Úkol přežít

Úkol přežít https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351362/bmid_ukol-prezit-lpk-351362.jpg 5 397 101

Cesta šamana série

LitRPG kombinuje fantasy příběh s mechanismy online her. Sledovat začínajícího zloděje nebo mága, jak plní svoje první úkoly ve virtuálním světě, je jedna věc, ale co když jejich pokrok pozorujete z pozice hráče? Nic není sladší, než když vám hra – nebo v tomhle případě kniha – nahlásí, že vaše postava získala nový level a odemkla si svou první specializaci. Mahan, hlavní hrdina Úkolu přežít, si ale svoje dobrodružství ve světě masově hrané Barliony příliš neužívá. Zatímco většina hráčů totiž v kapslích, které je kompletně přenesou do virtuální reality, tráví čas dobrovolně, Mahan je hacker odsouzený za zakázku, která měla být perfektně legální, dokud ho kvůli ní nezatkla policie. Nyní si v dolech Barliony musí odpykat svůj trest, a to navíc s úplně novou postavou, která má ta nejzbytečnější možná povolání – šaman a klenotník. A přestože běžné hráče chrání hra před fyzickou újmou, vězni cítí veškerá zranění a únavu – stejně jako euforii ze získávání nových úrovní, která je lepší než většina drog. Snad na každé MMORPG je nejzábavnější učit se nový systém a vybírat pro svoji postavu ty nejvhodnější schopnosti, které je často nejdřív potřeba objevit metodou pokus-omyl. Úkol přežít tenhle aspekt plně přenáší do knižní podoby: Mahanův šaman není jen další figurka v dalším příběhu člověka zavřeného v jiné realitě, ale postava s kompletní přehledem vlastností, zkušeností a statistik, které jsou vždycky po ruce k nahlédnutí. A každý hráč se určitě zná ten pocit nadšení, když z bosse jako odměna vypadne vzácný předmět… Barliona. Virtuální svět narvaný k prasknutí monstry, bitvami a samozřejmě hráči. Miliony hráčů, kteří mohou dělat absolutně cokoliv – levelovat, bojovat proti sobě, strávit ve hře celý život a užít si každý moment. Stát se legendou. Jediné, co tvůrci hráčům neumožnili, je cítit fyzickou bolest. Ale každé pravidlo má svou výjimku. Pro vězně, kteří si do hry přišli odpykat svůj trest, se Barliona stala osobním peklem. Odsouzenců se totiž sláva a dračí zlato netýkají, zato vyčerpání a bolest jsou všudypřítomné. Neprávem uvězněný Mahan se ale odmítá vzdát i poté, co skončí zavřený v dole s mizivou nadějí na únik. Pokud se chce dočkat konce svého trestu, má jediný úkol: přežít... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fantom Print

Начало pути (Načalo puti) , 2013

petra4080
25.07.2018 5 z 5

Pro pařany naprosto geniální knížka! Přečetla jsem ji za pár hodin a hned si koupila pokračování. Celou dobu jen slintáte, jak to všechno dopadne :-)

Jacinda
24.07.2018 5 z 5

mmm, mam zase chut zahrat si Tera rising. Skoda meho lucisnika, kdyz jsem musela zmenit server. Nebyla jsem wowkar, presto pro me jako pro gamera je tahle literatura idealni zazitek. Jak ja miluju ty questovni hlasky. Tahle kniha nelze byt brana a posuzovana jako standardni fantasy. Je to napsana pocitacova hra, do ktery jsem se na max zazrala

Lenka.Vílka
15.07.2018 3 z 5

Četla jsemv tomhle stylu zatím jenom Jiný svět, takže moje hodnocení nezpůsobilo to, že by mě nebralo. Ano, je to zábava. Jenom jsem v tom nenašla nějakou hlubší myšlenku. Ale k vodě určitě super. Nebo když tím hrajete, žijete a dýcháte.

trudoš
31.05.2018 3 z 5

Premisa je elementární - hrdina dostane přidělenou roli v počítačové hře a snaží se ze svého údělu vydobýt co nejvíc. Kalkuluje nad různými činnostmi, jež mu přinášejí anebo ubírají body, a s pomocí jednoduché matematiky hledá nejpřímější cestu k vlastnímu prospěchu. Přitom sbírá předměty, plní mise, nakupuje, prodává, mluví, chodí, spí, pracuje, jednoduše cokoliv, co vás napadne. Jeho postava se vyvíjí, získává prestiž, vydělává peníze a dostává se do vyšších levelů.
Než však začnete ze zdi sundávat brokovnici, že něco takového vám nesmí přes práh, je důležité vypíchnout cílovou skupinu, na kterou se žánrová forma LitRPG zaměřuje. Tohle totiž není nic pro obdivovatele J. R. R. Tolkiena nebo A. C. Clarka. Kdo ovšem rád občas sedne ke kompu, je pro tenhle druh čtiva ideální. A pak jsou tu tací (jako třeba já), jež dokážou celé hodiny sledovat, jak hrají druzí. Ti pak jako by se v Cestě šamana našli. Přestože si uvědomujete, že větší zhůvěřilost jste ještě nečetli, zábava je to perfektní.

moira2912
08.05.2018 3 z 5

6.3.2017 - 3*
Ještě stále jsem překvapená, že jsem se dokázala překousat začátkem. Jsem ráda, jelikož v dalších dílech jsou scény a prvky, které mě opravdu potěšily, a autorovo psaní se naštěstí zlepšilo, ale stejně, první půlka pro mě byla jako tahání zubů. Buď je to autorova první kniha a nikdy předtím nepsal, nebo je prostě nešikovný autor, který se nadšeně snažil na čtenáře vše vychrlit hned a na místě. Místo, aby svět postupně představoval, děj doslova udupal ve zdlouhavých, vysvětlovacích částech.
Celkově je kniha tak nějak naivní a rozhodně ne reálná, ale koncept byl dost poutavý, abych se to donutila dočíst, naštěstí. :)

edit: po zamyšlení - venku jsou i lidi, kteří nehrají. Ok. Tak nehrají. Ale i přesto si myslím, že je postupné představování lepší, i za cenu mírného tápání ve tmě, než zabití děje a příběhu pro dokonalou komunikaci mezi autorem a čtenářem.

