Cesty Světem

Cesty Světem https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74274/cesty-svetem-74274.jpg 5 4 1

Příhody a zkušenosti na cestách po Americe, Australii, Novém Zélandě a jižní Africe.

R47
30.08.2023 3 z 5

Za mě bohužel průměr (hodnotím knihu, nikoli Pacltův neobyčejný život). Kniha se čte opravdu těžko, Paclt rozhodně nebyl dobrý vypravěč a tohle je seskládáno povětšinou z jeho dopisů. Sám z nich vystupuje pro mě jako člověk, který si neustále na něco stěžuje (a nebojí se to říct nahlas), s kterým asi nebylo snadné vyjít a který své dopisy prokládá popletenými historkami ze všemožných drobných půtek a bojů v Africe. Dokonce i dceři svého přítele nejdřív píše, jak je rozkošná a pak jak kde koho rozsekali... Často si taky stěžuje na to, jak "slovutní" cestovatelé falešně líčí kraje, které poznal. Podobá se v tom dost výrazně Janu Welzlovi. Na jeho vlastní životopis (který sespsal sám už bez pomoci českých novinářů) jsem si při čtení Cest páně Paclta vzpomínal asi nejvíc. Chybí tomu nějaká redaktorská ruka a oko, myslím. Podivné je, že z těch několika málo dopisů od jiných lidí, které jsou v knize také uvedeny (třeba dr. Jeppe, dr. Emil Holub...), na vás koukne úplně jiný Paclt: sympatický stařík, který se lopotí sám na vlastním claimu, rád si s každým popovídá nebo někomu uvaří (pečínku z dikobraza) nebo pomůže, pošle diamantek a po své smrti peníze odkáže sirotčinci.