Cesta zpátky

Cesta zpátky https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/350/bmid_cesta-zpatky-EKW-350.jpg 4 997 98

Jeden z Remarquových válečných románů, který volně navazuje na "Na západní frontě klid" a dovypravuje příběh vojáků po návratu domů. Jde o příběh skupinky vojáků, pocházejících z jednoho města, jež se po skončení I. světové války vracejí zpět do svých domovů. Jsou plni optimismu a doufají, že vše bude tak, jak si představují. Cestou z bojišť potkávají americké vojáky a vidí, že válka byla dopředu rozhodnuta, neboť Američané mají dokonalé vybavení, dostatek jídla atd. a oni zatím nemají co jíst a jejich šaty se na nich doslova rozpadají. Posledními, zcela zbytečnými, obětmi války jsou vojáci, kteří se tak těší domů, že se snaží dostat do přeplněného vlaku a cestou z něho spadnou, či je něco srazí a zabije. Všichni vojáci se tak těší domů, že ani neregistrují nepohodlí vlaku. Když konečně dojedou domů, připadá jim celá válka zbytečná a vojákům se vybavují staré vzpomínky a vše příjemné, co zde prožili. Byla tato válka opravdu nutná? Zabíjet mnoho lidí, přijít o mnoho přátel, vidět utrpení raněných - vše to nemuselo být, kdyby jen lidé se snažili dohodnout. V jejich domovech je čeká veliké překvapení. Zjistí, že se hodně za dobu války změnili, nemůžou si kdekoliv vzít to co chtějí, jak to ve válce dělali. Též se nedokáží chovat jako ostatní, neboť válka je tak silně poznamenala, že na ni nemohou za krátkou chvíli zapomenout. Nezáleží, zda někdo v afektu někoho zabije, či se někdo zblázní nebo spáchá sebevraždu, všechny tyto činy jsou v dozníváni války, kruté a zbytečné. V poválečném Německu se rozmachuje šmelinářství a všelijaké “černé" obchody. Ve válce si byli všichni vojáci rovni a také díky tomu si perfektně rozuměli a domnívali se, že jejich přátelství je skálopevné. Po ní se ale začíná dbát na sociální postavení, což vede k nenávisti, nepřátelství a častým sporům. Nejkrutější je zklamání některých vojáků, kteří se celou válku těší domů, ale po jejich návratu zjistí, že je manželky opustily s někým jiným. Normálním se také stává hlad, který snad nepociťují jen ti bohatí a lidé venkova. Také proto jezdí mnoho lidí z měst na venkov doslova žebrat o trochu jídla, což je ovšem nelegální a tak se stává, že jídlo, které vezou své rodině jim zabaví četníci. Proto se také mnoho vojáků uchyluje na venkov, kde zastávají různé práce, závislé především na jejich vzdělání. Posledním ránou je sebevražda bývalých přátel z války, kteří psychicky nezvládnou tíhu celé doby a spáchají sebevraždu. Celá kniha je vlastně zamyšlením nad válkou a době následující. Zda se opravdu bojovalo za “dobrou věc" či snad jen z rozmaru generálů.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Ikar (ČR)

Der Weg zurück , 1931

madem
26.10.2020 3 z 5

Skončila válka a pár kamarádů se vrací domů. Jsou plni naděje a očekávání nových zítřků. Vše mizí a nastane syrová skutečnost a málokterý z nich najde svoje místo.

pavla.ba
10.05.2020 5 z 5

Dle mého by to měla být povinná literatura pro každého jedince!

Amolein
08.05.2020 5 z 5

Román, který navazuje na nejslavnější Remarquovo dílo "Na západní frontě klid", je vlastně stejně silným čtením. Velmi dobře se čte a hodně vás nutí k zamyšlení o životě, o hodnotách. Pokud vám tedy Na západní frontě klid nestačilo, doporučuji pokračovat tady.

