Úkol přežít

Úkol přežít https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351362/bmid_ukol-prezit-lpk-351362.jpg 5 397 101

Cesta šamana série

LitRPG kombinuje fantasy příběh s mechanismy online her. Sledovat začínajícího zloděje nebo mága, jak plní svoje první úkoly ve virtuálním světě, je jedna věc, ale co když jejich pokrok pozorujete z pozice hráče? Nic není sladší, než když vám hra – nebo v tomhle případě kniha – nahlásí, že vaše postava získala nový level a odemkla si svou první specializaci. Mahan, hlavní hrdina Úkolu přežít, si ale svoje dobrodružství ve světě masově hrané Barliony příliš neužívá. Zatímco většina hráčů totiž v kapslích, které je kompletně přenesou do virtuální reality, tráví čas dobrovolně, Mahan je hacker odsouzený za zakázku, která měla být perfektně legální, dokud ho kvůli ní nezatkla policie. Nyní si v dolech Barliony musí odpykat svůj trest, a to navíc s úplně novou postavou, která má ta nejzbytečnější možná povolání – šaman a klenotník. A přestože běžné hráče chrání hra před fyzickou újmou, vězni cítí veškerá zranění a únavu – stejně jako euforii ze získávání nových úrovní, která je lepší než většina drog. Snad na každé MMORPG je nejzábavnější učit se nový systém a vybírat pro svoji postavu ty nejvhodnější schopnosti, které je často nejdřív potřeba objevit metodou pokus-omyl. Úkol přežít tenhle aspekt plně přenáší do knižní podoby: Mahanův šaman není jen další figurka v dalším příběhu člověka zavřeného v jiné realitě, ale postava s kompletní přehledem vlastností, zkušeností a statistik, které jsou vždycky po ruce k nahlédnutí. A každý hráč se určitě zná ten pocit nadšení, když z bosse jako odměna vypadne vzácný předmět… Barliona. Virtuální svět narvaný k prasknutí monstry, bitvami a samozřejmě hráči. Miliony hráčů, kteří mohou dělat absolutně cokoliv – levelovat, bojovat proti sobě, strávit ve hře celý život a užít si každý moment. Stát se legendou. Jediné, co tvůrci hráčům neumožnili, je cítit fyzickou bolest. Ale každé pravidlo má svou výjimku. Pro vězně, kteří si do hry přišli odpykat svůj trest, se Barliona stala osobním peklem. Odsouzenců se totiž sláva a dračí zlato netýkají, zato vyčerpání a bolest jsou všudypřítomné. Neprávem uvězněný Mahan se ale odmítá vzdát i poté, co skončí zavřený v dole s mizivou nadějí na únik. Pokud se chce dočkat konce svého trestu, má jediný úkol: přežít... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fantom Print

Начало pути (Načalo puti) , 2013

nada3314
23.12.2019 5 z 5

Wau, tak tohle jsem fakt nečekala…
Po komentářích zde, jsem měla docela strach se do knihy pustit… Nehraji RPG hry ani žádné jiné a v sci-fi jsem taky nováček, ale vůbec to ničemu nevadilo. Příběh je dokonalý, pohltil mě od první stránky. Vždycky jsem se divila, jak může můj syn prosedět tisíce hodin u počítače a hrát hry, teď už to i chápu, já jsem proseděla pár hodin u čtení a vůbec jsem nevnímala čas. Je to neskutečné jak mě autor dokázal vtáhnout do hry, kdyby taková hra existovala snad bych si to i zkusila…. Kniha má 12. kapitol nabitých akcí, s hlavním hrdinou jsem se sžila po pár stránkách, pravidla jsem pochopila hned (buď jsem tak inteligentní nebo to autor inteligentně napsal)  a začala pro mě jedna velká jízda… Jsem moc ráda, že jsem si měla možnost tuto knihu přečíst. Zkusím ji nabídnout synovi k přečtení, který vůbec nečte, ale myslím, že toto by pro něj mohlo být to pravé ořechové. Mě šaman a svět Barliona nadchl a už se moc těším na pokračování….

