Pán much

Pán much https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3645/bmid_pan-much-IAp-3645.png 4 2828 450

Již klasický příběh chlapců z britské internátní školy, kteří se ocitnou na opuštěném ostrově. Hra na Robinsony se však brzy změní v boj všech proti všem, v němž je hlavní předností síla, autorita a schopnost šířit strach. Kniha se obrací ke stále aktuální otázce: Je civilizace v našem chování opravdu tak silně zakořeněna, jak si namlouváme? Nebo jsme stále jen příslušníky smečky?... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Maťa

Lord of the Flies , 1954

sonroll
sonroll
22.05.2016 2 z 5

Jelikož jsem knihu četl až v roce 2016, mé hodnocení se bude i od toho odvíjet. Téma je zkrátka výborné, ale pro mě již několikrát viděné (Stanfordský vězeňský experiment; Ztraceni; různá reality show; a spousty dalších příběhů), a tak mě chování dětí a projevování jednotlivých charakterů příliš nešokovalo. I tak jsem se na tuto knihu velice těšil. Ovšem zde vzniká jedno ohromné ALE!

Neuvěřitelně kostrbatě skládané věty. Neustále jsem se u nějakých spojení zasekával a říkal si „cože?“. Někdy mi zase připadalo, že autor mluví z cesty. Rozjímal jsem i nad myšlenkou, jestli autor nebyl opilý, když to psal. Několikrát jsem se přistihl, že při čtení myslím úplně na něco jiného, a když jsem se takto nachytal, ani jsem se nevracel v ději zpět, protože jsem věděl, že se stejně nic nestalo.

K příběhu:
Do první poloviny neuvěřitelná nuda, kdy jsem se musel pořád přemlouvat k dalšímu čtení. Když už se konečně začalo něco dít (hořící les), autor děj hned v počátku katastrofy utne a posune o několik týdnů dopředu, aby se i nadále nic nedělo. Navíc se v budoucnu k situaci vrátí asi jen ve třech větách. Místo neustálého dělání stojek, házení po sobě písku a leštění Čuňasových brýlí (díky kterým se zakládal oheň rychleji než sirkou), mohlo být vysvětleno, jak se děti bez zranění na ostrov dostaly (proč to mezi sebou ani jedinou zmínkou neřeší), kde je vrak letadla, piloti, rodiče. Kostru parašutisty snad ani řešit nebudu, protože to už byl pro mě velký extrém (zřejmě v tom hledám zbytečnou logiku). Poslední čtvrtina už získala na obrátkách a začalo se konečně něco dít, i když bych tam měl opět spousty připomínek, ale snažil jsem se to přelouskat co nejrychleji, abych měl tuto knihu co nejrychleji za sebou. Navíc, Ralf se na konci příběhu spletl. Nebyli dva, ale tři. Ale předpokládám, že autor ve všech těch zmatcích na uhořelého klučíka pozapomněl.

Závěrem:
Člověk, sám o sobě, je jedno z nejdivočejších zvířat na planetě (neustálé boje, dokazování síly, předhánění se, hon za úspěchem, sexualita). Stačilo by nám odebrat naučená pravidla, zrušit zákony a celý systém lidského společenství by se zhroutil jak domeček z karet. Buďme rádi, že tu máme demokracii!

Manifest blech
Manifest blech
02.05.2016 4 z 5

Téma vážně není nové, jak se píše v anotaci, což knize neubírá. Přečetla jsem to za pár dní, pěkně čtivé.

Docela krutý popis psychického vlivu mladých na sebe samotné a jejich okolí. Nikdy víc nebyl důležitý oheň a maso. Určitě doporučuji přečíst.

Beltrix
Beltrix
29.04.2016 3 z 5

Z této knihy mám velmi rozporuplné pocity. Nicméně asi převažuje absolutní zhnusení nad tím, co se na tom ostrově děje, které přebíjí i to, jak dobře je román napsán a kolik otázek přinutí čtenáře si klást.

silvara
silvara
24.04.2016 5 z 5

Další knížka, kterou bych mohla zařadit pod kolonku "Skvělé počtení - následují depresivní stavy".
Začátek je nenápadný, téměř idylický. Kdo by se nechtěl ocitnout na pustém ostrově? Záhy však přichází zvrat a v ten okamžik si uvědomíte, že následující děj se vám nebude líbit proto, že bude odporně, nechutně realistický. Jestli jsou tohohle schopny předpubertální děti, co by dokázali dospělí?
Skvělé počtení, nádherná sonda do zvrácených koutů lidské duše a kniha, nad kterou budete rozjímat ještě dlouho po jejím přečtení.

