Cesta svatého Vojtěcha

Cesta svatého Vojtěcha https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154495/bmid_cesta-svateho-vojtecha-U12-154495.jpg 4 7 3

Málo známé dílko J.Durycha napsané roku 1939 a poprvé vydané péčí benediktinů břevnovských roku 1940. Svatý Vojtěch (955-997), II. biskup pražský.

Jana512
30.04.2021 5 z 5

Svatý Vojtěch, jehož životem se zabývá kniha Cesta svatého Vojtěcha, poukazuje na jeho nepřijetí vlastním národem, pro který se obětoval a svou mučednickou smrtí je jeho mocným přímluvcem.
Jak píše autor: "Uprostřed národa stojí muž s velikou mocí ducha, před nímž se sklánějí všichni, kdo ho poznají, ale vlastní národ jako slepý od narození ho nepoznává a poznat nechce. A mluví-li celý svět o slávě Vojtěchově, jeho národ vzdoruje a pronásleduje ho z celé duše své a ze vší síly své až na smrt. Přece však smrt Vojtěchova má sloužiti k spasení lidu, neboť síla svatého je silou skutečnou.
I když jej jeho současníci nepochopili, byl druhým českým biskupem, vzdělaným a ušlechtilým a máme být na koho hrdi.

honajz
04.09.2019 2 z 5

Nevím. Osobně mi to přišlo jako amatérský a naivní pokus o jakousi středověkou mluvu a středověkou ornamentální kroniku, až se v těch slovních ozdobičkách člověk ztrácel. Navíc je tam pár faktických a historických chyb (někdy převzatých spíše z lidové zbožnosti než dějepisných knih), takže o to více to vypadá jako nadšenecké dílko obecního učitele pro místní sbor věřících, než historické dílo.

ZuzanaMrh
21.04.2013 5 z 5

Málo známé Durychovo dílo. I pro mě, jako nekřest´ana velmi zajímavé počtení. Zachycení života svatého Vojtěcha z rodu Slavníkovců od narození až po (mučednickou) smrt z rukou pohanů. Věnuje se i životu a situaci na přemyslovském dvoře, okolností vyvraždění Slavníkovců ... Stojí za přečtení.

dějiny křesťanství

Jaroslav Durych