Costanzo
15.12.2019 5 z 5

Sci-fi kniha, která nám nabízí přepis dění z počítačového světa do textové podoby, a to se vším, co k tomu patří. To znamená, že v knize najdete statistiky hráče, jeho vlastnosti, informační panel se získanými zkušenostmi, s hodnotou zdraví, energie a na jaké se zrovna nachází úrovni. Vzhledem k tomu, že tohle je moje první zkušenost s LitRPG, ze začátku jsem z toho byla taková celá na větvi, ale během prvních pár stránek mě děj úplně pohltil. Kniha je psaná v ich-formě a je velmi čtivá. I když se může zdát, že svět virtuální reality je poměrně složitý, autor vyprávění pojal tak, že bude pochopitelné i pro čtenáře, kteří ve světě počítačových her nejsou tak zběhlí. Úkol přežít mne opravdu nejen zaujal, ale také i velmi bavil. Za mě palec nahoru.

OldřichHanton
09.12.2019 4 z 5

I přes dobré recenze jsem trochu nevěděl, co očekávat od románu, kde je hlavní hrdina odsouzen k hraní MMORPG hry. Celý první díl navíc v podstatě nevyleze z dolu, kde kope rudu a zabíjí krysy. Po prvních pár desítkách stránek jsem však musel uznat, že se jedná o super oddechovou literaturu. Hrdina průběžně leveluje, plní questy a získává lepší předměty. Skoro nejde mu nezačít fandit a těšit se, co přijde dál. Knížka se mi četla opravdu lehce. Samozřejmě se nejedná o žádnou vysokou literaturu, navíc nevím, jestli může zaujmout i někoho, kdo nemá vztah k RPG hrám. Já osobně ale asi brzy poběžím pro další díl.

Janičta
15.11.2019 3 z 5

Váhala jsem mezi 3 a 4* a vyšlo z toho tak trochu slabší 3,5*

Nemyslím, že musíte mít nějaké extra znalosti z her. Já je taky nemám a pochopila jsem "vo co de". Nijak zásadně jsem v tom neplavala a to jsem "levelovala" postavu možná někdy v dětství. A to se se skutečným hraním vůbec nedá srovnat. Něco je v knize vysvětlené, něco čtenáři logicky dojde.

K obsahu.
Celkově mě to docela chytlo. Chvíli mi trvalo, než jsem se sžila s hlavním hrdinou. Někdy má totiž dlouhé vedení a ačkoliv si myslím, že je inteligentní, neumí to prodat a to ho brzdí. Kniha nemá zavratné tempo, ale teprve seznamuje čtenáře s principy a fungováním Barliony. Což lidi co mají herní zkušenosti asi moc bavit nebude. Mě jako laika to ale naladilo na popisovaný herní svět.
Ps: mám rada křečka a žábu. Vždycky mě rozesmějí :D

MirrorIsis
28.10.2019 3 z 5

Tak rozporuplně jsem se ještě ze žádné knihy necítila...Není to, že bych byla nepolíbená v herním světě, ale s knihou jsem vysloveně bojovala...Střídavě jsem jí odkládala a znovu četla a tak to asi i nadále bude...

Mirass40
24.10.2019 4 z 5

Pro pařany (zvlášť MMORPG) super čtení. Pro nepolíbené se do čtení asi nemá význam pouštět.

