Úkol přežít

Úkol přežít https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351362/bmid_ukol-prezit-lpk-351362.jpg 5 397 101

Cesta šamana série

LitRPG kombinuje fantasy příběh s mechanismy online her. Sledovat začínajícího zloděje nebo mága, jak plní svoje první úkoly ve virtuálním světě, je jedna věc, ale co když jejich pokrok pozorujete z pozice hráče? Nic není sladší, než když vám hra – nebo v tomhle případě kniha – nahlásí, že vaše postava získala nový level a odemkla si svou první specializaci. Mahan, hlavní hrdina Úkolu přežít, si ale svoje dobrodružství ve světě masově hrané Barliony příliš neužívá. Zatímco většina hráčů totiž v kapslích, které je kompletně přenesou do virtuální reality, tráví čas dobrovolně, Mahan je hacker odsouzený za zakázku, která měla být perfektně legální, dokud ho kvůli ní nezatkla policie. Nyní si v dolech Barliony musí odpykat svůj trest, a to navíc s úplně novou postavou, která má ta nejzbytečnější možná povolání – šaman a klenotník. A přestože běžné hráče chrání hra před fyzickou újmou, vězni cítí veškerá zranění a únavu – stejně jako euforii ze získávání nových úrovní, která je lepší než většina drog. Snad na každé MMORPG je nejzábavnější učit se nový systém a vybírat pro svoji postavu ty nejvhodnější schopnosti, které je často nejdřív potřeba objevit metodou pokus-omyl. Úkol přežít tenhle aspekt plně přenáší do knižní podoby: Mahanův šaman není jen další figurka v dalším příběhu člověka zavřeného v jiné realitě, ale postava s kompletní přehledem vlastností, zkušeností a statistik, které jsou vždycky po ruce k nahlédnutí. A každý hráč se určitě zná ten pocit nadšení, když z bosse jako odměna vypadne vzácný předmět… Barliona. Virtuální svět narvaný k prasknutí monstry, bitvami a samozřejmě hráči. Miliony hráčů, kteří mohou dělat absolutně cokoliv – levelovat, bojovat proti sobě, strávit ve hře celý život a užít si každý moment. Stát se legendou. Jediné, co tvůrci hráčům neumožnili, je cítit fyzickou bolest. Ale každé pravidlo má svou výjimku. Pro vězně, kteří si do hry přišli odpykat svůj trest, se Barliona stala osobním peklem. Odsouzenců se totiž sláva a dračí zlato netýkají, zato vyčerpání a bolest jsou všudypřítomné. Neprávem uvězněný Mahan se ale odmítá vzdát i poté, co skončí zavřený v dole s mizivou nadějí na únik. Pokud se chce dočkat konce svého trestu, má jediný úkol: přežít... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Fantom Print

Начало pути (Načalo puti) , 2013

Elea
07.02.2021 4 z 5

I když určitě nepatřím mezi cílovou skupinu čtenářů, tak se mi kniha líbila, děj měl spád, velmi dobře se četla.

gladya
26.01.2021 4 z 5

Našla jsem zmínku o LitRPG a jelikož jsem knihomol a mám ráda fantastiku, byla jsem zvědavá, co je to zač. RPG nehraju a jen tuším o co jde. Ne, že bych z PC her znala jenom Solitaire, jak by asi odpovídalo věku. Kdysi jsem se bavila u Civilizace, té s předpotopní grafikou, milé děti. Jo a znám i on-line hry jako Travian, tam jsem byla v alianci stavící div světa, heč. To jsou mé hráčské zkušenosti. Na hodnocení knížky tohodle žánru to asi nestačí, tak to beru čistě podle toho, jak to mě zapůsobilo jako knížka. Četlo se to celkem dobře, ale tak, abych se vrhla na další díly , mě to nezaujallo. Pravda, pár věcí bych se dozvědět chtěla. Jenže je tolik knížek, které si chci přečíst

prochyn
13.01.2021 5 z 5

Jako hráč RPG sérií Might+Magic, Zaklínače, The Elder Scrolls a Two Worlds jsem začal knížku číst a čím dál tím víc byl pohlcen dějem, zvyšováním levelů a pohybem v herním fantasy světě. Nevím, jak knížka působí na lidi, kteří RPG nehrají, ale mně naprosto dostala do kolen. A jako bonus je to také série.

