Cesta proti času

Cesta proti času https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28443/cesta-proti-casu-28443.jpg 3 10 2

Román jednoho z nejvýraznějších představitelů britské science-fiction Iana Watsona je tím pravým příběhem pro všechny milovníky časových smyček a paradoxů. Odehrává se ve třech časových rovinách: v době cesty A. P. Čechova na Sibiř, v přítomnosti – a v budoucnosti, kdy je následkem experimentu s časem porušeno časoprostorové kontinuum a skupinka hrdinů románu se ocitá v pozměněném paralelním světě, kde Tunguzský meteorit dopadl o čtvrt století dříve a kde vůbec došlo k jistým drobným, leč nepříjemným změnám… Všichni, kdo si myslí, že o Tunguzském meteoritu už nelze vymyslet žádnou novou a šokující teorii, budou tímto románem příjemně překvapeni.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Svoboda

Chekov's Journey , 1983

dobras
21.02.2017 2 z 5

Můj zájem o Tunguzský meteorit byl neuspokojen zvláštním dějem. Příjemné překvapení slibované na zadní straně přebalu se nekonalo.

Franc
18.11.2015

Snad poprvé se mi stalo, že nevím, jak knihu hodnotit.

Hned na úvod jste vrženi do víru událostí, a alespoň mně chvíli trvalo, než jsem se v toku událostí alespoň částeně zorientoval. I z toho důvodu jsem zpočátku propadal skepsi s očekáváním, že tuhle útlou knihu budu číst sakra dlouho.

Ale jakmile se zorientujete, příběh nabere na tempu. Počáteční rozpačitost se rozplyne, a to, co Vás na začátku nebavilo, se Vám rázem dostane pod kůži.

Děj je naznačen v anotaci ke knize a těžko k němu samotnému psát něco víc. To si musí každý čtenář prožít sám. Každý se v něm zorientuje jinak, bude ho chápat po svém. Já sám jsem asi všechno nepochopil tak, jak to autor myslel, někde jsem ve všech těch smyčkách a paradoxech ztrácel. A právě kvůli tomu nemůžu ani hodnotit. Bylo by nespravedlivé k autorovi, kdyby mé hodnocení bylo nízké právě kvůli mému nepochopení autorova díla.

Takže co říct na závěr? Knihu určitě stojí zato číst, ale chce to nenechat se dradit zmatečným začátkem. Knihu bych doporučoval číst v klidu, kdy se jí můžete plně věnovat. Rozhodně to není četba na krácení cesty autobusem. Pokud na toto všechno přistoupíte, věřím, že budete odměněni nevšedním a zajímavým čtenářským zážitkem.

Ian Watson
anglická, 1943
1993  64%Cesta proti času
1993  49%Žalm podle Jonáše

Kniha Cesta proti času je v