Cesta zpátky

Příběh mladých Němců, vracejících se z prohrané války domů a prožívajících tíhu deziluze, odcizení a osamocení.

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40703/big_cesta-zpatky-Prm-40703.jpg 4.4904
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Naše vojsko

Weg zurück, Der, 1931

Kniha Cesta zpátky

Ristridin
05.12.2022

Sláva, bída, hrdinství, hnus a otřesné zážitky ze zákopů popsal Remarque ve svém známějším díle a obecně se píše o takových věcech všem autorům snadněji.
Uchopit však a popsat osudy “šťastných” přeživších je něco, co podle mě popsal Remarque v této knize skvěle.
Válce je prostě třeba se vyhnout vždy, následky si její účastníci nesou po celý život. Někdo na situaci následně zbohatne, někdo ne, ale už nic nebude jako dříve.

Patapuf
26.09.2022

Panebože to bylo ale těžké čtení.... je to klasický Remarque... je to smutný, depresivní a končí to špatně.... zase na druhou stranu píše o válce a tam moc veselých věcí není... na druhou stranu to má velký přesah.... bohužel lidi jsou nepoučitelní... přitom v téhle knize to je... válku nelze vyhrát.... prohrají všichni, i ti co přežijí... zranění jsou všichni, akorát u většiny to není vidět na pohled....

Maki21
15.09.2022

(+ SPOILER) Kniha je hodně psychologická, pojednává o tom co se stane když najednou skončí válka a chlapci se vrátí domů. Nejenže je doma nevítají protože třeba ani nepočítali s tím že se jejich synové ještě objeví, ale po první světové válce v Německu nastala hospodářská krize a sami lidé ani neměli co jíst tím pádem živit další členy rodiny bylo těžší. Kniha funguje jako nádherné zamyšlení o zbytečnosti válek a o tom co mají dělat vojáci kteří jí přežijí a jak se z psychických důvodů nemohou zařadit zpět do normálního života.

Hakate
28.08.2022

Válečná literatura není úplně mým šálkem kávy, ale knihy od Ramarqua mám velmi ráda. Považuji za nejlepší knihy hotovo období. Knihy mají velké poselství, skvěle se čtou a příběh ve Vás zůstane již na pořád. Kniha navazují na Západní frontě knih není výjimkou.

Mirek854
04.07.2022

Skvělý román volně navazující na knihu Na západní frontě klid a v mnohém možná i předčí. Zatímco Na západní frontě klid je díky povinné četbě snad každému znám, Cesta zpátky už tolik ne. Myslím, že by jej měly školy zařadit také mezi povinnou četbu. Aktuálnost románu dokládá i současné dění v Evropě. Remaraque se zde zamýšlí a prostřednictvím svých hrdinů popisuje "co bylo pak", když válka končí a je vyhlášen mír. Přeživší a ranění na těle i duchu se vrací "domů". Krásně napsané... doporučuji. Mám snad jen jednu poznámku k překladu. Kvituji, že se nakladatelství Euromedia rozhodlo vydat Remarqueovo dílo v novém vydaní, ale není mi jasné, proč šli novým překladem? Stejně jako román Na západní frontě klid skvěle přeložil Bohumil Mathesius a poté František Gel (dosud asi nejčtenější překlad), tak román Cesta zpátky František Gel krásně přeložil a nevím, proč tak známého a uznávaného autora a i překladatele znovu překládat?

Hakl54
01.07.2022

Smutné čtení a nejhorší je, že se historie stále opakuje a lidstvo se nepoučí a dál ničí vzácné životy.

Klára90
08.02.2022

Příběh o tom, jak se nedobrovolně z mladých chlapců stali životem ošlehaní chlapi a to je od toho předělu dělí jen 2 - 3 roky. Za mě velmi smutná kniha plná nepochopení a zmaru z návratu vojáků do běžného světa a společnosti, která absolutně nechápe. Nejde pořádně nějakým hodnocením shrnout, jaká kniha je a co jsem si z ní vzala. Je to kniha plná krásných, hlubokých myšlenek. Zpracovat si to musí každý sám, ve svém nitru…

Fidorr
17.11.2021

Velmi smutné čtení, je hrozné s jakým nepochopením se museli potýkat navrátivší vojáci domů z bojů za svou vlast, za vlast pro kterou byli ochotni zemřít, které obětovali život do kterého už se po tom všem prostě není možné vrátit. Zjištění, že obětovali všechno pro lidi kteří se k nim obrátili zády a považovali je za neschopné vyvrhele musí být něco nepředstavitelného. A já se ptám… Bylo by to teď jiné? Ani náhodou, lidé jsou neponaučitelní.