Local_Bunny
14.10.2019 3 z 5

V první řadě bych asi ráda podotkla, že knihu nedoporučuji nikomu, kdo není obeznámen s herní tématikou. Je tady spousta výrazů, které pocházejí z MMORPG her a myslím si, že úplný laik by bez pomoci Google moc nevěděl, která bije. Já osobně jsem si tuhle terminologii užila a oceňuji i nápadité herní hlášky.
Trošku jsem si nesedla s hlavním hrdinou. Je prostě hloupý. Během těch skoro 300 stránek se potýkal s některými rozhodnutími, ve kterých se prostě zachoval neuvěřitelně hloupě. Jednoduše řečeno mi jeho charakter nesedl. Herní prostředí bylo super, typické jako pro každou MMO hru, takže nebylo vůbec těžké si ho představit. Líbí se mi, že kniha přišla s klasickými i neznámými druhy postav, které může hráč dostat, stejně tak nabízí i širokou škálu povolání, se kterými se následně pojí vlastnosti a dovednosti. V knize je klasický systém expování, kdy hráč za určitou činnost získává zkušenosti, které následně rozděluje do vývoje postav. Taky super věc.
Hodně se mi líbilo, že se první díl neodehrává jen na jedno místě, ale vlastně nám ukázal místa celkem čtyři. Palec nahoru dávám hlavně za ten poslední dungeon.
Autor píše velice čtivě, kniha se mi četla dobře, ale bohužel se mi moc nelíbí jeho vykreslování postav. Ještě nikdy se mi u knihy nestalo, že bych si nějakou postavu neoblíbila, ale tohle je ten případ. Uvidíme, třeba se s dalším dílem postavy budou ubírat jiným směrem.
Úkol přežít pro mě byla průměrná kniha, která mě bavila, ale nebyl to žádný boom.

Dubas
04.10.2019 4 z 5

Velice mile mě tahle kniha překvapila. Těšim se jak bude pokračovat celá serie....

Bekerče
29.09.2019 4 z 5

Je to jiné. :) Zajímavé, stojí to za přečtení.

brodequin
06.09.2019 3 z 5

Zkoušel jsem Jiný svět a ten jsem nedočetl. Sice se mi zdál lépe napsaný, ale po půl knize levelování a ničeho jiného jsem to vzdal. Ale táhlo mě to zpátky, tak jsem zkusil něco jiného. Tato kniha se mi nečetla tak dobře (stylisticky), jako Jiný svět, ale zase má trochu rozpracovanější příběh. Jelikož jsem dřív dost hrál tyto hry, dost mi vadilo, že Mahan na všechno přišel a byl vlastně nejlepší a objevil věci, co nikdo před tím. He? Ve hře je přes milion hráčů (jestli si to dobře pamatuji) a on je ve všem jaksi jedinečný? Tady se mě někdo snaží opít rohlíkem. ALE! Dle slov kolegy se ten důvod dozvím později, proč to tak je, tak ho poslechnu a nenechám se odradit. Jelikož se to čte rychle, zkusím i druhý díl. Ovšem po přečtení série První zákon musím říct, že kvalita vyprávění klesla hodně dolu. Je to jednodušší a spíše pro mladší. Uvidíme, co se z toho vyvine a zda dojdu až k poslednímu dílu.

Karlos843
05.09.2019 5 z 5

Knihu jsem začal číst potom, co jsem dočetl "Jiný svět" a čekal na další díl. Během několika dní přečetl celou sérii a musím říct, že mě kniha natáhla do sebe tak moc až jsem musel přečíst celou sérii. Za mě výborná kniha se skvělým tématem a skvělým začátkem šamana Mahana.

Charlie
27.07.2019 5 z 5

Skvělý příběh napsaný tak, že i takový člověk co hry nikdy nehrál, jsem to prožívala jako kdybych sama byla Mahanem. První fantasy, co mě vtáhla do děje. Dokonce tak, že se mi zdál sen, že hraju Barlionu bojuju proti krysám a kopu těžím rudu. Určitě budou následovat další díly. Jedine co mě zklamalo, byl ten konec. A občas špatně rozdělená slova na konci řádku, což je chyba překladatele.

****spoiler****
To že Mahan koukal do manuálu. Tím to bylo možná až příliš uspěchané.

flashi
17.07.2019 5 z 5

Příběh mě naprosto uchvátil. Jako občasného hráče mě velice nadchlo prostředí i stylizace postav. Knížce nemám v podstatě co vytknout.