Tohle je román o ztracené generaci, o vojácích, kteří se vrací zpět z války do svých domovů. Šťastný návrat to ale není. Domů se nevrací jako oslavovaní hrdinové. Někteří se museli vrátit zpátky do školních lavic, ale co jim taková škola do života ještě může dát? Mohou mít ještě vůbec respekt k profesorům, kteří pronáší jen pouhé fráze?
Kamarádi, kteří společně přežili válku, nejsou schopni přijmout, jaký je život zase doma. Opravdovost a skutečné kamarádství, které poznali ve válce, v tomto světě chybí. Svět plný přetvářky, planých řečí některé z nich dovede až ke krajním činům a spáchají sebevraždu.
Vrchol rozdílu mezi společností a těmito vojáky vidíme v závěrečné pasáži románu, kdy se Albert ocitá před soudem. Věty, které zde pronáší on i jeho kamarádi, jsou neskutečně mrazivé, a ukazují to vzájemné neporozumění.

"Ale vždyť jste usmrtil člověka!" říká předseda skorem úpěnlivě.
"Usmrtil jsem už mnoho lidí," říká Albert lhostejně.
"Co jste udělal?"
"Ve válce," doplňuju Alberta.
"To je přece něco docela jiného," prohlašuje státní zástupce.
Teď Albert zvedá hlavu: "Proč by to mělo být něco jiného?"
Státní zástupce povstává: "Chcete snad boj za vlast srovnávat s tímto činem?"
"Ne," říká Albert, "ti lidé, které jsem tenkrát zastřelil, ti mi nic neudělali..."

Absurdní je závěr této knihy, kdy tito váleční veteráni potkávají malé kluky, kteří s nimi hovoří o vlastenectví a o tom, jak je potřeba zabíjet bolševiky, dokud Německo neosvobodí. Předzvěst blížící se nové války, ale jako by se v těchto klucích mohli vidět i hrdinové této knihy. Svět se nezměnil, oni ano.

Knihu si určitě přečtěte a teprve poznáte, jak vám válka změní žebříček hodnot.

NienorNíniel
12.03.2020 5 z 5

Kniha která útočí na srdce...
Válka nevzala vojákům jen ty roky ve válce, ale celý život. I ty nejsilnější jedince silně poznamenala, spíš úplně zlomila. A k čemu to bylo?

Abroš
24.02.2020 5 z 5

Kniha i o tom,jak těžký může být návrat do života po válce.

Palivo
13.01.2020 5 z 5

Guten tag.

Jak všichni víme, Němci dali světu opravdu strašné dary. Třeba Modern Talking, nebo Scooter. V této knize se díkybohu Erik a Marie Remarkovi nevěnují tomuto běsu, ale jen první světové válce, která jak všichni víme, vznikla už z gavrilo PRINCIPU.

Cesta zpátky je o cestě zpátky a je to solidní očistec. O to víc jsem rád, že nemusím cestovat, protože ovládám teleportaci. Jako třeba teď v sobotu. Barman mi povídá „Dáte si ještě jednoho paňáca?“ a já říkám jo, a další věc co vím je že ležím doma na zemi vedle postele.

Tahle Cesta zpátky je o německém týmu ve vybíjené, který se zrovna vrátil z evropského šampionátu domů, kde skončil na posledním místě. Proto je taky nikdo nevítá. Chlapci jsou tedy zákonitě naštvaní a jelikož tehdy ještě nebyl kariwurst, trýzeň dosahuje vrcholu rychleji než já při sexu.

Erich a Marie protentokrát udrželi kýčovité dialogy na uzdě a servírují něco, co dá vzpomenout na to lepší z Heinricha Bölla a jeho subžánru „nemáme ani na brambory, všechno sucks.“

Hodnotím tedy 9/10

jan7940
23.11.2019 5 z 5

Srdcovka.

boxas
16.11.2019 5 z 5

Ti, co přežili, nikdy nezapomněli.
A Erich Maria Remarque, který sám to peklo přežil, to velmi dobře věděl.

