Noční můry s čápem marabu

Noční můry s čápem marabu https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8750/nocni-mury-s-capem-marabu-8750.jpg 4 139 12

Další kniha Irwina Welshe, která šokuje vulgárností výraziva a neučesaným jazykem , ale ve své postatě je sociologickou sondou do frustrací obyvatel průmyslového města (jímž je klasicky skotský Edinburgh). V prostředí obydleném feťáky, fotbalovými rváči, nezaměstnanými a návštěvníky hospod a nočních klubů se odehrává příběh Roye Stranga.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Maťa

Marabou Stork Nightmares , 1995

Marquis
18.01.2024 5 z 5

Už som zrejme vo fáze, že mám od Welsha viac prečítaného, než neprečítaného, no predsa prichádzam ku každej ďalšej knihe s malou dušičkou. Zbytočne.

Stále je to ten istý majster slova; ulice Edinburghu už sú dávno dôverne známe. Stačí vyjsť na Leith Walk a zbadať staré tváre (Lexo, spomenutý Begbie, starý Lawson), prípadne sadnúť do zapľuvaného lokálu s ďalšími fanúšikmi Hibs.

Dlho som mal zato, že Welshovým opus magna je Lepidlo, no Marabu je ešte o kúsok lepší. A o veľký kus kontroverznejší a naturalistickejší. No bodaj by nie, veď aj tie témy sú citlivejšie.

Samotné znásilnenie, čo je vlastne hlavný motív knihy, je popísané až znepokojivo sugestívne - čitateľ si tak (azda zámerne) pripadá ako zvrhlý voyeur, ktorý všetko sleduje s otvorenými ústami a zviazanými rukami (obrazne). Navrch pridajte patologické vzťahy v patologickej rodine. Plus ešte pár zneužívaní; psychických i fyzických. Čo nás vlastne privádza k hlavnému hrdinovi.

Roy Strang fakt nie je sympaťák. V jednej chvíli ho budete nenávidieť, v ďalšej ním pohŕdať, možno v závere tomuto uzlíčku mindrákov aj porozumiete a dokážete mu odpustiť... Radi ho však mať nebudete. Roya môže mať rada len jeho šialená rodina a predovšetkým jeho literárny otec Welsh. U nikoho iného som takú slabosť pre pokrivené ľudské charaktery totiž nevidel.

Nejde len o to, že Welsh si vytvoril rovnako ako onehdy Balzac svoju Paríž, svoj vlastný Edinburgh; postavy v ňom si radostne hýčka a v každom ďalšom príbehu nám o nich odtajní čosi nové. No opakujem - radi ich mať nebudete. Ale dokážete sa s nimi stotožniť, prípadne "len" ich pochopiť.

A komu by tieto moje kvetnaté ódy nestačili, kniha ponúka hneď tri originálne perspektívy rozprávania, čo z nej činí vskutku unikátny čitateľský zážitok.

P.S.: Marabu je už od pohľadu poriadny zmrd!

leukjetezien
01.08.2023 3 z 5

Těžko se mi hodnotí, ale overall feeling po bezprostředním přečtení je asi "confused", co z toho vzešlo.

Knížka má pomalý rozjezd, jako by se Welsh trochu hledal, anebo možná ani nehledal, ale připravoval si půdu pro další části. Přibližně v polovině to ovšem nabere spád. Welsh is on fire. S blížícím se koncem se pak Welsh nadopuje éčkem (stejně jako hlavní postava), vyplaví se mu serotoniny, jenže to nestihne v tomhle stavu dopsat, na dojezdu chytne depku, přestane ho to bavit a hrozně rychle celý příběh utne.

Jako tvl... Konec byl na mě trochu too much. Ne z hlediska explicitnosti nebo nechutnosti, ale z hlediska toho, že to ubralo na realističnosti a uvěřitelnosti, což mívám u Welshe rád. Tady se už utrhl z řetězu.

Příběhu pak nepřidává ani postava hlavního "hrdiny", jak už tady někteří psali. To, že je to pošuk, by nevadilo, většina postav u Welshe jsou větší nebo menší pošuci (což je možná i důvod, proč ho čtu), ale tenhle Roy mi přišel nezajímavý, v podstatě neví, co chce, nepřemýšlí nad tím, že neví, co chce, jako by jen "byl" a "dělal" věci.

Kdyby se to osekalo a něco trochu upravilo, mohla z toho být fajn povídka. Takto je to... vlastně ani nevím co.

Annkag
13.08.2022 1 z 5

Pro mně to bylo neskutečné čtení které asi nebude pro každého.Ale ten kdo sáhne po téhle knize a přečte ji nikdy nezapomene na chvíle kdy mu stáhlo žaludek a nechtěl pokračovat dál.

samkko
15.06.2022 5 z 5

Skutečně, kam se hrabe Trainspotting! NMSČM je zatím Welshova nejlepší kniha kterou jsem čet a taktéž se mi potvrdilo, že je Welsh asi můj oblíbený autor. Jako filmový fanoušek mám tendenci u každé knihy přemýšlet, jak by se daná část dala převést na filmovou scénu. No a teda byl bych fakt zvědav, kdo by tohle dokázal, protože děj je rovnou tří vrstvá genialita ukazující minulost, součastnost a Royův "ráj", zároveň. Miloval jsem pokaždé to HLOUBĚJI, HLOUBĚJI, HLOUBĚHI, miloval jsem vetšinu postav a to, že si kniha z ničím nebere servítky. Fakt pecka. HLOUBĚJI..

monci6485
23.06.2020 4 z 5

Totální úlet. Ty představy (sny) jsou celkem nudné. Na druhou stranu chápu, proč to v knize je. Aby čtenář nevyblil duši, protože zbytek je fakt hnus..

karol.cadex
02.05.2020 3 z 5

Welshe mám moc ráda, ale tohle... Marabu si mě vůbec nezískal, hlavní hrdina je debil úplně jiným způsobem než jsme u Welshe zvyklí a velmi mě nebavil. Snové pasáže jsem přeskakovala, prakticky jsem přečetla tak půlku knihy, víc se nedalo.

Serja
18.02.2016 5 z 5

Někdo je flamingo,někdo marabou stork....a někdy se situace otočí a člověk se nestačí divit.

Note
30.07.2015 4 z 5

Jedna zo slabších kníh od Welsha, ale stále zábavné čítanie. Snové pasáže ťahajú celkový dojem z knihy výrazne smerom nadol.

Daya
03.07.2014 3 z 5

Typická Welshovina, však tentokrát se mne tolik nedotkla. Hlavní hrdina byl jalový a sympatie či antipatie k němu jsem hledal jen těžko. Prostě to nešlo. Snové pasáže mne sraly tak, že jsem je měl chuť přeskakovat, ale nakonec k tomu tak nějak asi patřily, k tomu celkovému divnu tohoto titulu.

snowball
16.05.2012 1 z 5

miluju všechno od Welshe, kromě této knížky, je to jedna z nejnechutnějších věcí co jsem četla...

Amnesiac
06.08.2011 3 z 5

Oproti ostatným trochu slabšia, ale stále je to kvalitka

MaO
06.04.2011 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem četl

Irvine Welsh
skotská, 1958
2004  86%Trainspotting
2004  86%Porno
2014  90%Heráci
1999  78%Acid House
2003  82%Lepidlo

Kniha Noční můry s čápem marabu je v