Lethania
03.07.2019 5 z 5

Po dlouhé době jsem se konečně dočkala parádního literárního skvostu ze žánru LitRPG, kterému jsem se doposud vyhýbala jako čert kříži. Bodejť by ne - zatím jsem z tohoto žánru měla načteno jen Erebos od Ursuly Poznanski a Ready Player One od Ernesta Clina, kteří nasadili laťku velmi vysoko.
Kniha Úkol přežít nejenže doskočila k oné pomyslné tyči, ale ona jí rovnou přeskočila s takovou elegancí, že může směle konkurovat výše zmíněným titulům, možná je i v (některých) bodech překonat.
Svět Barliona je dokonale promyšlený, stejně tak i postavy. Hlavního hrdinu jsem si oblíbila hned na začátku, ačkoli by neuškodilo, kdyby trochu ubral té známé "všechno vím, všechno znám".
Mé první setkání s ruským autorem, píšícím fantasy, mě teda dostalo do kolen a rozhodně si přečtu všechny vyšlé díly. Můžu jen doporučit všem milovníkům MMORPG her.

Geramon
11.06.2019 5 z 5

Tato kniha je první z žánru LitRPG co jsem kdy četl. Jsem dlouholetý hráč MMORPG her (Guild Wars2,WOW,Conan,TESO a další). Mám rád i single RPG.
Po zklamání po přečtení knihy Ostří Osudu ze světa Guild Wars jsem byl dost skeptický.
O to více jsem byl překvapen nad zábavností knihy Úkol Přežít.
Tak rychle jsem nepřečetl žádnou knihu již hodně let.
Je to skvělá kniha a PAN Mahaněnko potvrzuje že ruští spisovatelé jsou prostě vedle českých nejlepší spisovatelé scifi a fantasy knih (alespoň tedy pro mě).
Rozhodně si přečtu všechny další knihy o Šamanovi Mahanovi.
Nevím zda jste si toho všimli, ale postava Mahan vychází z příjmení spisovatele :o))
Mě to došlo, až po přečtení když jsem procházel okolo knihy a periferně jsem zahlédl knihu.
Což je logické neboť do té doby jsem jí měl celou dobu v ruce a otevřenou.Nedalo se od ní odtrhnout ani odložit dokud jsem jí nepřečetl.
Nevím zda Paj-Inka hraje MMORPG, ale z vězení se lze dostat dříve úplně v pohodě.
MMORPG hry se vyvíjejí a každý hraje podle svého stylu. A někdo dokáže ze hry vytěžit více někdo méně. Záleží jak je kdo ochotný se podívat na principy hry. Taky jsem se vždycky divil jak to že ve WOW tolik lidí na aukci ode mě nakoupilo tolik batůžků. Ty batůžky si každý mohl nakoupit od NPC za 12goldů o pár ulic vedle. Místo toho je koupili ode mě za 50 goldů. A já je zase kupoval od toho NPC za 12goldů :o)))) Jak je to tedy možné??
Takže platí pořekadlo ,,za hloupost se platí" :o)
Takže jste-li hráč RPG nebo MMORPG a máte rádi scifi a fantasy tak to vyzkoušejte.
A uvidíte zda se vám bude kniha líbit.

myskakarel
08.06.2019 5 z 5

Strhující děj který vás jen tak nepustí, doporučuji :)

Paj-Inka
05.06.2019 2 z 5

Tak to bylo vážně utrpení. Nepotřebuji číst celou knihu o tom, jak někdo v klidu leveluje svou postavu, všechno hned vyřeší a je největší king hry. Navíc - co to je proboha za vězení, když se z něj prakticky jde dostat za pár měsíců?

tlackacka
30.05.2019 4 z 5

Chápu, že je kniha psaná i pro širokou veřejnost čtenářů a seznámení s RPG principy je proto nutné, ale mně to se zkušenostmi z několika onlinovek přišlo celkem zdlouhavé. Minimálně ke konci už to mohlo šlapat plynněji. Na druhou stranu, jestli to byla zamýšlená úloha prvního dílu, tak se to povedlo. Bylo to správné navnadění na další díl :)

bartule
27.05.2019 5 z 5

Naprostá pecka. Nechápu,že jsem na tuto knihu narazila až teď. Povinná četba pro všechny milovníky hry wow .Po prvních stránkách vtáhne do děje a už nepustí - co den to jeden díl a naprostá závislost. Pokud nevíte čím rozečíst vaše ratolesti doma tak tohle je ideální volba :-)

lumpíkcz
15.05.2019 4 z 5

knížka mne chytla a nepustila u mne za pět + :-)