Kája95
15.09.2019 4 z 5

Je možná těžké pochopit to, co se stalo před sto lety... Ale pokusme se o to

Layyen
02.09.2019 5 z 5

Ve škole nás o týhle knize učili, ale nečetl sem ji, až nyní cca po 15 letech od ZŠ jsem se k ní dostal, a musim říct že to má smysl číst, a má to dost co nabídnout... S lidskou myslí válečný zážitky musej udělat hrozný věci

1amu
25.08.2019 5 z 5

Cesta zpátky vojáků, kteří přežili hrůzy I.světové války byla různá. Ti schopní, či vykutálení překonali i období obrovské inflace. Další skončili v ústavech pro choromyslné, či spáchali sebevraždu . A zbytek se rval se životem, což byla v poválečném Německu "fuška". O této široké skupině lidí, kteří se snaží adaptovat v civilním životě, píše jeden z nich - autor této knihy. Dávám za pravdu Jadranovi, který ve svém komentáři upozorňuje na vrchol knihy, kterým je proces s jedním z nich. Je souzen za vraždu. U soudu jsou i jeho frontoví kamarádi, kteří dávají zabrat prokurátorovi (ten by viděl souzeného nejraději s oprátkou na krku), který v afektu označuje chování jeho kamarádů v soudní síni za katastrofální zvlčilost.
...Zvlčilost? Kdopak ji zavinil ? Vy jste ji zavinili ! Vy všichni patříte před n á š soud !
Vy jste svou válkou z nás udělali to, co jsme. Tak nás tedy zavřete s ním, bude to nejlepší ! Co jste pro nás udělali, když jsme se vrátili ? Nic ! Nic ! Hádali jste se, kdo co vyhrál, odhalovali válečné pomníky, žvanili jste o našem hrdinství, ale ulili jste se od odpovědnosti ! Přenechali jste nás osudu a pustili nás k vodě. Místo abyste nás učili věřit zase v dobro, řád, lásku, tak jste roztočili mašinérii vašich paragrafů. Jeden z nás už na to zašel, tady stojí druhý....
Jde o knihu plnou lidského soucitu, mužské tvrdosti i chlapecké bezradnosti, proto je "Cesta zpátky" pořád aktuální .

Aleh
14.07.2019 5 z 5

Cesta zpátky je o poválečném životě v Německu. Lidé by se měli radovat z konce války, ale prožité válečné útrapy jim to jen tak nedovolí. Ti, kteří se vrátili, toužili navrátit se domů do doby před válkou. Bohužel válka lidi příliš poznamenala a nic už nebylo jako dřív. Osudy těch, kteří se navrátili, byly poznamenány zklamáním z vývoje v poválečném Německu, mnohdy rozpadem rodiny, narůstajícími sociálními rozdíly, rozpadem společnosti. Nic už nebylo takové jako před válkou. Mnozí návrat ani neustáli a spáchali sebevraždu, další do konce svých životů přemýšleli o smyslu válečného běsnění a nebyli schopni se v plné síle do života vrátit. Celá kniha je vlastně zamyšlením nad smyslem válečného běsnění. Válka skončila, ale mysl lidí zcela pohltila a další život těžce poznamenala a paralyzovala. Nesmyslnost prožitých válečných událostí provázela život na každém kroku. i to je důležité si připomínat.

Stradivarius
03.07.2019 5 z 5

Volné pokračování krásné a smutné knihy "Na západní frontě klid", které plně vystihuje prožitky vojáků, kteří se vrací domů z první světové války. Nádherná kniha, plná emocí a inspirujících pasáží. "Je možné, že ještě často si budu muset nadhodit tornu, když ramena umdlí; a ještě často ještě i zaváhám na rozcestích a hranicích, budu muset zanechávat za sebou, co mi je milé, budu klopýtat a padat, ale vždycky zase vstanu, nechci zůstat ležet, půjdu dál a nebudu se vracet."