rarášek
rarášek
17.04.2016 4 z 5

Nevím, co říct. Příběh měl pomalý rozjezd, ale jakmile se tam objevil zlom, tak to jelo. Jediný, komu se tam podařilo zůstat se zdravým rozumem, byl Ralph. Mě se z postav snad líbil jediný Simon a s tím to nedopadlo nejlíp. Knížka je důkazem, jak se ze skupiny chlapců, izolovaných od společnosti a bez dozoru dospělých, stane divá zvěř bez kouska lidskosti, která se nezdráhá zabít i člověka, který nejde s nimi. Ne všechny takovéto příběhy by nemohli skončit jako v této knížce. Příběh, který by nemusel být vzdálený pravdě.
Pokud někomu vadí, že postavami jsou 12-leté děti, tak ať se kouknou o přežití dospělých ve Ztracených nebo Kdo přežije. :)

danny_21
danny_21
31.03.2016 4 z 5

Člověka postavíš mimo bariéry takzvané "civilizace" a stane se z něj to, co všichni v podstatě jsme - zvíře. Zvíře, které si ve strachu nebere servítky a veškerá společenská pravidla a sociální pouta jsou v tlupě potlačena a kdo nejde s davem, je odpadlík a toho je potřeba potrestat a nejde o to, jestli jde o dospělé nebo děti. Zajímavá, pravdivá kniha - ano bohužel věřím, že přesně něco podobného v takovéto situaci se může udát - nezapřeš to, co v podstatě jsi - 80%

studentkadejin
studentkadejin
29.03.2016 5 z 5

Ke knize jsem se dostala v rámci studia, tedy v podstatě z donucení. Přesto mě kniha velmi zaujala, přestože je pravdou, že nemusí sednout každému a o jejím významu je nutno přemýšlet. Dle názvu a recenzí jsem si nebyla jistá, co mám od knihy čekat, ale její přečtení mě donutilo k hlubšímu zamyšlení, což nemohu říci u každého díla.
Myšlenkou, kterou bych ráda vypíchla, je pointa názvu, tedy to, že Pán much (odkazující k obludě, která hrdiny knihy na ostrově děsila) není nic jiného než zlo v lidech a náš strach z něj.
Hodnotím velmi kladně a doporučuji těm, kteří jsou ochotní u čtená přemýšlet v symbolické rovině.

V reakci na jeden z předchozích komentářů, který hodnotí knihu jako odpad, bych ráda ještě doplnila několik kratičkých myšlenek.
1. Kniha není od českého autora, tedy slovní zásoba nemusí být nutně dílem spisovatele, ale spíše dílem překladatele.
2. Věk 12 let je obdobím, kdy se chlapci ocitají na počátku puberty, mění se v dospělé a v tomto věku již jsou zodpovědní za své chování (odpověď na otázku, proč 12-letá děcka)
3. Nemyslím si, že by bylo vhodné banalizovat smrt dvou chlapců, která byla jednoznačně zaviněna ostatními - Čuňas nespadl a nerozbil si hlavu při pádu, ale byl na něj ÚMYSLNĚ svržen kus skály, která mu rozbila hlavu a potom spadl na pobřeží, kde ho proud přílivu stáhl do moře.

lucievach
lucievach
28.03.2016

Myslím, že k nějakým knížkám musí člověk dospět, aby je ocenil a spravně pochopil. K tomuto dílu jsem ještě nedospěla. Prostě já nevím : parašutista? jen tak přilétl na pustý ostrov, kde se tam vzal? ... a když už je situace vyhrocená, přichází deus ex machina. teď ne Pane much, třeba někdy příště.

Makaja
Makaja
18.03.2016 3 z 5

Já nevím, mně to prostě přišlo jen jako vyprávění o partě kluků, kteří nad sebou nemají dohled a tak zkouší, kam až mohou ve své "hře" zajít. Chlapci od šesti let (to jsou prostě prcci) do dvanácti .... mě tam asi právě vzhledem k věku chlapců to podobenství o tom, kam až může člověk zajít, když ztratí okovy civilizace, nějak nevyplulo. Protože takovéhle války se vedou i na mezi za vsí, jen nemívají tak hrozné konce (i když si pamatuju z dětství, jak jeden kluk zasáhl při bitvě dvou partiček kamenem do hlavy jiného a dotyčný skončil v nemocnici). Knížečka je útlá, přečetla jsem během pár hodin bez problémů. Popis ostrova a okolí se mi naopak líbil. Je to klasika, ale asi jsem nebyla naladěna na správnou vlnu.

Dera
Dera
11.03.2016 5 z 5

Bez okovů civilizace se klidně můžeme vrátit k přirozenosti. Tato kniha přesně vystihuje případ, kdy se skupina lidí octne osamocena v extrémní situaci a zvolí si základní přirozená pravidla. Totiž právo silnějšího prosazované silou klidně již od dětského věku. Lidé takoví vždy byli, jsou a budou. Právo kyje a tesáku vládlo vždy a vlastně vládne i teď. Jen zbraně jsou jiné. Za silný a zásadní námět knihy musím dát plný počet...

von Bahnhof
von Bahnhof
06.03.2016 4 z 5

Kniha o tom, jací skutečně jsme! Civilizace je pouhý náhubek.

