Čeština poklepem a poslechem

Naší mateřštinou jsme obklopeni při každém kroku. Uvědomujeme si ale, nakolik nás čeština ovlivňuje a určuje, co o nás prozrazuje a jaká tajemství z minulosti skrývá? Virtuózní lingvista Pavel Eisner měl s naší mateřštinou dlouholetý milostný poměr, a tak ji poznal a podrobně prozkoumal z nejtěsnější blízkosti. Vybaven mnohostrannými znalostmi rozpoznal a zábavně popsal souvislosti zeměpisně, časově i oborově značně vzdálené, hlavně však s náramným vtipem a humorem rozebral, co je nám v jazyce nejbližší a co je pro nás daností až osudovou. Stačí se podívat třeba na heslo omáčka…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/181610/cestina-poklepem-a-poslechem-181610.jpg 4.718
Literatura naučná, O literatuře
Vydáno:, Leda, Rozmluvy

Kniha Čeština poklepem a poslechem

Vidlička
29.08.2018

Máme jen pět hvězdiček?! Nesouhlasím a dávám deset!!
Páně Eislerův humor, inteligence, vzdělanost a moudrost a neuvěřitelná krása a mrštnost Jejího veličenstva češtiny - jednoznačná bomba!
A to, že kniha byla vydána ve čtyřicátých letech, jí na ničem neubírá.
Jsem z této knížky jedním slovem vodvařená...

asam
07.02.2018

Zajímavé čtení. Vznik a vývoj slov, jejich význam, podobnost mezi jazyky sousedních zemí - to vše můžete sledovat v knížce. A navíc psáno s humorem a vtipem.

Knihoslapek
08.03.2016

Čeština poklepem a poslechem by neměla chybět v knihovně žádného milovníka češtiny. Čtenáře pobaví a poučí; je také odrazem doby minulé, a tak čtenáři mohou nahlédnout na to, jak čeština vypadala před více než šedesáti lety.

hystericwidow
30.12.2014

Po rozumné úvaze několikaměsíční (ne)čtení bohužel někde před půlí vzdáno... Čímž nechci všechny další zájemce nijak odrazovat! Kniha je z Eisnerovy strany opravdu nádherným vyznáním českému jazyku. Jen prostě asi není určeno pro každého.

Muflonius
27.09.2013

Kniha plná lásky k jazyku. Eisner dokazuje, jak krásný je jazyk český a dává nám ochutnat jeho barvitosti. Je jako milovník vína a slova, která nám zde vybral jako výběr z bobulí.
Každé slovo poválí na jazyku, ochutná a nechá doznít na patře. Přitom někdy okoření slovy příbuznými, ať tím či oním způsobem, aby zvýraznil jeho charakteristickou chuť.
Tato kniha je doporučována na spravení, po přežrání se slovy cizími či nevalné chuti.