Deaner
25.04.2018 5 z 5

Po přečtení dvou podobných knížek (Jiný svět, Klan), jsem se vrhl i na tento kousek. Dostal jsem co jsem čekal a byl jsem spokojený. Oproti výše zmíněným knihám, tahle jde pomaleji a máte si možnost užít celou cestu. Posun hrdiny je tu vždy vysvětlen a vždy to co dostane má předchozí vysvětlení, takže to není psáno tak, že by hrdinovy vše padalo do klína.
Těším se na další díly, druhý díl by měl jít do tisku a třetí díl už se překládá. Doufám v přeložení celé série.

LynnWeiLi
03.04.2018 5 z 5

Tenhle žánr jsem viděla poprvé, ale naprosto mě dostal. Je to něco nového a zajímavého! Líbilo se mi Mahanovo zkoumání hranic hry, a hrozně mě zajímá, co tam vlastně má za roli ta holka, která ho dostala do problémů. Těším se na jeho šamaní cestu!

Murus
11.02.2018 5 z 5

Ke knize jsem se dostal obloukem s kamaráda, který normálně nečte. To vzbudilo mou zvědavost.
Prvních pár kapitol vás jen uvádí do světa, ale potom to začne. Příběh je pěkný, propracovaný a chytne nejednoho hráče i milovníka fantasy. A tak to má být.
Hlavní postavy jsou všechny propracované ať už v případě vězňů či NPC ( pozn.: Program který se chová jako člověk. ) Nechám vás zjistit samotné o co jde. :)
Barliona vám hráčům hodně připomene WoWko, či jiné podobné hry. Pro vás bude hra mnohem zábavnější. Zjistíte, že během čtení vám bude mozek šrotit o sto šest a budete se snažit sami najít způsob jak se s nenadálou situací vypořádat.
K závěru pro ty, kteří nehrají. Nebojte se této knihy určitě v ní najdete to své. :)

Aahzmandius
29.01.2018 5 z 5

Tato kniha nepatri tak uplne do scifi ale je to "novy" format, ktery se jmenuje litRPG. Ve svete uz vyslo velke mnozstvi knih tohoto zanru. Bohuzel v cr je to novinka a zatim byly prelozeny jenom dve knihy. Tato a pak jeste hraju abych zil , serie Jiny svet a autor je D. Rus a tato kniha take stoji za precteni

KAREL6725
28.01.2018 5 z 5

U téhle knihy jsem si sedl na prdel je to prostě vynikající . Normálně čtu klasickou fantasy, ale tahle kniha , tento svět mi naprosto sedl . Napsáno stylem , který se čte sám napínavé i zábavné. Prosím další pokračovaní . Plný počet hvězd je samozřejmost. Od této knihy jsem se dal na ruské autory. Z tuzemského kolektivu autoru by nebyl nikdo schopen něco takového napsat.

Aires
07.01.2018 5 z 5

Tak tohle byla vážně skvělá jízda!Netradičního propojení příběhu s herní virtuální realitou, je skvělý nápad. Autorovi se to vážně povedlo a tak máte pocit, jako když hrajete hodně napínavé, bombastické RPG, plné překážek :)

moira2912
30.12.2017 3 z 5

6.3.2017 - 3*

Pravda.Shin
30.10.2017 2 z 5

Samotný příběh se sice čte hezky, ale po čase začíná být stále nudnější. Rozhovory jsou vyumělkované a hlavnímu hrdinovi všechno padá do klína :/

Khagrael
28.10.2017 5 z 5

Luxusní čtení, vůbec jsem se nedokázal odtrhnout a přečetl jsem to na jeden zátah. Chytilo mě to jako skutečné MMORPG. Můžu jen doporučit a těším se na další díly.

Roscata
09.10.2017 5 z 5

Suprová kniha, která uspokojí jak čtenáře tak hráče her. Už se nemohu dočkat dalšího dílu.

Supernova
26.09.2017 5 z 5

Super, nevěděla jsem, co od toho čekat, ale vcucne vás to do děje :) A to za sebe říkám: ať hrajete počítačové hry, nebo ne... Ale líbil se mi např. film Tron, tak jsem dala šanci i tomuhle - a určitě jsem nechybovala.

makynka911
24.09.2017 5 z 5

Nečekala jsem že čtení o "levelování" postav se dá vlastně číst. Ale opak je pravdou a autor předvedl nevídané. Nejenže mě bavil celý příběh, kdy hrdina za kritických podmínek bojuje o přežití, ale také jsem hltala itemy vyráběné a získávané ve hře a sama propočítávala kolik už na sobě má postava cca nasazené.

Kniha je napsaná naprosto úžasnou a čtivou formou, která hráče u PC snad možná i navnadí ke čtení papírových knih :) Strašně se těším na další díl a doufám, že na sebe pokračování nenechá čekat :)

witko
23.09.2017 5 z 5

Tahle kniha se mi trefila do vkusu. Těším se na další pokračování.

simika
10.09.2017 5 z 5

Báječně napsaná knížka, úplně jsem si připadala, že hraju tu hru já sama! Ať už je pokračování, prosím!

spiker99
08.09.2017 5 z 5

Tak to se četlo samo, ...další prosím :)
pro všechny kdo má rád fantasy mmorpg hry doporučuji.