Čeští cestovatelé a mořeplavci

od:


KoupitKoupit eknihu

O putování a objevech světových cestovatelů bylo již napsáno mnoho knih. Edice OKO se proto zaměřila na cestovatele z českých luhů a hájů, kteří dosud byli poněkud opomíjeni. Představí ty nejvýznamnější z nich od desátého století až po současnost. Stručné životopisy doplňují kromě podobizen i mapy, sledující hlavní cesty českých cestovatelů, tabulka o prvních obyvatelích našich zemí v různých částech světa a nechybí ani osobní a místní rejstřík. Kniha vychází vstříc současným požadavkům propojování učebních předmětů (v tomto případě dějepisu a zeměpisu) a může být vhodným zpestřením probíraného učiva....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/27067/cesti-cestovatele-a-moreplavci-27067.jpg 47
Žánr:
Literatura naučná
Vydáno:, Albatros
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

HTO
24.06.2012

Velmi informativní, dobře napsaná a užitečná knížka v nejlepší tradici edice OKO (kterou kdovíproč přestal Albatros číslovat). Češi mají věru být na co hrdí i v tak na první pohled pro nás netypické činnosti, jakou je cestovatelství a mořeplavectví. Dnešní cestovatelé jsou díky televizi, internetu atd. známí – vzpomínám si, jak před lety u nás v obýváku moje maminka, lékařka, očkovala před cestou do Afriky Rudolfa Švaříčka, zatímco já se s ním bavil o The Waterboys, které oba milujeme – ale o těch starších se toho mnoho neví, a přitom toho tolik vykonali! (A to je samozřejmě nutno ponechat stranou ty, o nichž zatím nic nevíme.) Namátkou: Václav Remedius Prutký, františkán, je vůbec prvním člověkem, který vstoupil do Snofrevovy severní pyramidy, o 80 let před v odborné literatuře udávaným Perringem; díky Fričovi a Náprstkovi má pražské Národní muzeum jako jedno z mála na světě kostru velryby, konkrétně plejtváka myšoka („který na souši vůbec a v praze zvláště jest tak vzácným hostem", jak se tehdy pěkně psalo); prvním zaznamenaným Čechem, který se vydal na moře, je svatý Vojtěch; a je dokonce možné, že norská expedice z let 1472-6, která se plavila do Grónska a pravděpodobně i do Ameriky, které se možná zúčastnil i Kolumbus, měla českého lodivoda!

Knížka vám taky báječně poslouží jako návod k tomu, jaké knihy shánět, pokud máte rádi staré cestopisy. Věřte mi, že stejně jako toto OKO za čtení rozhodně stojí.

Autoři knihy

Jiří Martínek

Jiří Martínek
česká, 1976

Miloslav Martínek

Miloslav Martínek
česká, 1943

Uživatelé mají knihu

v Přečtených7x
v Knihotéce8x
v Chystám se číst1x
v Chci si koupit5x