Cestovní stipendia

Cestovní stipendia https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/921/bmid_cestovni-stipendia-642ef44e864b5.jpg 3 21 4

Dílo, které autor vytvořil téměř na sklonku svého života, vypráví dramatický příběh skupiny osmi chlapců z jedné londýnské školy, kteří byli za odměnu vybráni na prázdnový výlet na lodi po ostrovech Velkých a Malých Antil. Výlet pro studenty uspořádala paní Seymourová, milionářka žijící osaměle na jednom z antilských ostrovů, v rámci své dobročinné činnosti. Návštěvou u ní měl také výlet skončit a každý student měl od ní ještě obdržet stipedium 700 liber šterlinků. Výprava pod vedením profesora latiny Pattersona se měla nalodit na loď Alert kapitána Paxtona v irském přístavu Queenstown (dnes Cobh) v Corkském zálivu. Díky propagaci celé akce v tisku se o lodi, která čekala na své cestující, dozvěděl i vůdce uprchlých trestanců z místního vězení Harry Markel. Pod jeho vedením zločinci povraždili posádku a chtěli na lodi prchnout. Bezvětří však zmemožnilo plachetnici vyplout z přístavu. Když pak přijela skupina chlapců se svým vedoucím, museli zločinci sehrát roli původní posádky. Na moři se chtěl Markel cestujících zbavit, ale pak si uvědomil, že každý z chlapců dostane na konci cesty slíbené stipendium, a změnil svůj plán. Výlet tedy probíhal přesně podle původních propozic sponzora a na jeho konci paní Seymourová vyplatila slíbená stipendia. Vyjádřila zároveň přání, aby jejího známého, loďmistra Willa Mitze, loď odvezla do Anglie, což nemohl Markel odmítnout. Mitz však na lodi v noci náhodně vyslechl plán zločinců na povraždění cestujících a podařilo se mu zločince zavřít v podpalubí. Kydž pak na lodi nenadále vypukl požár, který zřejmě způsobili opilí zločinci, chlapci a Patterson s pomocí Mitze opustili loď na malém člunu těsně před jejím zánikem. Byli pak zachránění jinou lodí a šťastně se vrátili domů.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Návrat

Bourses de voyage , 1903

Luigi1
30.08.2022 4 z 5

Bylo vybráno 8 žáků kteří měli po celý rok výborné výsledky jak v učení tak příkladným chováním na cestu lodí.Schodou okolností uteklo 9 vězňů,kteří přepadli posádku výletní lodi a celou ji vyvraždili..Vydávali se za posádku této lodi.Tito trestanci přemýšleli,že by tyto žáky vrátili jejich rodičům za pořádné výkupné,ale pak se se rozhodli,že je pozabíjejí.Díky bývalému námořníkovi,který byl s dětmi na výletě,vyslechl rozhovor o tom masakru a piráty uvěznili v podpalubí.Za prudké bouře se jim podařilo vrak opustit

Eigis
02.09.2013 3 z 5

Na Verna vcelku dost průměrná záležitost. Bohužel geografické popisy tvoří vetšinu knihy. Samotná zápletka, ve které skupina pirátů pobije původní posádku, nahradí ji a chce se zmocnit vyhraných peněz, nedostává zasloužený prostor, ale i tak zvedá atraktivitu knihy.

tenax
15.08.2013 2 z 5

Podle mě jedna z nejslabších autorových prací. Bez nosné zápletky, s minimem děje. V podstatě popis historie a geografie jednotlivých antilských ostrovů, prokládaný opakujícími se popisy manipulace s lany a plachtami na lodi a rádoby vtipnými latinskými citáty, které používá mentor studentů Horatio Patterson. Ani se nedivím, že kniha byla u nás málo vydávána.

vitavita
05.04.2012 1 z 5

Zajímavý příběh z oblasti Antil ...