Dharmoví tuláci

Dharmoví tuláci https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3616/bmid_dharmovi-tulaci-7Ep-3616.jpg 4 489 64

Dnes již klasický, ale stále inspirativní román jednoho z otců hnutí beat generation o vstupu buddhismu do amerického způsobu života. Prototypem hlavního hrdiny románu se Jacku Kerouacovi stal básník a ekolog Gary Snyder.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Maťa

The Dharma Bums , 1958

Pawlisman
26.09.2014 4 z 5

V knize mě především zaujalo vyprávění v přírodě, tedy ani ne Karouacovy lodě, bary, vlaky a města, ale kameny, lesy, pastviny. Výprava do přírody je skvostná pasáž této knihy.

Veronika_!+
02.09.2014 2 z 5

Uz jsem to ani nedokazala docist... Vecna nuda.. Par mouder v jinak dost prehnanejch kecech

3nitka
26.08.2014 5 z 5

Tento skvost mám medzi svojimi knihami viac ako dvadsať rokov a čítala som ju veru viac ako dvadsaťkrát. Na opustený ostrov by so mnou šla medzi prvými.

Pojď Rayi, všechno přece jednou skončí.

Je úžasná, vtipná, oddychová, najlepšia. Kerouac je naj.

Aaron Lewis
14.08.2014 4 z 5

O zen-budhismu. Podobné jako Na cestě. O člověku a jeho mysli, proti normálnímu americkému životu.

nyx
20.05.2014 5 z 5

Kerouac opět nezklamal. Dharmoví tuláci jsou minimálně stejně dobří jako Na cestě. Úžasné popisy hor při jejichž čtení mě chytala toulavá.

HTO
03.03.2014 5 z 5

„Jednou odpoledne, zrovna když jsem se tak koukal na na úplně nejhořejší větve těch úžasně vysokých stromů, jsem si začal všímat, že ty větvičky a lístečky, co jsou úplně nejvýš, jsou jako lyrický šťastný tanečníci, co jsou rádi, že byli přidělený až na samý vrcholek, kde mají ten burácivý zážitek celýho stromu, co se pod nimi kýve a dělá z jejich tance, z každýho jejich trhavýho pohybu, obrovský společný tajemný a potřebný tanec, a tak se tam nahoře v tý prázdnotě jen tak vznášejí a tančí o smyslu stromu.“

Dharmoví tuláci, kapitola 25

Niraj
24.09.2013 5 z 5

Kniha, kterou jsem přečetl mnohokrát, někdy i dvakrát hned za sebou. Kniha, která mi v jistém období mého života dávala inspiraci a pomáhala na další cestě. Svoboda, nezávislost, putování, samota, budhismus, underground, ....
Kniha by určitě patřila k mým Top10 (Top5) které bych si vzal na pustý ostrov.

KikiZ
12.08.2013

Krásná knížka, nejen pro vyznavače budhismu. A cestovat po americké přírodě s Japhym Ryderem by se asi občas zachtělo každému.

Miken008
08.08.2013 3 z 5

Dal jsem Kerouacovi druhou šanci, aby na mě zapůsobil.. No, bohužel se to nestalo :/ Je sice pravda, že příběh je oproti Na cestě méně zbrklý a chaotický, ale to je tak všechno :( Mám rád mentalitu východní filozofie, ale tohle byla pro mě španělská vesnice... Naprosto bezduché (nebo až moc?), nic neříkající přímé řeči vytržené z kontextu, který mě neskutečně nudili. (o čem se to proboha celou dobu bavili.) Miliony postav, které se v knize objeví jen na pár řádích dokáží čtenáři hodně zamotat hlavu svými jmény. Děj sám o sobě taky není příliš napínavý.. spíš bázlivý, neustále se opakující dějové linky stejně jako v Na cestě... Jediné co se mi líbilo byl popis výstupu na Matterhorn a popis santusáckýho života Japhyho Rydera a jeho chajdy. Za sebe říkám ne :/ Škoda...