tomekbobek
04.01.2021 3 z 5

Úkol přežít rozhodně není špatná knížka. Pro fanoušky žánru nebo mladší publikum docela pěkné počtení. Není to hloupé, obsahuje kupu popkulturních referencí a ve čtenáři vyvolává pocit štěstí, jakmile se objeví různá číslíčka s vylepšováním dovedností hlavního hrdiny. Trochu mě však zklamal styl psaní autora. Někdy to bylo poměrně zkratkovité, krkolomné a v částech, kde pokulhával příběh (prostředek a konec) i dost suché. Na druhou stranu vize budoucnosti je přinejmenším zajímavá.

Pawel973
22.11.2020 5 z 5

Pro ty z vas co nemají zkušenosti s LitRPG doporučuji začít s "Jiný svět " od Rusa nebo "Mrtvy Lotr" od Korněva. Protože tohle je fakt pecka... Pokud si to přečtete jako první tak v těch ostatních RPG knížkách vám už navždy bude něco chybět. Neříkám, ze ostatní nejsou dobré, jinak bych je ani nečetl, ale tohle je prostě Harry Potter tohoto žánru :D

YorikB
23.10.2020 5 z 5

Velice příjemné překvapení. Někde jsem narazil na zmínku o žánru litRPG, který ve mně probudil zvědavost, ale zároveň jsem od něj nic extra nečekal.

Jedná se o parádní a velmi čtivou oddechovku, která se dá přečíst za jeden dva večery nebo poležení ve vaně.

Některé věci ohledně virtuálního světa sice nedávají úplně smysl, ale předpokládám, že ty vysvětlí další díly.

Rozhodně doporučuji každému, kdo si potrpí na hry na hrdiny.

A mimochodem, Mahanova šamanská píseň opravdu existuje - je od kapely Piknik, kterou tak zbožňuje Anton Goroděckij z Hlídek od Lukjaněnka :-)

Sali88
11.08.2020

Kombinace příběhu a online hry-právě to přináší Cesta Šamana. Určitě to není kniha pro každého, ale pokud v sobě máte alespoň část hráčské duše nebo vás láká zjistit, jaký svět online her a virtuální reality je, Cesta Šamana je pro vás to pravé.

Virtuální svět Barliona je pro mnohé víc než realita. Hráči celého světa se snaží v Barlioně uspět, být nejlepší. Daniel Mahan je na osm let neprávem odsouzen za nabourání se do bezpečnostního systému kanalizací. Věznice jsou plné, a proto si mnoho odsouzených odpykává svůj trest právě v Barlioně. Stejně tak Mahan, poslaný do dolu Pryke, sbírat suroviny. Jediné, co si může vybrat, je jméno postavy-Mahan. Všechno ostatní je mu přiděleno.

Celou cestu sledujete z pohledu hráče Mahana. Od prvního dne v dole, nejnižší úrovně hry a téměř nulových schopností. Mahan se chce za každou cenu z vězení dostat a získáním dostatečného množství herních peněz se vykoupit. Díky tomu, že vše sledujete z jeho pohledu, jako byste se vyvíjeli zároveň s ním. Každý nový level, získané zkušenosti, vylepšení, dovednosti-vše se v knize zobrazuje, jako byste hráli hru samotnou. Jako byste byli tím, kdo hru hraje.

Mahan je odhodlaný, vytrvalý a z každé situace se snaží získat co nejvíc. Tvrdě si jde za svým cílem, zároveň je ochoten pomoct i ostatním, i když to občas jeho plány naruší. Zároveň s ním se chcete dostat ze hry ven a zjistit, kdo za jeho uvězněním stojí.

