí od možnosti záchrany, a vytvoří si vlastní brutální pravidla, kde násilí a vrazda neni nic neobvyklého.

Medulka.013
19.12.2019 5 z 5

Pán much je naprosto skvělý příběh. Ukazuje totiž, že člověk je fakt jenom zvíře. A tak to má být. A tak to je..

Andrea81
01.12.2019 4 z 5

Pro mě dost těžké čtení, při představě, že mám doma dva stejně staré kluky, jako jsou kluci v knize mi občas tuhla krev v žilách. Další krásná sonda do lidské duše, kdo si zachová zdravý rozum a bude se chovat alespoň trochu civilizovaně a kdo se nechá strhnout silnějším jedincem, za cenu páchání hrůzných věcí, aby měl plné břicho a přežil. Děkuji čtenářské výzvě.

kolacky
29.11.2019 3 z 5

Doplnila jsem si mezeru ve vzdělání a Čtenářskou výzvu, ale kniha mě neoslovila - ten námět a děj byl dost možná věrohodný, ale zvíře v nás je dost hrozné.

honajz2
21.11.2019 5 z 5

Jedna z nejsilnějších a nejnapínavějších knih, jakou jsem kdy četl. Zpočátku je to celkem klidné, ale už i tam jsem z knihy cítil takový zvláštní pocit, který jako by našeptával, že přijde něco zlého. Ani v téhle části jsem se však nenudil a když na ostrově přišla změna režimu, nemohl jsem od toho odtrhnout oči a prostě jsem to potřeboval dočíst co nejdřív, jinak bych byl nervní, jak to celé dopadne. A ten závěr... nevěřil bych, že bych při čtení knihy byl tak strašně v napětí. Celá ta kniha je o tom, co se stane, když větší skupinu začne řídit charakterní šílenec. A když řídí větší skupinu, klidně se přestanete řídit rozumem, jenom abyste zapadli do většiny. Rozhodně jedna z nejlepších knih, co jsem kdy v životě četl. 5*

Gilnien
21.11.2019 2 z 5

Tohle opravdu nebyl můj šálek čaje. Nejprve jsem četla, pak jsem doposlouchala jako audio knihu. Konec byl napínavější, než celá kniha. Symbolika mě nicméně zaujala velmi, myslím, že je to stále aktuální téma.