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Veľmi dlho som odkladala čítanie tejto knihy, pretože Kerouac ma sklamal knihou Na ceste a do Tulákov sa mi práve z tohoto dôvodu ani trochu nechcelo. Ale...prekvapenie prišlo a Dharmoví tuláci sa mi skutočne páčili. Tá sloboda a život bez starostí so všetkým čo prinesie je v Tulákoch podaný úplne ináč než Na ceste. A k tomu ten Kerouacov parádny štýl. Skvelé čítanie, ktoré sa len tak neomrzí. Odporúčam. 4,5/5

millan
04.03.2013 4 z 5

Veľmi pokojné, pohodové, slobodné, ale aj tragické, alkoholové, drogové... No čo viac si človek môže priať.

Drevak
16.10.2012 5 z 5

Má nejoblíbenější kniha již po dlouhá léta. Náhodou jsem na ni narazil v knihovně kamarádových rodičů, vypůjčil si ji od nich (ano vypůjčil, v té době se knihy ještě normálně půjčovaly neb je lidé vraceli. Ne jak dnes) a během víkendu přečetl; a nakonec sháněl po knihkupectvích a antikvariátech, abych získal přesně toto vydání. Tím jsem se seznámil s panem Kerouacem a mohl se více ponořit do jeho díla.

padre
17.09.2012 5 z 5

O prírode, o ľuďoch, o spoločnosti a o hľadaní seba samého... Najmä (nazvime to) horské pasáže geniálne! :) Tulácke boty na nohy a Kerouac vo vaku... a môže sa ísť na hory! :)))

santafe
15.09.2012 5 z 5

Ach, mám strašnou chuť hned teď vyrazit někam do hor...vařit čaj a meditovat. Udělám to, třeba příští prázdniny:)...neskutečně Božská kniha...

Violetti
22.07.2012 5 z 5

Velmi inspirativní dílo plné krásných myšlenek a především vysoce pohodové atmosféry. Během čtení jsem prostě musela čas od času knihu odložit a jen tak ležet, koukat na nebe a na stromy v lese a užívat si naprostou duševní vyrovnanost spojenou s prožitkem okamžiku. Moc se mi líbí, že to všechno kniha má.
Kerouac je frajer :-)

Moares
21.04.2012 5 z 5

Naprosto nádherný příběh o svobodě. Kniha patří mezi mé nejoblíbenější knihy,které jsem kdy četl. Kerůvej je touhle knihou pro mě král

Gareth16
17.04.2012 5 z 5

Nejoblíbenější knížka..:-))

kniholka
07.12.2011 5 z 5

Mám ji raději než Na cestě, svoboda z ní přímo čiší. Vždycky si na tuhle knížku vzpomenu, když v Krkonoších vylezu někam vysoko a jen tak zírám do údolí. V tu chvíli jako by Kerouac seděl vedle mě...

Ikkju
15.09.2011 5 z 5

Kniha se mi dostala do rukou v pravou chvíli (17 let), užil jsem si jí maximálně; ještě po skoro dvaceti letech si občas vzpomenu na nějaký obraz nebo hlášku ...

Vždy když vyrážím do lesa a na skály, zní mi hlavou Wabi Daňkovo "nikdy Kerouaca nečet, ..", jenže to se mě netýká, Kerouaca jsem četl, a tahle kniha mě nepochybně ovlivnila na celý život.

Na toulky chodím v jeansech, v zadní kapse batohu nikdy nechybí nějaká kniha osvícených bodhidharmů dob minulých i nedávných a pod otevřenou noční oblohou cítím svobodu podobnou té, které Kerouac popisoval. Nepatřím mezi čundráky ani survivalisty, nevyznávám outdoor, i když moiru už jsem vzal na milost, chodím nejraději sám, a místo potlachů si čtu pod pískovcovými skálami v knížkách, jsem totiž dharmový tulák, ohé!

zuzanka
08.08.2011 5 z 5

Skvělý, báječný, úžasný a dokonalý a ještě se mi to četlo mnohem líp než Na cestě.