Cestování v čase

Cestování v čase https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28173/bmid_cestovani-v-case-aIR-28173.png 4 32 6

Cestování v čase nám nabízí přímo galaxii brilantních povídek, které určitě potěší každého milovníka vědecké fantastiky. Vynikající autoři jako H. G. Wells, Isaac Asimov, J. G. Ballard, Ray Bradbury nebo Arthur C. Clarke jsou skutečnou zárukou kvality. Tato kolekce povídek je doslova povinnou četbou pro všechny fanoušky cestování v čase. Geniální a slavný fyzik, profesor Stephen Hawking v roce 1995 v jedné ze svých vědeckých prací připustil, že „…spojíme-li Einsteinovu obecnou teorii relativity s kvantovou teorii, cestování v čase se jeví jako možné.“ Strhující vize o pohybu v časoprostoru umožňuje spisovatelské fantazii rozvíjet neuvěřitelné možnosti člověka vrátit se zpět do minulosti, či navštívit budoucnost. Snad zůstává jen otázkou času, kdy se tato vize stane skutečností. Vždyť i fantazie J. Verna se v dalším století změnila v realitu. Sestavovatel Peter Haining má za sebou dlouhou a významnou kariéru spisovatele. Vytvořil velké množství vynikajících sbírek povídek, které se staly mezinárodními bestsellery. Tentokrát nám připravil skutečnou lahůdku sci-fi literatury, do které zařadil povídky nejlepších autorů tohoto žánru.... celý text

Literatura světová , Povídky , Sci-fi

Vydáno: , Motýľ

Timescapes: Stories of Time Travel , 1997

kap66
12.02.2024 3 z 5

Ze tří Hainingových antologií, jež jsem četla, je pro mě právě tahle ztělesněním největší přitažlivosti - tématem a autory. Přesto ji hodnotím jako nejméně povedenou. Nelituji čtení, především díky Dickovi, Aldissovi, Clarkovi a Heinleinovi. Mé výčitky míří dvěma směry.
Zarazila jsem se nad zařazením povídkového souboru „Ilustrovaný muž“ mezi Bradburyho „klasické romány“; možná je to ojedinělý kopanec, ale zrovna u tak renomovaného autora – jak věřit ostatním údajům? Druhá věc: českému vydání ublížilo to, že - na rozdíl např. od Čaroplavců a Divodějných – překládala všechny povídky jedna překladatelka. Pokud databáze zachycuje její práce v úplnosti, nepatří mezi překladatelky nejzkušenější, ve sci-fi obzvlášť. Dokážu si představit, jak těžké musí být oprostit se od jednoho stylu a každé povídce vtisknout něco osobitého. To se tady nepovedlo a celek působí až příliš jednolitě.
Cestování v čase ale doporučuji, už jen kvůli tomu, že mě zajímá další názor, je jich tu poskrovnu. A taky byste díky němu měli do letošní ČV hodiny na obálce! :-)

strbkav
20.11.2022 3 z 5

Niektore poviedky boli skvele napisane, svizne tempo deja, lahko sa citali, boli putave a hned vas vtiahli do obsahu, niektore vsak, hoci mali skvelu myslienku boli nekonecne nudne a naozaj som sa musela snazit udrzat otvorene oci pri ich citani, niezeby neboli zaujimave temou, ale zdali sa mi dost nudne napisane. Tych vsak bolo menej, mozno 10-20%.
V kazdom pripade vsak vyber knizky nelutujem a za precitanie urcite stoji.

Adhara
27.05.2022

Tri príbehy z tejto zbierky mi utkveli v pamäti možno aj po dvadsiatich rokoch, odkedy som túto knižku prvý raz čítala. Celková úroveň poviedok v celej zbierke však nie je nijako závratná. Niektoré príbehy sú nezrozumiteľné, iné nezaujímavé až banálne. Ale tri, napriek nedokonalostiam, vo mne zarezonovali veľmi silno. Nebude asi náhoda, že ich autormi sú naozaj zvučné mená. Boli to:
- Aspoň čosi pre nás tempunautov od Philipa K. Dicka,
- Človek v jeho čase od Briana W. Aldissa
- Všetci vy zombiovia… od Roberta A. Heinlena.

lushi
23.11.2017 3 z 5

Některé povídky byly opravdu skvělé. Se sbírkami povídek mívám většinou problémy, ale tato je opravdu povedená. Antologie je navíc délkou jednotlivých povídek ideální na dojíždění do práce nebo pro nečtenáře.

cibulka 8
04.01.2017 4 z 5

Knížka mě nadchla. Není to tak, že by se mi líbily všechny povídky, ale mnohé jsem hltala jedním dechem.

mora.nocna
20.03.2013

cestovanie v case je moja milovana tema, ale z tejto knihy som mala skor rozpacite pocity