Cestou necestou - Za tajemstvím Hrubého Jeseníku

Cestou necestou - Za tajemstvím Hrubého Jeseníku https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269070/bmid_cestou-necestou-za-tajemstvim-hrube-269070.jpg 5 16 4

Hrubý Jeseník je pozoruhodným horským pásmem na pomezí Moravy a Slezska. Jsou to hory, jak se patří, vysoké, drsné a zachmuřené, ale i krásné a vyzývavé. Příroda je zde divoká a půvabná zároveň, od horských luk, přes hluboké lesy, až po údolí se stříbropěnnými bystřinami. Najdete zde tichá rašeliniště i hrozivá skalní bradla, obestřená legendami o čarodějnicích a čertech. Je to však i pohoří protkané historií lidského rodu. Dávné hornické osady, vesnice i města pamatující čilý ruch obchodu, krásné zámky i rozpadající se hrady loupeživých hejtmanů. Nechybí ani poutní místa, kam lidé chodili prosit o spásu duše své i svých bližních. Jsou to však také hory, které do jisté míry ztratily paměť. Jen málo rodin považuje Jeseníky za domov déle než dvě generace a mnoho místních svůj vztah ke zdejší krajině stále ještě hledá. Toulat se Hrubým Jeseníkem je snadné. Poznat jej však smí jen ten, kdo nelituje sil a obětí. Mnohokrát promokne na kost, propadne se do hlubokého sněhu a tvář mu ošlehá vítr plný mrazivých jehliček. V létě mu čelo sežehne nemilosrdné slunce a žízeň vypálí hrdlo do sucha. Musí chodit s otevřenýma očima a všemi smysly vnímat to, co nám zde předkové zanechali. Pak možná mocný Praděd dovolí, aby se poodhalila mlžná záclona a on spatří vše, co hory skrývají. A o tom je i tato kniha. Není to turistický průvodce, ale pozvánka k poznávání kraje, který je tajemný a krásný zároveň.... celý text

Ivka82
Ivka82
22.01.2024 5 z 5

Protože jsem nadšená turistka neustále objevující nová zákoutí rodných Jeseníků, tak mě tahle knížka nadchla.

twiggynka
twiggynka
05.02.2019 5 z 5

Úžasná kniha, plná výletů, poznání, historie i tajů Hrubého Jeseníku.

Cacolinka
Cacolinka
22.12.2018 5 z 5

Kniha, která nám poslouží jako návod na hodně pěkných výletů po Jeseníkách.

valda
valda
17.09.2017 4 z 5

Moje druhá kniha z edice Tajemné stezky. Tentokrát o Hrubém Jeseníku. Což je pohoří nacházející se na severu Moravy a části Slezska. Vždy na mě působilo takovým zadumaným, drsným dojmem. Což je jistě z části způsobeno drsnou přírodou, ale asi taky tím, že se jednalo o Sudety, takže odtud bylo vystěhováno původní německé obyvatelstvo. Jeseníky mají samozřejmě bohatou historii. Hlavně v těžařství, ale taky v průmyslu, který využíval bohaté zdroje dřeva a síly vody horských řek a potoků. Líbí se mi koncept Tajemných stezek, kdy se dozvíme ty největší zajímavosti historie míst popisovaného kraje. Kniha obsahuje také mnoho černobílých fotografií.

Miroslav Kobza
česká, 1969