Deník chamtivýho parchanta

Reportáž z přednáškového, zábavního, blbého, geniálního a i jinak kulturně prospěšného turné po Kanadě.

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/13914/denik-chamtivyho-parchanta-13914.jpg 3.918

The Greedy Bastard Diary (2005)

Literatura světová, Humor
Vydáno:, Maťa

Kniha Deník chamtivýho parchanta

kní
30.05.2017

Je v pořadí. Už dlouho. Nějak se mi do ní nechce. Už jednou jsem to zkusila - a zase ji odložila na někdy pak. A to přesto, že začátek vypadá slibně:
Jmenuju se Eric Idle. Jsem nejsympatičtější ze všech šesti starých Monty Pythonů... No, Mike je možná sympatičtější, ale zcela jistě jsem druhý nejsympatičtější. Vlastně když na to přijde, Terry Jones je taky hodně sympatický, ale rozhodně jsem třetí nejsympatičtější. No víte, Terry Gilliem umí být velmi sympatický, zejména na večírcích. Možná až příliš. Takže jsem... Graham Chapman byl velmi sympatický člověk a dokonce i John Cleese je o hodně sympatičtější než býval. Takže soudím, že jsem šestý nejsympatičtější ze staré pythonské skupiny. Ostatně, co je na tom tak úžasného být sympatický?
Neboj, Eriku, přijde Den, ha pak se hukáže, že se do tebe přece jen pustím!

valda
22.05.2017

Eric Idle je jeden z šestice Monty Pythonů. Což je uskupení, které se stalo tak slavným, že to určitě nikdo ze členů ani v nejdivočejším snu nečekal. Po rozpadu se Eric věnoval také spoustě dalším úspěšným projektům, a tak měl ve svých šedesáti letech na důchod celkem vyděláno a vlastně už by se na všechno mohl vykašlat, sednout si do křesla a koukat na telku. Maximálně sem tam něco napsat. Jenže to by tu nesměli být jeho kamarádi z Pythonů, kteří si nedají pokoj, a pořád něco nového vymýšlejí. A tak, aby mezi nimi Eric nebyl za flákače, tak se rozhodl na stará kolena, poprvé v životě vyjet na tour do Ameriky. A sám. A to úplně sám, protože každá další hvězda do jeho show, přece stojí spoustu peněz a on je přece chamtivý parchant. A o té show bude psát na blog, a pak to vydá knižně, protože to jsou přece další peníze :-)
U téhle knihy je klasický problém v tom, že autor si dal závazek, že každý den bude psát příspěvek na blog. Což znamená, že i když se ten den nic zajímavého nestane, tak čtenář o tom čte kapitolu.
Každopádně se ale deník čte celkem dobře a nejsilnější jsou asi pasáže, ve kterých Eric popisuje zážitky z divočejších let svého života. Za to dávám hvězdičku navíc.

Mayaku
18.05.2017

"Z interview uvnitř novin se dozvídám, že jsem z legendárního komika postoupil na boha komedie. Myslím, že ten cyklus probíhá takhle: aspirant - kult - legenda - bůh - zašlá veličina. Ať je to jak chce, v téhle chvíli jsem patřičný bůh komedie. Nebezpečně blízko k patřičně zašlé veličině."

Monty Python jsem vždycky vnímala spíš jako celek a na samostatnou tvorbu jednotlivých členů jsem se příliš nezaměřovala. Když na mě však deník chamtivého parchanta vykoukl v knihovně, řekla jsem si - proč ne? - a dala se s chutí do čtení. Eric Idle je neskutečně vtipný člověk. Prakticky celou knihu jsem četla přes závoj slz v očích, z valné většiny způsobených krutými záchvaty smíchu, které ve mně vyvolávala, ale nestydím se přiznat, že v pár případech (slovy: dva) to bylo způsobeno slovy dojetí a smutku (ano, i to zde najdete!). Takže to radši nečtěte v tramvaji, neb budete vypadat jako pako, až se budete svíjet u tyče v křečích smíchu, nebo tahat nudli při vzpomínkách na George Harrisona.