Cestování ve středověku

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Tato kniha se obrací k odborníkům i laikům, kteří by si rádi udělali obrázek o způsobu života ve středověku a konkrétně o cestování, a možná by chtěli zjistit, zda „mobilita“ naší doby je skutečně tak jedinečná, jak se tvrdívá. „... Častokrát jsem byl na cestách – v nebezpečí na řekách, v nebezpečí od lupičů, v nebezpečí od vlastního lidu, v nebezpečí od pohanů, v nebezpečí ve městech, v nebezpečí v pustinách, v nebezpečí na moři,... v námaze do úpadu,... o hladu a žízni, v častých postech, v zimě a bez oděvu.“ Tato slova apoštola Pavla by mohlo tehdy potvrdit mnoho lidi, potulných kleriků a žebráků, nemocných, kupců, poutníků a rytířů. Středověk nám zanechal velké množství pramenů, v nichž se zmiňují jednotlivé aspekty cestování. Jsou to např. životopisy, kroniky, celní registry, zprávy o stavbách mostů a špitálů, obrazy..., takže autor se zabývá nejen okolnostmi, podmínkami a způsoby cestování, ale plasticky líčí i konkrétní události a fascinující lidské osudy (např. křížové výpravy, náboženské pouti, Kolumbovy výpravy, Marca Pola atd. atd.)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/106602/big_cestovani-ve-stredoveku-T1V-106602.jpg 4.27
Žánr:
Literatura naučná, Historie

Vydáno: , H+H (H&H)
Originální název:

Reisen im Mittelalter, 1986


více info...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Cestování ve středověku

roman9739
11.01.2018

Ačkoliv jsem knihu celou nepřečetl, našel jsem zde spoustu zajímavých informací. Styl knihy je čtivý a znalosti autora jsou obsáhlé.

nemharap
17.06.2013

Kniha se v první části zabývá cestováním tak nějak všeobecně a ze všech možných úhlů pohledu. (Prostor a podnebí, jezdecká a nákladní zvířata, cestování po vodě, dorozumívání na cestách, rychlost cestování…). V druhé polovině se pak věnuje konkrétním cestám a cestovatelům. V této části se mi nejvíce líbily kapitoly: Cestování Asií, Kolumbovy objevitelské cesty, Cestování kupce podle Boccaccia, Průvodce poutníků do Santiaga de Compostela. Nikdy bych nevěřil, že už v letech 1140 - 1150 vznikl asi čtyřicetistránkový průvodce po této poutnické cestě. Jako celek je kniha velice zajímavá a mohu jí jednouznačně doporučit k přečtení. Už teď se těžím na čtení dalších knih od Norberta Ohlera.