Úkol přežít je prvním dílem sedmidílné série. Seznamuje vás s Barlionou a s fungováním světa v ní. Dozvídáte se o postavách, funkcích, možnostech, jakými se může hráč posouvat a získávat zkušenosti. Mohlo by se zdát, že číst o tom, jak někdo kope v dole a zabijí krysy bude nudné, ale právě naopak. Kniha vás do sebe vtáhne tak,že máte pocit, jako byste byli ve hře samotné a sami se snažili probojovat hrou a přežít.

Bulma
15.07.2020 5 z 5

Líbilo se. :) Začátek se trochu pomalej, ale řekla bych, že je lepší že většinu vysvětlení zdolal hned na začátku a nemusel se jimi příliš zabývat pak během příběhu, kde by to nejspíš působilo spíš rušivě.
Za mě můžu doporučit. :)

roso.mak
19.06.2020 5 z 5

Knihu jsem nakonec zhltla na posezení, nenechte se odradit prvními stránkami. Je to jako hrát Word of Warcraft, aniž by se člověk musel obtěžovat doopravdy hrát. Prostě sledujete, jak se to to hlavnímu hrdinovi zatraceně daří.

Jo, daří se mu až moc. Deus ex machina by mohl občas šlápnout na brzdu, ale mám pocit, že to v rámci série bude dávat nějaký vyšší smysl. Nehledě na to, že by ta kniha nebyla jinak tak čtivá.

EricNor
18.06.2020 4 z 5

Knizka me docela vtahla. Porad se tam neco deje. Vyvoj postav sice zadny - krome levelovani ovsem:). Da se u toho slusne relaxovat. Druha polovina uz byla poměrně monotonni, hlavne dungeon na konci. SPOILeR. Mahan je totalni superman. Vypada to, ze nikdy nezemre, mozna az na konci posledniho dilu.

a.r.nick
03.06.2020 4 z 5

Kniha mě svým způsobem hodně vtáhla, bavilo mě sledovat, jak Mahan postupoval hrou, jak přicházel na nové věci a nacházel různá zajímavá řešení, kul pikle atd. Ale chvílemi mě právě přesně tyhle popisy naopak dost nudily - číst si o tom, kolik čeho vykutal nebo vyrobil, kolik zabil krys a kolik čeho mu to přineslo, že získal takový a makový bonus nebo dovednost atd. Zaujalo mě to proto, že tenhle typ her nehraju; ale kdyby mi někdo takhle detailně popisoval hry, který hraju, tak bych to asi nedal - jenom si o tom číst a nemoct to hrát :). Na další díly se každopádně momentálně nechystám.

kokrokr
18.05.2020 4 z 5

Tento žánr mě velmi baví a všech 7 dílů jsem přečetl. V posledních dílech, ale autor už asi nevěděl jak pokračovat, a vymýšlel různé konspirace probíhající v reálu. Zločinci z reálu pak ovlivnili ve svůj prospěch děj Barliony. To považuji za chybu. Lépe vyzněly knihy, kde do herního světa nezasahoval děj z venku.

Pan_Skala
10.05.2020 3 z 5

Je to mé setkání s litRPG a bohužel je takové neslané nemastné. Kniha se krásně rozjede a vtáhne vás do děje a vůbec celkově do systému litRPG. Vy si připadáte jako kdyby jste hráli hru nebo četli gamebooku, ale je to jenom taková iluze, že tam něco ovládáte. Bohužel uprostřed knihy nastala pro mne taková hluchá, nudná pasáž při které jsem měl problém přečíst v kuse více jak 2 stránky. Naštěstí závěr knihy to neskutečně napravil a donutil mne uvažovat o koupi dalšího dílu série už jenom kvůli tomu, abych věděl jak se to s tím naším šamanem bude vyvíjet.