Anoell
23.05.2019 5 z 5

Volné pokračování západní fronty... Vracíme se zpět ke ztracené generaci mladých chlapců, jejichž život byl poznamenán válkou. Tuto knihu bych doporučovala jako nutnost (nejlépe k západní frontě, ale klidně i bez ní), protože ukazuje, že válkou to nekončí a že veškeré utrpení a strasti nezůstávají na bojišti, ale táhnou se s přeživšími dál a navždy se s nimi táhnout budou, což je věc, která možná ne každému dojde. Cesta zpátky je psaná stejným stylem jako Na západní frontě klid, což je styl velmi čtivý, poutavý, rozhodně jsem se do čtení nemusela nutit, a ač je to teprve druhé Remarqueovo dílo, které jsem přečetla, už teď se zařadil mezi mé oblíbené autory. Rozhodně doporučuji.

Back
19.05.2019 5 z 5

Tak tohle je tedy láska, přemítal jsem zoufale, když jsme balili plnou polní, taková je láska, které jsou plné všechny mé knihy doma a od níž jsem tolik očekával v bláhových snech svého mládí! Svinul jsem plášť, složil stanové dílce, převzal munici a vyrazili jsme; byl jsem jako zařezaný a smutný a myslel na to, že ze všech vzletných nebetyčných snů o životě a lásce mi nezbylo nic než puška a tlustá kurva a na obzoru temné dunění, do kterého pochodujeme.

Tisíce životů zmařených na bojišti a další tisíce těch, kteří hrůzy války přežili, ale už nedokázali najít svou cestu zpátky. Za mne lepší než Na západní frontě klid.

Mindy
22.04.2019 5 z 5

Kruté důsledky války, se kterými se museli vyrovnat přeživší vojáci. Pro ně válka neskončila nikdy. V knize střídá jedna emotivní scéna druhou. Hluboký a silný dojem ve mně zanechala.

bruntal
21.03.2019 5 z 5

Krutost, nesmyslnost a absurdita války, stejně jako její traumata a běsy v celé své hrůznosti nekončí s podepsáním mírových smluv a opuštěním zákopů. Přetrvávají v myslích a duších těch, kteří tyto hrůzy bezprostředně prožili. Děsivým faktem se pak jeví skutečnost, že další generace jdou tomuto šílenství opět s nadšením naproti. Tato kniha je svědectvím o strašlivém zločinu na jedné generaci, které bylo ukradeno mládí, radost a iluze.

Pergola
10.03.2019 5 z 5

Klasika, která by měla být jako povinná četba. Málokdo si dovede v současnosti představit, co je to válka, co způsobuje a jak mění lidi - fyzicky, psychicky i charakterově.

trekina
30.01.2019 5 z 5

Také mě zasáhla podstatně více než Na Západní frontě klid. Možná proto, že jsem jí četla někdy na gymplu a že v mě v mých nevinných 16. letech nenapadlo, že po válce pro mnohé ta osobní válka teprve začíná. Kdyby to mělo smysl, dala bych ji jako povinnou četbu všem, kdo shledávají válku romantickou a vidí jen metály a hrdinství.
Každé násilí ať válečné nebo neválečné zanechá nesmazatelnou stopu v charakteru a emocích všech, kdo se stali vykonavateli nebo oběťmi. To by mělo být mementem pro nás všechny.

Michele1
26.01.2019

Píšu pouze komentář, takže můžu být subjektivní... U této knihy hodnocení nemá význam. Jde tu hlavně o poselství. Lidé čtěte, aby naši synové nezažívali stejné hrůzy jako ti chlapci “Na Západní frontě” a v “Cestě zpátky”. Jsem z generace, která ještě zažila pamětníky Velké války, ale pouze jako malé dítě. A ne díky učitelům dějepisu, ale díky Remarqueovi si umím představit, čím pradědeček prošel na italské frontě a o to více obdivuji, že se dokázal skutečně vrátit zpátky. Ukradli jim mladí, zdraví, naději...