Cestou ze Sibíře do vlasti

Cestou ze Sibíře do vlasti https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423115/bmid_cestou-ze-sibire-do-vlasti-pUr-423115.png 5 1 1

Kniha je svérázným vlastnoručně ilustrovaným cestopisem popisujícím cestu českých legionářů, kteří prožili v Rusku 1. světovou i občanskou válku a od r. 1919 se se svým plukem vraceli zpět do vlasti.

milamarus
17.10.2019 5 z 5

Po obsahové a jazykové stránce ať knihu posoudí jiní. Já vyzdvihnu její zpracování – to množství kreseb a fotografií. Právě ony dodávají z mého pohledu deníkovým záznamům Josefa Charváta ty správné cestopisné grády. Výjimečný kousek!

------------------------------------------
,,(…) Konečně se tedy splňuje stará má tužba a nacházím se u moře. K tomu ještě u Velikého okeánu. Kdož by byl kdy si pomyslel, kam nás až osud zanese. Kdož by byl jen v šílené fantazii mohl si představit, že armáda znovu zrozené Čechie dospěje až ku břehům tohoto okeánu. Sedím na sopce zde na kraji Asie a v myšlénkách vracím se v nedávné prošlé. Co nás stálo úsilí, co klamů, co bouře přehnalo se přes naše hlavy, nežli jsme se dostali až sem. Nyní konečně, jsouce zde opět, opět a opět nové překážky se vyskytují nám vstříc. Jest to skutečně obdivuhodné, jakým způsobem my se dostáváme domů, dostaneme-li se tam vůbec. Jsme skutečně jak v nějaké říši legend a bájí, v říši jakéhos mocného Belzebuba. Nyní jsme konečně u břehů, čekajíce přívozníka, který nás vysvobodí ze zakletí a doveze do země zaslíbené.(…)“ – str. 44

deníky Československé legie legionáři kresby

Autorovy knížky