OsolenéKnihy
04.05.2020 3 z 5

Bavila jsem se u toho, zasmála se, užila si dění, ale nic víc, připomínalo mi to jednotlivé počítačové hry a to byla podle mě škoda. Co oceňuji, to je možnost číst i pokud jste nikdy nic nehráli. Ještě si nejsem jistá, zda se pustím do dalších dílů.

davidurban1973
12.04.2020 4 z 5

Zaujal mě nový žánr LitRpg, o kterém jsem dosud neslyšel a tak jsem se s nepříliš velkým očekáváním pustil do čtení této knihy. Mam rad počítačová rpg, gamebooky i žánr fantasy, takže jsem byl zvědav, ale upřímně řečeno jsem počítal s tím, ze to bude podivná blbost. Každopádně mě to překvapilo, mile.
Kniha je skoro přesným popisem jakékoliv rpg on-line hry a to včetně hlášek o zvyšování levelů apod. Nicméně autor píše poměrně slušně a hlavně ctive, takže jsem byl překvapen, ze mě to vytáhli do děje, bavilo a nedokázal jsem se od toho odtrhnout dokud jsem nebyl na konci. Pak jsem musel hned sehnat další díl :)
Za mě tedy příjemné překvapeni a skeptikům jako jsem byl já to doporučuji zkusit přečíst.
Jednu výtku bych však přeci jen měl k světu mimo hru - ten jsem zrovna moc nepochopil a přijde mi podivný - mam na mysli to, proč by vězně dávali za trest do on-line hry aby zpočátku těžili rudu a pak si šli dal svobodně hrát... proč? Co to je za trest? Jasné, zaměstná je to a je od nich klid, ale jako trest mi to nepřijde. Je to cele vlastně takový Matrix z kterého nikdo nechce vyskočil a naopak v něm všichni chtějí být.

Samery
14.03.2020 4 z 5

Kniha mě překvapila. Četla se mi rychle, děj mě bavil a i osoba, co hry nehraje, děj pochopí. Občas jsem se ale ztrácela v úrovních a dovednostech. Lepší popis by nebyl na škodu, ale jinak jsem z knihy nadšená a těším se na další díly.

jokabuki
14.03.2020 5 z 5

Nikdy jsem se příliš o žánr fantasy nezajímal, s výjimkou Tolkiena a Martina. Tenhle nový žánr mě ale doslova uchvátil a nemohl jsem se dočkat dalšího pokračování. Za mě výborné.

Mickhesh
13.03.2020 3 z 5

Prvotina spisovatele Mahaněnka v novém žánru LitRPG nedopadla špatně. Sice se tu nemůžeme vyhnout určitým neduhům, jako určité míry trapnosti nad určitými prupovídkami, které by měli být cool a drsné.. nicméně tu máme knihu z fantasy světa s neotřelým novým přístupem a občasnými zvraty a překvapeními. Dočetl jsem když už je k dispozici všech 7 dílů, takže je možnost sledovat, jak se autor vypisuje a zlepšuje. Za mě dobrých 75% hodnocení. (po přečtení druhého dílu upravuji hodnocení na 60%)

P_D
21.01.2020 5 z 5

Už dlouho se mi nestalo, aby knihu četl v jednom tahu. Paráda

Prince_of_book
02.01.2020 5 z 5

Na tuto knihu jsem se těšil, ale zároveň jsem měl trochu obavy, jak moc se mi kniha bude líbit, protože jsem četl sektor som, což je jiná série z žánru LitRPG a ta se mi moc líbila, tudíž jsem se bál, že úkol přežit se mi už tolik líbit nebude.in

Nebudu vám lhát...bál jsem se naprosto zbytečně, protože kniha je skvělá. Po seznámení se s hlavním hrdinou se hned dostáváme do Barliony, kde si náš hrdina má odpykat svůj trest.
Odpykat si osm let vězení ve hře? Pro některé z nás možná sen, pro Mahana ovšem těžký a tvrdý úkol se spoustou nástrah, které rozhodně nebyli předvídatelné.

Kniha dost připomíná hry jako World of Warcraft nebo třeba i Metin2. Přesně jak píše pode mnou Naďa ?:Kdyby taková hra existovala tak bych si ji rád zkusil. A to jer přesně to měřítko pro knihu které znamená, že je dobrá.

Snad jedinou chybičkou pro mě bylo, že po jedné určité události v knize už bylo celkem vidět kam to všechno spěje a nějak se ztratili překážky na této cestě, ale série má spoustu dílů, takže další překážky určitě přijdou.

Hodnotím 9,5 z 10 a těším se na další díly, které určitě budu číst.