Cesta z Petrohradu do Moskvy

Cesta z Petrohradu do Moskvy https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26892/bmid_cesta-z-petrohradu-do-moskvy-eWH-26892.png 4 7 2

Svérázný cestopis vyšel v Rusku roku 1790. Postřehy o nepravostech a útlaku v souvislosti s aktuálními událostmi ve Francii zapůsobily jako rozbuška. Radiščev byl kvůli publikování díla, které je ovlivněno románem Lawrence Sterna Život a názory Tristrama Shandyho, uvězněn a odsouzen k smrti; trest byl nakonec zmírněn na desetileté vyhnanství. Pohled na reálie soudobého Ruska konce 18. století může být aktuální i dnes. Radiščevova cesta není jen nemilosrdnou analýzou a kritikou, ale také mučivým sebezpytováním a zpovědí ruského intelektuála vracejícího se z Evropy do vlasti. Cesta je zobrazením vnějšího světa a současně hledáním energie na změnu, která musí přijít zevnitř. Obrazy zvůle, násilí, zaostalosti, útlaku šlechty dnes čteme s odstupem – poučeni scestností rychlých řešení. Radiščevova dobovými idejemi osvícenství živena víra v pokrok může připadat trochu naivní, avšak upřímná. Pronikavý pohled vzdělaného člověka, svěží styl, působivé obrazy jistě zaujmou i dnes jak zájemce o dějiny, tak i milovníky důvtipně ztvárněného slova.... celý text

Literatura světová Romány Cestopisy a místopisy
Vydáno: , SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

Путешествие из Петербурга в Москву , 1790

los
22.02.2021 3 z 5

autor nepracuje s motivem cesty tradičně jako s žánrem místopisu, nýbrž cestování je mu průvodní osnovou pro volné navazování vždy nových, samostatných témat na jednotlivých zastávkách, což je typická kompozice děl osvícenské literatury

kniha už asi dnes neuspokojí běžného čtenáře, je ji třeba přijímat s ohledem na dobu a místo vzniku (cca 1790) - a vynechat předmluvu k českému vydání

také mě zaujaly zvláště kapitoly o cenzuře a svědectví o poddanství a nevolnictví v Rusku

eraserhead
11.06.2020 4 z 5

Nejen díky obsahu ale i díky době jeho vzniku místy velmi zajémavé čtení. Obzvláště pasáže o censuře mě hodně zaujaly. Části o nuceném manželství a v podstatě otroctví z dnešního pohledu až šílené. Jedna z knih této výborné edice, kde i přes propagandistický a ideologicky směřovanou předmluvu a oddatkové poznámky, jejich obsah stále přináší zajímavé informace. Autorův život i pohledy byly opravdu neobyčejné a zajímavé, což knize kontextově a podtextově jen a jen přidává. Krásné na knize je také to, že umožňuje nahlédnout z dneška do minulosti a porovnat, co se za tu dobu změnilo, kam se pohnulo lidské myšlení, vnímání a kam se lidstvo vyvinulo ve vztahu k sobě samotnému. Z některých informací v knize opravdu až zatrne a člověk je rád, že, i když si moc velké ulize nedělá, alespoń někam se to za ten čas pohnulo.

ruská literatura cestopisy

Část díla