Daydreamer
Daydreamer
05.03.2016 5 z 5

Mimořádný čtenářský zážitek. (Líbila se mi i filmová verze z roku 1963 - kdo snad, jako já, zažil někdy promítání s živým překladem :-) v bývalém Filmovém klubu v Klimentské ulici možná taky jen tak nezapomene).
Po katastrofě, kdy chlapci, bez jediného dospělého, zůstanou sami na ostrově, se pokus o soužití za zachování "pravidel civilizace" poměrně rychle zhroutí. Skupina kolem Jacka postupně klesá až na úroveň divošství a terorizuje ostatní. A dochází i k úmrtím.
Jen dvě citace:
----------------------
„Ale doufám, že zabit nebyl nikdo, co? Mrtvoly veškeré žádné?"
„Jenom dva. A ti jsou pryč."
Důstojník se sklonil a podíval se na Ralpha zblízka. „Cože? Dva zabití?"
Ralph znovu přikývl. Za jeho zády se celý ostrov otřásal v plamenech. Důstojník
zpravidla poznal, kdy lidé mluví pravdu. Tiše hvízdl.
------------------------
„Viděli jsme váš kouř. A vy vážně nevíte, kolik vás tu je?" „Ne, pane."
„Člověk by myslel," řekl důstojník a představil si, co všechno se asi ještě dozví,
„člověk by si myslel, že smečka britských chlapců - a vy jste přece všichni Britové, že
ano? - se ukáže z lepší stránky - víte –“
„Ze začátku to tak bylo," řekl Ralph, „ale pak se všechno – "
Zarazil se.
„To jsme ještě táhli za jeden provaz ...
----------------------------------
Každý knihu hodnotí pochopitelně podle svého. Nicméně, pokud někdo v tomto případě udělí "odpad", vypovídá to zcela evidentně mnohem více o čtenáři samotném, než o knize :-)

Snofru
Snofru
02.03.2016 3 z 5

Očekávala jsem něco jako Pět neděl v balónu, nebo z novějších Labyrint - Maze Runner, ale nijak mě to nenadchlo. Ano, když nad příběhem člověk začne víc přemýšlet, najde v něm spoustu zajímavých poznatků a protikladů, ale že bych knihu četla bez dechu, to by muselo být jinčí kafíčko. Nejsem na tento druh "těžké" literatury, čtení beru jako oddech, proto jsem se k této knížce dostala až v rámci Čtenářské výzvy. Přečteno, odfajfknuto, ohodnoceno, ale vracet se k ní asi nebudu.

bararich8
bararich8
02.03.2016 4 z 5

No teda, čekala jsem od té knihy ledacos, ale takové zvraty opravdu ne. Knížka je velice čtivá, napínavá, plná nečekaných událostí, určitě doporučuji k přečtení. Ale pár věcí mi tam nesedlo, takže za 4*

Romanka89
Romanka89
29.02.2016 5 z 5

Obsahuje spoiler! Velmi silný příběh pro mě, hlavně smrt Simona a Čuňase, a vůbec lov na prase. Naprostá chladnokrevnost, touha po ničem jiném než po lovu a po moci v podání Jacka. Oproti tomu Ralph a Čuňas jakožto představitelé rozumnosti, kteří dbají hlavně na to, aby se zachránili, aby udržovali signální oheň. Příběh střetu dobra a zla, rozumnosti a zábavy. Kdo by se přidal k lovcům a kdo k těm, co se snaží urdžet oheň?

Čtenářská výzva 2016: Kniha autora oceněného Nobelovou cenou.

zuzi1162
zuzi1162
18.02.2016 4 z 5

Lituju, že jsem knihu četla až teď a nedostala se k ní dřív. Kniha mě dostala svou opravdovostí.

rodak
rodak
10.02.2016 3 z 5

Námět asi dobrý ,ale strašně to postrádalo čtivost a švih.Zřejmě nejsem na takovou náročnou literaturu.

Mrnda
Mrnda
02.02.2016 4 z 5

Návrat do dětských let, kdy mi přišlo divné, proč všichni ti chlapci na opuštěných ostrovech tak jednoduše přežijí. Golding mi konečně nabídl odpověď, po které jsem toužil.

nygmasriddle
nygmasriddle
22.01.2016 5 z 5

Přečteno jedním dechem.

Nikol117
Nikol117
16.01.2016 4 z 5

Napínavá kniha s nečekanými zvraty.