Čeští cestovatelé a mořeplavci

Čeští cestovatelé a mořeplavci https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27067/cesti-cestovatele-a-moreplavci-27067.jpg 4 8 1

O putování a objevech světových cestovatelů bylo již napsáno mnoho knih. Edice OKO se proto zaměřila na cestovatele z českých luhů a hájů, kteří dosud byli poněkud opomíjeni. Představí ty nejvýznamnější z nich od desátého století až po současnost. Stručné životopisy doplňují kromě podobizen i mapy, sledující hlavní cesty českých cestovatelů, tabulka o prvních obyvatelích našich zemí v různých částech světa a nechybí ani osobní a místní rejstřík. Kniha vychází vstříc současným požadavkům propojování učebních předmětů (v tomto případě dějepisu a zeměpisu) a může být vhodným zpestřením probíraného učiva.... celý text

HTO
24.06.2012 5 z 5

Velmi informativní, dobře napsaná a užitečná knížka v nejlepší tradici edice OKO (kterou kdovíproč přestal Albatros číslovat). Čechové mají věru být na co hrdí i v tak na první pohled pro nás netypické činnosti, jakou je cestovatelství a mořeplavectví. Dnešní cestovatelé jsou díky televizi, internetu atd. známí vzpomínám si, jak před lety u nás v obýváku moje maminka, lékařka, očkovala před cestou do Afriky Rudolfa Švaříčka, zatímco já se s ním bavil o The Waterboys, které oba milujeme ale o těch starších se toho mnoho neví, a přitom toho tolik vykonali! (A to je samozřejmě nutno ponechat stranou ty, o nichž zatím nic nevíme.) Namátkou: Václav Remedius Prutký, františkán, je vůbec prvním člověkem, který vstoupil do Snofrevovy severní pyramidy, o 80 let před v odborné literatuře udávaným Perringem; díky Fričovi a Náprstkovi má pražské Národní muzeum jako jedno z mála na světě kostru velryby, konkrétně plejtváka myšoka (který na souši vůbec a v praze zvláště jest tak vzácným hostem", jak se tehdy pěkně psalo); prvním zaznamenaným Čechem, který se vydal na moře, je svatý Vojtěch; a je dokonce možné, že norská expedice z let 1472-6, která se plavila do Grónska a pravděpodobně i do Ameriky, které se možná zúčastnil i Kolumbus, měla českého lodivoda!

Knížka vám taky báječně poslouží jako návod k tomu, jaké knihy shánět, pokud máte rádi staré cestopisy. Věřte mi, že stejně jako toto OKO za čtení rozhodně stojí.

cestovatelé mořeplavci populárně-naučné publikace čeští cestovatelé

Autoři knihy

Jiří Martínek
česká, 1976
Miloslav Martínek
česká, 1943

Kniha Čeští cestovatelé a mořeplavci je v