Cestovní stipendia

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dílo, které autor vytvořil téměř na sklonku svého života, vypráví dramatický příběh skupiny osmi chlapců z jedné londýnské školy, kteří byli za odměnu vybráni na prázdnový výlet na lodi po ostrovech Velkých a Malých Antil. Výlet pro studenty uspořádala paní Seymourová, milionářka žijící osaměle na jednom z antilských ostrovů, v rámci své dobročinné činnosti. Návštěvou u ní měl také výlet skončit a každý student měl od ní ještě obdržet stipedium 700 liber šterlinků. Výprava pod vedením profesora latiny Pattersona se měla nalodit na loď Alert kapitána Paxtona v irském přístavu Queenstown (dnes Cobh) v Corkském zálivu. Díky propagaci celé akce v tisku se o lodi, která čekala na své cestující, dozvěděl i vůdce uprchlých trestanců z místního vězení Harry Markel. Pod jeho vedením zločinci povraždili posádku a chtěli na lodi prchnout. Bezvětří však zmemožnilo plachetnici vyplout z přístavu. Když pak přijela skupina chlapců se svým vedoucím, museli zločinci sehrát roli původní posádky. Na moři se chtěl Markel cestujících zbavit, ale pak si uvědomil, že každý z chlapců dostane na konci cesty slíbené stipendium, a změnil svůj plán. Výlet tedy probíhal přesně podle původních propozic sponzora a na jeho konci paní Seymourová vyplatila slíbená stipendia. Vyjádřila zároveň přání, aby jejího známého, loďmistra Willa Mitze, loď odvezla do Anglie, což nemohl Markel odmítnout. Mitz však na lodi v noci náhodně vyslechl plán zločinců na povraždění cestujících a podařilo se mu zločince zavřít v podpalubí. Kydž pak na lodi nenadále vypukl požár, který zřejmě způsobili opilí zločinci, chlapci a Patterson s pomocí Mitze opustili loď na malém člunu těsně před jejím zánikem. Byli pak zachránění jinou lodí a šťastně se vrátili domů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/921/cestovni-stipendia.jpg 3.114
Žánr:
Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež

Vydáno: , Návrat
Originální název:

Bourses de voyage, 1903


více info...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Cestovní stipendia

Eigis
02.09.2013

Na Verna vcelku dost průměrná záležitost. Bohužel geografické popisy tvoří vetšinu knihy. Samotná zápletka, ve které skupina pirátů pobije původní posádku, nahradí ji a chce se zmocnit vyhraných peněz, nedostává zasloužený prostor, ale i tak zvedá atraktivitu knihy.

tenax
15.08.2013

Podle mě jedna z nejslabších autorových prací. Bez nosné zápletky, s minimem děje. V podstatě popis historie a geografie jednotlivých antilských ostrovů, prokládaný opakujícími se popisy manipulace s lany a plachtami na lodi a rádoby vtipnými latinskými citáty, které používá mentor studentů Horatio Patterson. Ani se nedivím, že kniha byla u nás málo vydávána.


vitavita
05.04.2012

Zajímavý příběh z oblasti Antil ...