Cesty k Šumavě

Cesty k Šumavě https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476421/bmid_cesty-k-sumave-4w5-476421.png 4 4 1

Cesty k Šumavě: skrytá tvář krajiny: věštci, čáry, léčitelé: víra, zázraky, znamení: bytosti hor a plání.

hrdlickova_61
07.07.2021 5 z 5

Znáte to, tyhle sváteční knížky, které lákají nejen k souvislému čtení, ale i k labužnickému ozobávání, jen tak namátkou, když chcete sebe nebo někoho druhého na chvilku potěšit. Vezmete svazek do ruky, ucítíte, jak je příjemný na dotek, zalistujete, stránky zašustí a zavoní… Takhle jsem pro vás vybrala úryvek na ukázku, když jsem na něj náhodně natrefila na stránce 63:

„Když tělo s duší jedno jsou,
stromu pak jsi podoben.
Slova tvá radost roznesou
do listů jak mízu kmen.“

Ondřej Fibich, rodák z Prahy, koná své cesty k Šumavě už po mnoho let a zve nás s sebou. V předmluvě píše o tom, že jej vede vlastně probuzená sounáležitost s prapředky, kteří bývali rakouskými Šumaváky. Příroda je podle jeho vnímání a zkušeností bytostí, která „může cítit, anebo mít i třeba fantomové bolesti, po ztracených strukturách či zničených biotopech…“

Spřízněné duše nad knížkou pookřejí, nespřízněné mají příležitost popovídat si v duchu s šumavským pohádkářem a lépe je oba poznat – pohádkáře i Šumavu : o)